Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chemia do moich testów kropelkowych pH, kH, gH, Ca, CO2

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Chemia do moich testów kropelkowych pH, kH, gH, Ca, CO2

Post autor: zulix »

W tym temacie będą instrukcje obsługi korzystania z moich testów kropelkowych.

Na początek wskaźnik do testu pH 6,0 - 7,6 (uzupełnienie)
Obrazek

Na zdjęciu macie po prawej oryginalny test JBL-a (skala barwna, strzykawka, psikawka ze wskaźnikiem, słoiczek). Po lewej jest moje uzupełnienie ze słoiczkiem JBL'a a także pipetką Pasteura.

Aby korzystać z mojego uzupełnienia należy mieć własna skalę barwną. Może być (chyba) od dowolnej firmy, która wytwarza test pH 6,0 - 7,6 gdyż wtedy jest to ten sam wskaźnik. Jakby się uparł to mogę dać też skalę do sfotografowania ale jakość wtedy wiadomo, że jest różna. Może jednak jakby cyknął na smartfona to można by było robić pomiar ze smartfonem :)


Test JBL-a

- wymaga pobrania 5 ml wody i dodania 3 kropli wskaźnika - ilość pomiarów ok. 30 (o ile pamiętam).

Test własny - skala JBL'a
- dla skorzystania ze skali JBL-a należy pobrać tak samo - 5 ml wody ale dodać 1 kroplę wskaźnika - ilość pomiarów ok 150-250. Różne psikacze do kroplowania czasem dają krople o różnych objętościach. Jeśli nastąpi taka sytuacja, że kolor mojego testu różni się nieco od testu JBLa to należy zmienić ilość wody do testu (patrz punkt niżej).


Test własny - skala barwna innej firmy
- dla skorzystania ze skali barwnej innego producenta należy wykonać 1 test na teście producenta - wskazane aby był wyraźny kolor a więc pH powyżej 7 (najczęściej wystarczy z kranu). Następnie wykonujemy przygotowujemy test wg zaleceń producenta, ale zamiast wskaźnika firmowego dać 1 kroplę wskaźnika mojego. Jeżeli okaże się, że barwa jest za ciemna to dodawać ze strzykawki kolejne porcje wody tak aby odcienie w obu próbkach się zgrały. Wtedy sumarycznie wychodzi, że aby skorzystać ze skali barwnej firmy X należy zamiast 5 ml wody wziąć np. 7 ml. Gdy barwa jest za jasna to można robić kolejne pomiary z mniejszą ilością wody.

Wskaźnik nadaje się do zastosowania w testach permanentnych pH/CO2 np. JBL'a. Należy go stosować zgodnie z instrukcją producenta zastępując oryginalny wskaźnik tym właśnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

[Rzeszów] test kH DIY

Post autor: zulix »

Teraz prezentuję test kropelkowy kH
Zastosowanie do wody słodkiej i morskiej. Test ma dokładność typową - 1 stopnia niemieckiego gdyż 1 kropla oznacza 1 stopień niemiecki. Dokładność można zwiększyć dwukrotnie biorąc 2X większą ilość wody do testu i uzyskaną liczbę kropli podzielić przez 2.

Liczba pomiarów w zależności od twardości wody i wymaganej dokładności pomiaru.
Przy rzeszowskiej kranówce (obecnie kH ok. 10) to nawet jakieś 100-120 pomiarów. Przy zwiększonej dokładności ilość pomiarów 2X mniejsza. Dokładniejsze pomiary są wskazane przy małych twardościach tj. przy kH < 5. Wtedy i tak mamy wtedy ok. 100 pomiarów :)

Co trzeba mieć?
- naczynia do zrobienia pomiarów - mogą być z każdych innych testów, można też kupić w sklepie chemicznym minizlewkę lub minikolbke stożkową (25 - 50 ml).
- urządzenie do odmierzania wody. Przy tej dokładności wystarczy strzykawka.
- coś do odmierzania barwnika (łyżeczka, zapałka itp.).

Co ja daję?
- barwnik do oznaczeń (proszek)
- roztwór do oznaczeń (min. 50 ml cieczy)
- zdecydowałem aby zamienić psikawkę do dozowania odczynnika testowego na wkraplacz i połączyłem od razu pomysł w buteleczkę o pojemności 100 ml. Stąd obecnie nie daje tu "psikawki" a butelkę z wkraplaczem.
Obrazek

Oznaczenia]
1. Napełniamy szkło odmierzoną ilością wody. Dla pomiaru standardowego to 5 ml.
Obrazek
(tu zestaw pomiarowy z przydasiami)

2. Za pomocą łyżeczki JBL-a lub innej albo wręcz zapałki dajemy mikroilość barwnika do badanej wody. Trzeba oczywiście wymieszać :)
Obrazek
Trzeba tego na prawdę niewiele - na zdjęciu jest optymalna ilość. Za dużo barwnika - trudniej będzie obserwować zmiany barwy. Najlepiej jak jest to taka słomkowa żółć.

3. Za pomocą pipetki:
Obrazek
lub wprost z buteleczki:
Obrazek
wkraplamy roztwór mierzący kH mieszając po każdej kropli próbkę. Gdy nastąpi zmiana z żółtego na pomarańczowy (różowy, łososiowy itp.) przerywamy. Liczba kropel to wartość kH.
Przed końcem wkraplania:
Obrazek

Po zakończeniu wkraplania (po każdym wkropleniu należy wymieszać zawartość zlewki):
Obrazek

a tutaj już kropla za dużo:
Obrazek
jak widać obecność kobiety w pobliżu wskazana. Jeśli ktoś będzie kończył na tym etapie to będzie miał błąd stały - 1 stopień więcej.

4. Gdy chcemy zwiększyć dokładność pomiaru należy wziąć 10 ml wody i zrobić to samo. Co więcej po pomiarze z 5 ml można dolać kolejne 5 i pomiar dokończyć bez dosypywania barwnika.

EDIT: zmieniono nieco wyposażenie testu.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, 22:25 przez zulix, łącznie zmieniany 4 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

No to teraz test gH
Zasada pracy jest praktycznie identyczna jak wyżej z tym, że do próbki z wodą należy dodać jeszcze bufor gH. Wydajność - 100 pomiarów typowej kranówki (rzędu 15 niemców).

Co trzeba mieć?
- naczynia do zrobienia pomiarów - mogą być z każdych innych testów, można też kupić w sklepie chemicznym minizlewkę lub minikolbke stożkową (25 - 50 ml).
- urządzenie do odmierzania wody. Przy tej dokładności wystarczy strzykawka.
- coś do odmierzania barwnika (łyżeczka, zapałka itp.).

Co ja daję?
- wskaźnik do oznaczeń (proszek)
- bufor 100 ml we flaszce
- roztwór do oznaczeń (min. 60 ml cieczy) we flaszce z wkraplaczem (EDTA)
- psikawkę (pipeta Pasteura) do odmierzania bufora

1. Odmierzyć 5 ml wody słodkiej.

2. Do wody dodać 1 ml bufora gH (nieco śmierdzi więc ostrzeżcie innych, że "puścicie bąka"). Bufor może być pobrany niedokładnie. Do jego pobierania przewidziałem pipetkę, którą daję w zestawie.

3. Dodać do wody barwnik w ilościach zbliżonych jak w poprzednim teście. Na fotce:
Obrazek
są 2 próbki. Do lewej "zapomniano" dodać bufora. Widać, że barwa jest inna. Pomiar zrobiony bez bufora nie jest nic warty.

4. Kroplujemy EDTA do wody aż zmieni ona swoje zabarwienie na niebieski:
Obrazek

Liczba kropel = gH.
Oczywiście można zwiększyć dokładność pomiaru biorąc 2X większą ilość wody (i bufora) i wtedy liczba kropel dzielona przez 2 daje twardość gH wody.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 5 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

No i test Ca
Zasada pracy jest praktycznie identyczna jak wyżej z tym, że do próbki z wodą należy dodać inny barwnik i bufor Ca.

Co trzeba mieć?
- naczynia do zrobienia pomiarów - mogą być z każdych innych testów, można też kupić w sklepie chemicznym minizlewkę lub minikolbke stożkową (25 - 50 ml).
- urządzenie do odmierzania wody. Przy tej dokładności wystarczy strzykawka.
- coś do odmierzania barwnika (łyżeczka, zapałka itp.).

Co ja daję?
- wskaźnik do oznaczeń (proszek)
- bufor 100 ml we flaszce
- roztwór do oznaczeń (min. 50 ml cieczy) we flaszce z wkraplaczem (EDTA)
- psikawkę (pipeta Pasteura) do odmierzania bufora

1. Odmierzyć 5 ml wody słodkiej.

2. Do wody dodać 1 ml bufora Ca (uwaga żrący - zalecane rękawiczki).

3. Dodać do wody barwnik Ca w ilościach zbliżonych jak w poprzednim teście.

4. Wprost z buteleczki kroplujemy EDTA (ten sam odczynnik co przy gH) do wody aż zmieni ona swoje zabarwienie na niebieski. Zdjęcie przed i po:
Obrazek

UWAGA!!! Barwnik tego testu zmienia kolor samoistnie po około minucie od wsypania do wody i później uzyskujemy bezsensowny wynik. Aby dobrze wykonać pomiar należy kroplować EDTA do wody z buforem i barwnikiem natychmiast po wsypaniu barwnika.

Liczba kropel = gH (tylko z Ca). Jeżeli odejmie się od gH wyżej to mamy gH(tylko z Mg). Oczywiście trzeba to przeliczyć na stężenia w mg/l.

Oczywiście można zwiększyć dokładność pomiaru biorąc 2X większą ilość wody (i bufora). i liczyć podobnie jak wyżej przy gH.
==================================
Z testu gH i testu Ca mamy liczby kropel i są to wprost twardości wody.
- Z testu gH otrzymujemy twardość całkowitą będąca sumą pochodzącej od wapnia i magnezu.
- Z "testu Ca" otrzymujemy twardość całkowitą zależną tylko od wapnia. Dajmy mu symbol gH(Ca).

Różnica gH - gH(Ca) będzie określać ilość magnezu w stopniach niemieckich, gH(Mg).

Zmiana jednostek ze stopni niemieckich na mg/l polega na pomnożeniu:
Ca = 7,14 x gH(Ca) i mamy wtedy Ca w mg/l
Mg = 4,34 x gH(Mg) i mamy wtedy Mg w mg/l
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, 22:31 przez zulix, łącznie zmieniany 6 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Na zakończenie kilka uwag co do testów.

Proponuje używać rękawiczek do wszystkich testów. Substancje nie są miłe, albo żrące, albo barwiące (są i śmierdzące :P). Oczywiście jak przy każdych innych chemikaliach z daleka od dzieci...

Jak się odkleja nalepki od barwników to łatwo je zidentyfikować po kolorze:
Obrazek

Dokładność odmierzania wody wskazana - głównie od tego zależy jakość oznaczenia.
Wysoka dokładność odmierzania bufora nie jest konieczna.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, 22:28 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jednak testy gH, Ca nie działają przy wodzie morskiej :(
Test kH wydaje się, że działa, ale wykorzystałem do sprawdzenia testu wodę morską z 2013 roku. Pasowałoby więc powtórzyć na czymś świeżym.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Obliczenia wrzucę w kalkulator ale na szybko (zanim to zrobię):

Z testów gH i Ca mamy liczby kropel i są to wprost twardości wody.
- Z testu gH otrzymujemy twardość całkowitą będąca sumą pochodzącej od wapnia i magnezu. Liczba kropel = liczba stopni niemieckich.
- Z "testu Ca" otrzymujemy twardość całkowitą tylko od wapnia. Dajmy mu symbol gH(Ca). Liczba kropel = liczba stopni niemieckich.

Różnica gH - gH(Ca) będzie określać ilość magnezu w stopniach niemieckich, gH(Mg).

Zmiana jednostek ze stopni niemieckich na mg/l polega na pomnożeniu:
Ca = 7,14 x gH(Ca) i mamy wtedy w mg/l
Mg = 4,34 x gH(Mg) i mamy wtedy w mg/l
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Fe

Post autor: dawo »

Kolego Zulix nie wiem czy to dobre miejsce ale wrzucam tutaj zdjęcie barw z testu o które mnie pytałeś fotka może nie najlepsza ale coś tam widać FObrazek
Ostatnio zmieniony 16 lut 2016, 20:27 przez dawo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Pomyślimy aby taki zrobić... (a czy zrobimy to się zobaczy :P)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

JAREK :!: JAREK :!: JAREK :!: JAREK :!: JAREK :!: JAREK :!:
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Może ktoś ma zużyty już test JBL-a (bądź przeterminowany) i mnie podratuje (chciałbym mieć wszystkie składniki testu) to później dostałby chemię do testu gratis (oczywiście nie gwarantuje na 100%, że ją zrobię).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Mam na zbyciu test Fe Jbl i jest już przeterminowany w komplecie pudełko instrukcja wkraplacz z płynem (pewnie więcej niż połowa) i wzornik z barwami, jeśli Ci się przyda to chętnie Ci przekaże.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Co rozumiesz przez zużyty Mam instrukcje i kolorowy kartonik butelki nie mam a tam więcej nie było

[ Dodano: 2016-02-16, 20:34 ]
dawo99, wyprzedziłeś mnie, zulix usuń ten post
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Tak patrzę na YT i widzę, że jest tylko płyn do wkraplania (czy tak?) bez proszku do wsypywania... Ile daje się kropli do ilu wody i ile czeka?

Strzykawki, statyw i szklane słoiczki widzę, że są typowe dla JBLa.

Jaka barwę ma płyn jak się go wkrapla? Bezbarwny?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

5 ml 5 kropli i pięć minut
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”