Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co może zatwardzać wodę w akwarium?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Co może zatwardzać wodę w akwarium?

Post autor: Kredu »

W kranie mam GH=7 a w akwarium 13 (KH=14).Co może powodować takie podwyższenie?
dodam że PH=6,7. Podaje co2, więc z tabeli by wynikało że mam ogromne stężenie.

Mam zwykły drobny żwirek, pod nim kulki gliniano-torfowe. Żadnych kamieni nie posiadam, jeden spory korzeń, nawożę solami i to sporo (NO3=40, PO4=4, Fe=1). Wiem że to troche za dużo ale wszystko ładnie rośnie więc nie chce obniżać. Poza tym robię co tydzień podmianki 50% więc te nadwyżki soli są niwelowane.

Co może zatwardzać wodę w moim zbiorniku?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2014, 17:05 przez Kredu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Fotka to podstawa , czym robisz testy? jaka filtracja i jakie wkłady?
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Same sole mogą podnosić twardość- gdzieś tak czytałem :/
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

gh okresla ilość soli wapnia i magnezu
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Chemikiem nie jestem ale two czy jak kto woli gh to nietylko sole wapnia i magnezu, ale również Sr,Ba,Na, K i pewnie jeszcze innych metali. W sumie wynika z tego że nawozy nawozy mogą podnosić twardość. Przynajmniej coś tak mi świta z wiedzy która w odległych czasach zdobyłem. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

wsyp do wody RO łyzeczke soli kuchennej NaCl i zmierz gh
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Twardość gH to suma zawartości metali wielowartościowych (N1, K się nie załapują) przy czym pomiar jest tak robiony aby eliminować metale ciężkie typu Fe, Cu itp. Zostają więc Ca i Mg.
Cudów nie ma - trzeba sprawdzać wszystko po kolei. Może masz wtrącenia wapieni w żwirku - często się zdarza gdy dla oszczędności bierze się żwirek "budiowlany". Może dolewasz kranówki w zamian wody odparowanej i się kumuluje...
Test octowy nie zawsze działa. Ocet jest zbyt słabym kwasem - w technice stosuje się 10% kwas solny.

Nawozy mogą zwiększać gH - głównie magnez gdy jest podawany w dużych ilościach.

Inna sprawa...
Kredu pisze:KH=14).Co może powodować takie podwyższenie?
dodam że PH=6,7. Podaje co2, więc z tabeli by wynikało że mam ogromne stężenie.
No właśnie - wychodzi, że jest coś dziwnego. Ta dziwność wynika z tego, że zakwaszałeś innymi kwasami ()octowy, cytrynowy itp.). Pomiary kH są poprawne gdy założenia są poprawne. Tu założenie, że kH tworzy bufor węglanowy. To założenie nie jest spełnione gdyż kwasy organiczne zmniejszyły pH zamieniając jony węglanowe na swoje (cytrynowe, octowe). Tworząca się sól (octan lub cytrynian) jest nowym buforem.
Zależność [CO2] od kH i pH przy zmianie bufora jest inna - należałoby wyprowadzić nowy wzór.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

zulix pisze: Nawozy mogą zwiększać gH - głównie magnez gdy jest podawany w dużych ilościach.
Od tego zacznę, najpierw sprawdzę nawożenie, przede wszystkim Mg którego miałem 20-30ppm. Nawoże codziennie, w sobotę/niedzielę podmianki 50%. To jutro jeszcze sypnę tak jak zawsze a po podmianie nie będę dawał Mg bo w kranie mam go 8ppm to chyba powinno wystarczyć, jak sądzisz?
zulix pisze: No właśnie - wychodzi, że jest coś dziwnego. Ta dziwność wynika z tego, że zakwaszałeś innymi kwasami ()octowy, cytrynowy itp.)
Gdybys miał chwilkę wolnego i cierpliwość to wyjaśnij prostszym językiem bo nie kapuje :>
Co to znaczy że zakwaszałem innymi kwasami? octowy ?? cytrynowy ??
Pozdr.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kredu pisze:Co to znaczy że zakwaszałem innymi kwasami? octowy ?? cytrynowy ??
Sorry. Tu pomyliłem Cię z drugim wątkiem co był na dniach na forum :(

Policzyłem sobie możliwości kumulacji Mg:
Obrazek

a potem mg/.l Mg na stopnie niemieckie.
Przy stężeniu 30 mg/l jak piszesz jest to ok. 7 niemców tylko z magnezu.
Kredu pisze:po podmianie nie będę dawał Mg bo w kranie mam go 8ppm to chyba powinno wystarczyć, jak sądzisz?
Magnez jest antagonista wobec potasu więc jak zejdziesz z podawania Mg przy takiej bombie potasowej to prawdopodobnie będziesz widział oznaki niedoboru magnezu.
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

zulix pisze: a potem mg/.l Mg na stopnie niemieckie.
Przy stężeniu 30 mg/l jak piszesz jest to ok. 7 niemców tylko z magnezu.
myślałem, czytając artykuły Spidera, że pisząc o tym żeby trzymać Mg=10, miał na mysli mg/l (czy ppm) a nie stopnie niemieckie :idea:
Pozdr.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Podając magnez nawet w ilości 10 mg/l rośliny nie mają prawa tego łyknąć. Magnez jest taki pośredni między makro i mikro. Właściwie często dodaje się go do zbilansowania potasu. Niestety podwyższa twardość.
Zrobiłem jeszcze jedną symulację, tj. co się dzieje gdy podajesz 10 mg/l Mg bo teraz tak to zrozumiałem:
Obrazek
I powoli, rzeczywiście magnez dochodzi do 25 mg/l. To jest ok. 5 stopni niemieckich w gH.
Kredu pisze:o troche za dużo ale wszystko ładnie rośnie więc nie chce obniżać
Jak to mówią "lepsze jest wrogiem dobrego", czyli "jak działa to po co psuć?".
Dlatego ja wolę nawet nie robić nawożenia na testach tylko wg obserwacji. Zrezygnowałem z pójścia drogą robienia testów gdy kolega zbadał moja wodę i miała 100 mg/l NO3 - więc po co się stresować ?
Oczywiście nie znaczy to, że w ogóle nie robię testów, ale to raczej z ciekawości.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

zulix pisze: Jak to mówią "lepsze jest wrogiem dobrego", czyli "jak działa to po co psuć?".
Dlatego ja wolę nawet nie robić nawożenia na testach tylko wg obserwacji. Zrezygnowałem z pójścia drogą robienia testów gdy kolega zbadał moja wodę i miała 100 mg/l NO3 - więc po co się stresować ?
Oczywiście nie znaczy to, że w ogóle nie robię testów, ale to raczej z ciekawości.
Dokładnie wychodzę z tego samego założenia. Testy też - czysta ciekawość. U mnie stężenia są wysoko ponad "dedykowaną" wartość. Ale nic nie robię bo rośliny bardzo ładnie rosną. Poza małym henkiem, ale z nim myślę też sobie z czasem poradzę (myślę że rybki go skubia jak tylko niepatrzę, bo jak patrzę są grzeczne :mrgreen:) . Efekty uboczne owszem, są ale nie razi jakos po oczach, to niewielkie ilości krasnorostów (traktuję strzykawka z aldehydem) i delikatne, cienkie zielone nitki na mchach i alternantherach które gładko schodzą palcem.
Jedyne co mi łazi po głowie to te wysokie gh/kh. ale tak jak piszesz cudów nie ma, będę pokolei sprawdzał co zatwardza mi wodę. Zaczne od żwirku i Mg.
Pozdr.
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

tak dla dobra przyszłych czytających.
A więc u mnie zdecydowanym winowajcą wyższego Gh był węgiel aktywny
sprawdzone-wiarygodność 100%
Pozdr.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Węgiel zwiększający GH? Intrygujący temat. Jakiej firmy węgiel, ile trzymany w akwarium?
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

na bank to węgiel. Miałem wodę 13-14Gh. Zero kamieni i korzeni w akwarium, tylko żwirek.

Jakieś 2 tygodnie temu robiłem porządki ze swoimi 2 filtrami. W jednym miałem watę, włókninę, zeloit, ceramikę. A w drugim 3 koszyki tylko z węglem aktywnym (jak kupowałem ten filtr był bez wkładów i żeby juz nie dokupować to zapakowałem węgiel który akurat miałem w nadmiarze).

Zrobiłem więc test. Do szklanek z wodą RO włożyłem:
żwirek
ceramikę
zeloit
węgiel

Po 3 dniach sprawdziłem GH, w każdej szklance wynik 0, a w szklance z węglem 4gh!

3 dni temu sprawdzałem też zawartośc gh w akwarium i wreszcie mam 10gh!
Oczywiście bez węgla w filtrze, upchałem go włókniną.
Pozdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”