Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy mam zbyt wysokie stenie CO2 w wodzie? Co robić?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Czy mam zbyt wysokie stenie CO2 w wodzie? Co robić?

Post autor: Rodman17 »

Witam , przyznaję przeczytałem całą Waszą arcyciekawą dyskusję o parametrach wody ( zresztą nie tylko na tym forum ) i niestety jak zwykle nie wiele zrozumiałem ( tak to jest jak ktoś miał 3 z chemii i to tylko dlatego że dobrze ściągał na klasówkach ) . Mam ambicję posiadać akwarium roślinne i nawet posiadam rośliny w akwarium , by polepszyć im byt mocno je nawożę i do tego dodaję co2 z bimbrowni oraz węgiel w płynie firmy Easy Life carbo . Rośliny rosną raczej średnio , więc zaczełem szukać po forach przyczyn takiego stanu rzeczy i tu przechodzimy do sedna rzeczy , po zbadaniu parametrów wody ( testem paskowym JBL 5 in 1) okazało się że mam 6,8 PH , GH < 14 , KH 14 ( tą wartość zbadały mi koleżanki w Laboratorium ) . Po przeanalizowaniu tabeli określajacej ilość co2 w wodzie po parametrach PH i KH ze zdumieniem stwierdziełem , że mam bardzo wysoki poziom Co2 . Tu pojawia się pytanie co zrobić , podawać dalej Co2 z bimbrowni i dolewać węgiel w płynie czy przy tak wysokim KH nie ma to sensu , roślinom wystarczy węgiel zawarty w KH ( czy jest on tak samo przyswajalny przez roślny jak węgiel w co2 ) . Ciężko jest mi obniżyć Kh bo przemyska kranówka ma 12 KH , ponadto moje rybki modrooki lubią ( tak bynajmniej jest zapisane na forach) twardą wodę , podobnoż krewetki tak samo . Ewentualnie zauważyłem dziwną prawidłowść , że zwiększenie PH do poziomu 7,0 znacznie zwiększa akceptowalny poziom KH , może więc wystarczy tylko nieznacznie zwiększyć PH bez znacznego zwiększania KH . Dodatkowo czytałem , że napowietrzanie zmniejsza ilość co2 w wodzie a więc jeśli się nie myle także jej twardość , tak więc gdybym swoją deszczownie zagonił porządnie do wydajniejszej pracy to może obniżyłbym kh nie zmieniając innych parametrów wody ( przy okazji czy nie pozbawię roślin niezbędnego co2 ) ? Reasumując prosiłbym o w miarę proste ( bez wzorów i wyliczeń ) wyjaśnienie jak w moim przypadku postąpić by zapewnić roślinom niezbędny co2 ( dodawać co2 z bimbrowni i w płynie lub nie a wręcz przeciwnie mocno napowietrzać ) albo w jakiś nie do końca magiczny sposób obniżyć kh lub zwiększyć Ph . Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za choatyczność mojej wypowiedzi .
Ps. Jeśli , ktoś musi z wzorami i wyliczeniami to proszę bardzo , przeczytam , nie zrozumiem i przejdę do wniosków .[/fade]

Temat wydzielono z wątku: http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=26 dla zachowania przejrzystości obu tematów - zulix
Ostatnio zmieniony 12 sie 2009, 8:25 przez Rodman17, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może jeszcze nie będę próbował wymyślić co się dzieje i jak zareagować ponieważ wydaje mi się, że wyniki są mało prawdopodobne. Po prostu CO2 z bimbrowni trudno jest nabić do tych 70 ppm CO2 a wyniki odskakują od normy bardzo dużo.
Wydaje się, że testy są do wyrzucenia. Ogólnie testy paskowe mają bardzo małą dokładność.

Aby to zweryfikować sprawdź wodę z kranu. Powinna mieć podobne parametry jak w akwarium pod względem kH, gH, ale pH większe od 7,5.
Ponieważ masz dojście do laboratorium poproś o dokładne sprawdzenie pH.

Jeżeli jednak to wszystko prawda to świadczy to o obecności innych substancji, ale ten temat rozwinę jak już będziesz wiedział.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Oki , sprawdzę ph a przy okazji może fakt , że posiadam wkład z zeolitami firmy mhk zeos w filtrze oraz grunt mhk floran i aquagrunt ma wpływ na nietypowe wyniki . Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam .

[ Dodano: 2009-08-13, 13:28 ]
Witam , właśnie dostałem wyniki od koleżanek z laboratorium i masz rację Zulix testy paskowe to można sobie jedynie z nudów robić . Tak więc woda w akwarium ma ph 7,4 ( duży szacunek za trafną prognozę ) i kh 11,06 . Zmienia to postać rzeczy diametralnie i teraz wychodzi na to , że musze zwiększyć skuteczność nawożenia co2 by z 13 ppm dojść do 20 ppm ( od dwóch dni zaniechałem dodawania co2 wystraszony poprzednimi wynikami ) . Przy okazji dałem do zbadania naszą przemyską kranówkę i tu mamy ph 7,6 a kh 8,4 ( może się to komuś przyda ) .
Ps Czy taka różnica w parametrach wody jest oki , co tydzień wymieniam ok. 30 % wody ( ostatni raz w ten poniedziałek ) i czy w takim przypadku zwiększyć wydajność bimbrowni do 2 bąbli na sekundę i co drugi dzień dodawać 3 ml easy Life Carbo ( awkarium 126 L ) .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rodman17 pisze:Czy taka różnica w parametrach wody jest oki , co tydzień wymieniam ok. 30 % wody ( ostatni raz w ten poniedziałek )....
Różnica nie jest istotna. Przy podawaniu CO2 wręcz musi być.

P.S. Nie zauważyłem dopisku wcześniej więc sorry, za późną odpowiedź.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Dzięki Zulix , tak przy okazji , wiem , że stosujesz Easy Life Carbo i w związku z tym mam pytanie czy wraz z Co2 z bimbrowni rzeczywiście nie szkodzi rybom . Ja na wszelki wypadek podaje mało Co2 . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Po to kupiłem EC aby nie stosować CO2 (akwa w innym pokoju niż HT a kilku butli nie chcę kupować). Tym niemniej na forach roślinnych sugerują stosowanie obu substancji bez szkody dla obsady.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Dokładnie, ja stosuję oba źródła węgla i nic złego nie zaobserwowałem . Stosuję go razem z rybami jak i z krewetkami !
Jedyna rada to trzymać się zalecanych dawek....
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”