Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PH 5.8 !!!

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

PH 5.8 !!!

Post autor: motylek »

Do tej pory PH utrzymywało się na poziomie 6.7-6.9 Od dwóch tygodni nie mierzyłem PH, a od tygodnia zauważyłem odpadające liście Kryptkoryn. Dziś zmierzyłem PH i wyszło 5.8 ! Czy może to być przyczyną odpadających liści? Wlałem od razu sody oczyszczonej i podniosłem do 6.3 Nie zauważyłem żadnych innych strat wśród roślin jak i u ryb przy niskim jak na LT PH. Czy mogę od razu podnieść PH do wyższych jeszcze wartości, czy robić to stopniowo? Muszę chyba jakiś wapień wsadzić między zielsko.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kryptokoryny nie lubią gwałtownych zmian pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Tylko, że tak niskie PH nie stało się raczej w ciągu jednego dnia. Głównie moje pytanie jest, czy jak podniosę nieco szybciej PH to czy nie zaszkodzi to mieszkańcom akwa. Roślinki pewnie za jakiś czas wrócą do normy, ale najbardziej boję się o rybcie.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze: Głównie moje pytanie jest, czy jak podniosę nieco szybciej PH to czy nie zaszkodzi to mieszkańcom akwa. R
Żadne szybkie zmiany nie są dobre.
motylek pisze:ale najbardziej boję się o rybcie.
Ale jakie to rybcie?

Może najpierw lepiej byłoby się skupić na przyczynie, a nie szybkich, niekoniecznie przemyślanych ruchach? ;) KH jakie jest? I czy CO2 jest?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Gurami mozaikowe, Załobmiczka, Fantom

[ Dodano: 2016-03-04, 17:48 ]
Wsadzilem troche wapienia filipinskiego

[ Dodano: 2016-03-04, 17:57 ]
Czytaj ze zrozumieniem. To jest typowy LT bez nawozenia jakiegokolwiek. Przyczyna na bank jest zakwaszenie wody poprzez nikłe podmiany i brak odmulania dna. Moim błędem było nie wsadzenie czegoś co zatwardza wode od samego początku. Teraz to naprawię.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze:Czytaj ze zrozumieniem. To jest typowy LT bez nawozenia jakiegokolwiek.
Spokojnie, napisałeś jedynie, że LT, co nie znaczy że nie masz CO2, już nie takie "LT" widziałem.
motylek pisze: Przyczyna na bank jest zakwaszenie wody poprzez nikłe podmiany i brak odmulania dna.
Okej, jak wolisz, ja nie wnikam.
Ale:
motylek pisze:wsadzenie czegoś co zatwardza wode od samego początku.
to strzał w stopę w przypadku LowTecha, w którym hodujesz ryby miękkich wód (mówię o bystrzykach), i do tego jeszcze lecisz na kranówie (skoro piszesz, że to prawdziwe LT).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Prawdziwe LT jest właśnie na kranowie i to najlepiej jak najtwardszej (czy. Diana W. ) i wlasnie Diana mówi o tym, żeby wpakować do baniaka coś co zatwardza wode po to, aby zrównoważyc proces jej zakwaszania poprzez przekarmianie, nikle podmiany i brak odmulania. Więc wątpię, że widziałeś typowe LT nie mowiac już o lekturze. Nawet najmniejsze nawożenie w baniaku to juz nie jest LT.

[ Dodano: 2016-03-04, 18:21 ]
Wracajac jeszcze do miekkich wód. Jakbys dokładnie przeczytał post to wyraźnie pisze, że PH było w granicach 6.8 wiec do najtwardszych nie należy. I takie PH utrzymywalo sie prawie od samego początku, aż do dzis (teoretycznie blad wynosi 7 dni )
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Motylek ty naprawde wierzysz we wszystkie założenia koncepcji Waldstad? Inna sprawa że kąsacze w świetnej większości to nie są ryby które takie warunki rozpieszczają. :/

[ Dodano: 2016-03-04, 18:27 ]
Ale pH czyli odczyn nie ma wiele wspólnego z twardością.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze:Prawdziwe LT jest właśnie na kranowie i to najlepiej jak najtwardszej (czy. Diana W. ) i wlasnie Diana mówi o tym, żeby wpakować do baniaka coś co zatwardza wode po to, aby zrównoważyc proces jej zakwaszania poprzez przekarmianie, nikle podmiany i brak odmulania. Więc wątpię, że widziałeś typowe LT nie mowiac już o lekturze. Nawet najmniejsze nawożenie w baniaku to juz nie jest LT.

[ Dodano: 2016-03-04, 18:21 ]
Wracajac jeszcze do miekkich wód. Jakbys dokładnie przeczytał post to wyraźnie pisze, że PH było w granicach 6.8 wiec do najtwardszych nie należy. I takie PH utrzymywalo sie prawie od samego początku, aż do dzis (teoretycznie blad wynosi 7 dni )
To dobierz do tej koncepcji odpowiednie zwierzęta w takim razie ;)
Napisałem "nie takie "LT" widziałem", w dodatku LT w cudzysłowiu, więc bez nerwosków ;)

I jak Ci już wisłok napisał - pH nie świadczy o twardości. Jakbyś zmierzył KH to coś by można było powiedzieć na temat tego pH, nie wiadomo co doprowadziło do takiego spadku. W każdym razie daję głowę, że twardość jest ho ho i jeszcze większa.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Podaję parametry zmierzone kilka godz temu dla jasności: PH 5.8 GH 9 KH 4. Obecnie PH 6.2 GH 10 KH 5. Jakieś pytania? Nie wierzę, we wszystkie koncepcje Diany tak dla jasności, ale jak nie mam pojęcia na jakiś temat, lub nie wiele wiem to nie zabieram głosu. Do tej pory baniak funkcjonował idealnie i mam taką nadzieję, że po chwilowych kłopotach nadal tak będzie. Ale proszę przeczytać moje pytania i jeśli, ktoś potrafi umie na nie odpowiedzieć to będę wdzięczny.

[ Dodano: 2016-03-04, 18:50 ]
http://podforak.rzeszow.pl/printview.ph ... 15823a69a1
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze:Podaję parametry zmierzone kilka godz temu dla jasności: PH 5.8 GH 9 KH 4. Obecnie PH 6.2 GH 10 KH 5. Jakieś pytania?
No właśnie, nie masz miękkiej wody, więc po co tu coś zatwardzać? W wodzie jest coś co ją potwornie zakwasza, jakieś substancje organiczne, jakiś bufor (białkowy?). Tu pewno zulix by coś sensownego mógł powiedzieć.
Żadnego zatwardzania nie potrzeba, wystarczy podmianą "rozcieńczyć" to co Ci tę wodę tak zakwasza. W wodzie oprócz popularnych azotanów i fosforanów kumulują się różne substancje, różne syfki, które niekoniecznie dobrze działają na zwierzynę (chociażby inhibitory wzrostu).
motylek pisze:Ale proszę przeczytać moje pytania i jeśli, ktoś potrafi umie na nie odpowiedzieć to będę wdzięczny.
Zadałeś jedno - czy możesz szybko podbijać pH. Dostałeś odpowiedź - szybkie zmiany parametrów wody są szkodliwe.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Twardą wodę to mialem w Tandze przy PH pow. 8, GH bodajże ponad 20 i KH w granicach 15. I co do mojej obsady - jest równie dobrze przemyślana jak i cala koncepcja LT, a pytania zadałem dwa - tak dla jasności.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Krypcie czekaja az sie zbiornik ustabilizuje, jak będziesz tak skakał z parametrami to ich nigdy w pełnej okazałosci nie zobaczysz.
Maja szeroki zakres tolerancji na parametry wody jak i podłoza. Poczytaj o chorobie kryptokorynowej to sie dowiesz więcej.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tlenowy rozpad materii organicznej powoduje zakwaszenie, beztlenowy zwiększenie pH. Stąd przy akwariach bezpodmianowych zjawisko zejścia z kH do zera i potem pH nie jest odosobnione. Dlatego m.in. Diana W. sugeruje aby dawać twardą, zasadową wodę do akwarium.
wisłok pisze:Motylek ty naprawde wierzysz we wszystkie założenia koncepcji Waldstad?
Jak na razie nie widzę sprzeczności tego co się dzieje z tezami D.W. :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie do końca trafnie się wyraziłem, mozże i tak się da prowadzić akwarium ale niekoniecznie z korzyścią dla ryb. Szanowna pani D.W. traktuje je w swojej książce niemal jak materie nieożywioną bez własnych wymagań środowiskowych. :/
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”