Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Obieg wody w akwaium.

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Obieg wody w akwaium.

Post autor: -donio- »

No właśnie co by dał taki obieg wody w akwarium?
:arrow:
Obrazek


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 17:38 przez -donio-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Obieg wody w akwaium.

Post autor: zulix »

-donio- pisze:No właśnie co by dał taki obieg wody w akwarium?l
Równomierne stężenia składników odżywczych dla roślin.

Zastój wody w pewnym miejscu akwarium powoduje wyczerpanie składników odżywczych dla roślin w tym fragmencie akwarium i tam mogą się objawiać niedobory roślin (głównie CO2, ale też innych nawozów) mimo poprawnego nawożenia całości akwarium. Mogą się też lokalnie pojawiać glony i np. bakteryjna błonka na powierzchni wody.
W akwarystyce roślinnej stosuje się często duże stężenia substancji odżywczych (CO2 i innych), takich, jakich rośliny nigdy nie mają w naturze. Wtedy nawet przy gorszym mieszaniu wody w akwarium nie ma deficytu dla roślin.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Czyli daje dobre wyniki w chodowli roślin sprzyja ich wzrostowi i są ładniejsze,
a co z rybami?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Rybom nic nie będzie.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Ale nie oto chodzi.
Pytam sie jaki pozytywny wpływ ma na ryby.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

-donio- pisze:Pytam sie jaki pozytywny wpływ ma na ryby.
Lepsze natlenienie wody, usunięcie CO2, lepsze usunięcie pływających "farfocli", lepsza filtracja mechaniczna i biologiczna.
Większy prąd wody służy niektórym rybom.
Innych pomysłów nie mam. Zapewne wpływ jest stosunkowo niewielki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Jak usuwa Co2 to go nie zastosuje
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 20:03 przez -donio-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Roślinom chodzi o to, aby miały to co chcą. Nie zawsze jesteśmy w stanie utrafić więc często idziemy "na zapas". CO2 rozpuszcza się w wodzie bez problemów w ilości około 4 ppm. I w przyrodzie rośliny rzadko mają go więcej (i pięknie rosną). To, że my stosujemy nawet 30 ppm CO2 wynika z tego, że rośliny potrafią wykorzystać wodę, która jest naokoło nich i zużyć stamtąd CO2 i głodować. Zapobiegamy temu właśnie przez duże stężenie CO2.
Inną metodą jest przyspieszenie usuwania takiej "zużytej wody" z okolic rośliny. Temu służy szybki przepływ wody i dobra cyrkulacja. Przy zarośniętych baniaczkach mimo, że dozuje się w dużej ilości CO2 rośliny potrafią głodować ponieważ CO2 nie jest równomiernie wymieszane w całym zbiorniku.

Stąd trudno jest w danej chwili zadecydować na 100% co jest lepsze, czy:
- dać słabszy prąd, słabsze mieszanie wody itd. i narażać się na braki CO2 lokalnie w pewnych miejscach akwarium (zabezpieczamy się tu dużymi stężeniami CO2), czy
- szybki prąd wody, równomiernie rozkładający składniki odżywcze w wodzie, ale usuwające część ze sztucznie wprowadzonego CO2.
W obu przypadkach rośliny mają dostęp do CO2 ponieważ nie da się usunąć CO2 z wody tą metodą poniżej pewnej wartości (tu 4 ppm).

Twoje akwarium jest małe więc podejrzewam, że nie ma problemów z zastoiskami wody w akwarium a więc lepszy będzie wariant bez robienia takiego obiegu. W dużych akwariach może on być skuteczniejszy dla roślin.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Bo ja wiem czy 95l to mało :rotfl:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pewnie nie jest to "aż tak mało", ale to zależy też od filtra (jak mocny jest) i od stopnia zarośnięcia akwarium. Przy gęsto zarośniętym proponowałbym mimo wszystko obieg.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Średnio zarośnięte, filtr kaskada max 250l/h.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W takich wypadkach zapewne bez eksperymentu się nie obejdzie. Trudno wyrokować co będzie lepsze, szczególnie, że każdy z nas inaczej widzi akwarium "średnio", czy "mocno" zarośnięte. Często akwaria, które ludzie uważają za średniozarośnięte dla nas, rośliniarzy są "prawie gołe". :D
Fotka byłaby idealna.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Ja mam taki obieg w akwarium 112L. Deszczownia jest zamontowana na bocznej szybie. Jak strumień wody był skierowany pod powierznię to porywało mi skalary więc musiałem ją obrócić w dół (500L/h). Dobrze zabiera śmieci z dna, ale rano przed włączeniem światła rybki oddychają zdecydowanie szybciej, pomimo tego że drugi filtr wewnętrzny jest skierowany pod powierzchnie i wyrzuca co kilka sekund minimalne ilości powietrza.

Spróbuj obrócić wylot wody z filtra i zaobserwuj jak będzie krążyła w akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”