Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kwasek cytrynowy i cytryniany zamiast CO2 ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Kwasek cytrynowy i cytryniany zamiast CO2 ?

Post autor: DarekP »

zulix pisze:Jeżeli ktoś ma reaktor chemiczny do wytwarzania CO2 to miałby gotowy cytrynian sodu w dowolnych ilościach.
A czy mógłbyś przytoczyć jkis konktetny przyklad zastosowania takiego cytrynianu sodowego,bo prawde mówiąc nie wiem jak jescze wykożystac w akwarium to co zostaje mi z reaktora (soda+kwasek cytrynowy).

Temat wydzielony z: http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=1062 - zulix
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez DarekP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kwas cytrynowy, ogólnie cytryniany wchodzą w cykl przemian biochemicznych kwasów trójkarboksylowych, tzw. cykl Krebsa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Krebsa) prowadzący do przetwarzania prostych związków organicznych wytwarzanych w organizmach żywych (kwasy: jabłkowy, bursztynowy, szczawiowy itp.) do dwutlenku węgla.

Myślę, że zastosowanie czy to kwasu, czy gotowych cytrynianów zależy wyłącznie od tego jakie pH ma być. Bezpieczniej jest stosować mieszankę bo cytryniany dają odczyn zasadowy a kwas cytrynowy kwaśny. Należałoby więc utrafić z proporcjami, tak, aby uzyskać odczyn obojętny, bądź lekko kwaśny (w sumie to nic trudnego).
Jeżeli zamiast sody stosowalibyśmy węglan potasu to mielibyśmy od razu 2 w 1 tj. równoczesne nawożenie potasem (cytrynian potasu).
Przyznaję, że jakiś czas temu pisałem na "roslinyakwariowe", że będę robił testy prostych organicznych soli potasu aby sprawdzić taką ewentualność (2 w 1). Niestety jeszcze, z braku odczynników, nie rozpocząłem przedsięwzięcia.

Na pewno cytryniany i kwas stosowane są w niektórych nawozach (jako czynnik chelatujący) oraz preparatach typu "węgiel w płynie", np. FlorinAxis (http://www.brightwellaquatics.com/br_base.ht - ale tu trzeba poszukać w produktach, aby go znaleźć). Dozowanie "podstawowe" preparatu wg firmy to łyżeczka (5 ml) tygodniowo na 50 galonów wody (ok. 190 l). Przy dodawaniu dawek dziennych można dawać mniej (6 kropli). Jeżeli znalibyśmy stężenia jonu cytrynowego w preparacie to można byłoby zrobić preparat domowy, ale obecnie tego nie znamy. Moglibyśmy ewentualnie spróbować zrobić jakiś eksperyment.

Jeżeli jesteś gotowy do eksperymentów to możemy zrobić taki test: bierzesz ode mnie węglan potasu i stosujesz jako wkład do reaktora. Po zakończeniu procesu sprawdzamy co wyszło, w sensie pH i próbujemy to jakoś przeliczyć na ppm-y potasu i eksperymentujemy z wykorzystaniem tego w akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Jeżeli jesteś gotowy do eksperymentów to możemy zrobić taki test: bierzesz ode mnie węglan potasu i stosujesz jako wkład do reaktora. Po zakończeniu procesu sprawdzamy co wyszło, w sensie pH i próbujemy to jakoś przeliczyć na ppm-y potasu i eksperymentujemy z wykorzystaniem tego w akwarium.
OK jakoś sie dogadamy.Co prawda to do prowadzenia eksperymentów chemicznych jestem raczej lewy(zawsze na chemię miałem pod górę) ale przy dobrym nauczycielu może się coś udać (doktoratu to raczej ze mną nie napiszesz).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie chodzi o jakieś wielkie eksperymenta. W końcu problem jest dość prosty i nawet na magistra się nie nadaje, chyba, żeby zaprzęgnąć całą aparaturę analityczną do jakiej mam dostęp, ale na to szkoda naszej energii.
Ja to widzę tak:
- podajesz mi ile na raz sody i kwasu cytrynowego dajesz do reaktora. Ja zaopatruję cię w węglan potasu w odpowiadającej sodzie ilości. Mam nadzieję, że co jakiś czas jesteś w Rzeszowie abym ci mógł przygotować preparat.
- Próbujesz go przereagować z kwaskiem cytrynowym w reaktorze CO2. Mogę przeliczyć ile powinno być kwasu cytrynowego do reakcji, ale wiadomo, że nie uda się przereagować w 100% bo szybkość reakcji jest już mała i efekt CO2 znikomy. Jeżeli reakcja się zakończy a kwas zostanie to podajesz mi ile go zostało.
- Wykonujemy proste analizy (pH). Najważniejsze, abyś miał taki test pH.
- przygotowujemy r-r nawozu z pozostałości w reaktorze, ewentualnie modyfikując nieco za pomocą dodatkowej ilości kwasku bądź węglanu potasu.
- przeliczamy stężenie na stężenie potasu. Rozpoczynasz nawożenie potasem wykorzystując ten specyfik. Mam nadzieję, że nawozisz potasem, bo inaczej cały test nie ma sensu - no chyba, że zrobić go na sodzie, ale tu obawiam się, że zbyt duża ilość mogłaby zrobić niekorzystne zasolenie wody.

W sumie nie będzie to trudne, ale będziemy musieli się kontaktować i będziesz proszony, aby opisywać swoje uwagi co się dzieje. Myślę, że warto zrobić w tym celu nowy wątek, aby inni mogli ewentualnie powtórzyć to co zrobiłeś. Na początek opisałbyś co masz w akwarium, jak nawozisz i w jaki sposób działa u ciebie reaktor chemiczny. Chodzi tu o to, czy wkraplasz r-r kwasu do sody, czy np. masz kwasek i sodę wymieszaną na sucho a wkraplasz wodę itd.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

zulix pisze:Dozowanie "podstawowe" preparatu wg firmy to łyżeczka (5 ml) tygodniowo na 50 galonów wody (ok. 190 l). Przy dodawaniu dawek dziennych można dawać mniej (6 kropli). Jeżeli znalibyśmy stężenia jonu cytrynowego w preparacie to można byłoby zrobić preparat domowy, ale obecnie tego nie znamy. Moglibyśmy ewentualnie spróbować zrobić jakiś eksperyment.
Ja chciałem poeksperymentować z kwaskiem, ale w UK nie można go kupić w sklepach spożywczych jak w Polsce.
Patrząc na dawkowanie Florin Axis (6 kropli na około 200l dziennie) doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie kwasek jest tam prawie w maksymalnym rozpuszczalnym stężeniu i taką miksturą zamierzałem eksperymentować używając rekomendowanych dawek przez producenta tego nawozu. W końcu 6 kropel nie może obniżyć pH w 200litrach wody z znaczącą wartość.
Niestety, nie ma kwasku, nie ma eksperymentu.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

spider72 pisze:Niestety, nie ma kwasku, nie ma eksperymentu.
A pomyśleć, że miałem kiedyś "z demobilu" prawie kilogram kwasku. Uznałem za niepotrzebny i oddałem innym. Teraz pewnie pójdę na sępy coby odzyskać kilka łyżeczek. Pewnie dorobię w kalkulatorze usuwanie TwW za pomocą kwasku cytrynowego a i z pH nie będzie większego problemu, tylko znajdę krzywą miareczkowania. W sumie może to być ciekawy i co najważniejsze pospolity preparat do modyfikacji chemii wody.
Policzyłem, ale na razie szacunkowo (bez szukania rozpuszczalności kwasku) ile może powstać CO2 z takiej (zalecanej) porcji kwasku. Wychodzi, że najwyżej kilka ppm. Myślę więc, że te 6 kropel to "asekuracja" producenta dla początkujących i nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby dawkę wielokrotnie przekraczać, szczególnie przy cytrynianach a nie kwasie.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Właśnie kupiłem 0.5kg kwasku przez internet, jednak będzie eksperyment. Kwasek jest na tyle tani, że przesyłka będzie kosztować połowę wartości samego kwasku.
Znalazłem, że rozpuszczalność kwasku przy 20st C wynosi około 133g/100ml wody, pH takiego roztworu to chyba 3.15pH.
Jak tylko kwasek przyjdzie, to zacznę eksperyment w zbiorniku gdzie teraz używam EasyCarbo.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

zulix pisze:. Rozpoczynasz nawożenie potasem wykorzystując ten specyfik. Mam nadzieję, że nawozisz potasem, bo inaczej cały test nie ma sensu
No właśnie i tu bodajże jest pies pogżebany bo nawoże bardzo nieregularnie i róznymi specyfikami bardzo delikatnie wieic raczej nie bede miał punktu odniesienia.Mogę za to przeprowadzic reakcje po to że by ktoś inny mógł wykonać test.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez DarekP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Witam , Onem a mógłbyś opisać jak u ciebie działa zestaw co2 z kwasku cytrynowego i sody oraz jak to ustrojstwo zbudowałeś .
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Rodman17 pisze:Witam , Onem a mógłbyś opisać jak u ciebie działa zestaw co2 z kwasku cytrynowego i sody oraz jak to ustrojstwo zbudowałeś .
Zobacz tutaj: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=22999
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Rodman17
Posty: 134
Rejestracja: 23 lis 2009, 12:48
Imię: Robert
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Rodman17 »

Witam , chciałbym się zapytać jak tam wasze eksperymenty z kwaskiem cytrynowym . Bardzo interesowałaby mnie możliwość obniżenia ph i ewentualnie kww takim kwaskiem . Zrezygnowałem z bimbrowni , reaktora co2 nie zbuduję , niestety za duży nerwus jestem . Używam co2 w płynie a ono niestety nie zmniejsza ph . Więc gdyby było można wlewać roztwór kwasku do akwa i obiniżać ph to byłoby super . Z kwasem się nie chce bawić , torf barwi wodę , filtra ro nie mam zamiaru kupować , więc może kwasek dopomoże ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”