Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PH 5.8 !!!

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

książka jest o roślinach. W akwariach roślinnych zawsze dobro ryb stawiamy na 2 miejscu a jak jest ktoś świadomy to po prostu właściwie dobiera obsadę. tak na prawdę to pewnie z 90% ryb nie nadaje się do rośliniaków, szczególnie HT z CO2 :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

PH 6.3 GH 10 KH 5. Tak naprawdę do założenia LT zainspirował mnie temat kolegi Zulixa już jakiś czas temu. Wprawdzie przeczytałem tylko wybrane zagadnienia z książki Diany, ale opierałem się też na wiedzy akwarystów, którzy LT mieli bądź mają nadal. Nie myślałem, że temat nagłego spadku PH ożywi, aż tak dyskusję, bo mi po prostu chodziło tylko o pytanie w sprawie roślinek. Czyli jednak nie wszystko zrobiłem tak jak pisze Diana, skoro nie zatwardziłem wody już na początku zakładania LT.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze:Czyli jednak nie wszystko zrobiłem tak jak pisze Diana, skoro nie zatwardziłem wody już na początku zakładania LT.
Nie rzucałbym tak pochopnych autooskarżeń - nie mam tej książki, ale coś kojarzę (chyba z Podforaka), że w tej koncepcji podana jest jakaś minimalna liczbowa wartość twardości i również kojarzę, że nie jest ona większa niż przeciętne wartości kranowe. Sprawdziłbym to dokładnie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Odnoszę wrażenie, że chyba pomyliłeś forum. Jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia na w/w tematy to najzwyczajniej w świecie tego nie rób - ot taka moja prośba.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

motylek pisze:Odnoszę wrażenie, że chyba pomyliłeś forum. Jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia na w/w tematy to najzwyczajniej w świecie tego nie rób - ot taka moja prośba.
Jeżeli masz problem z rozumieniem tekstu, to podpowiem Ci: była to nieśmiała sugestia, żebyś sprawdził co jest napisane w tej książce (bo wnioskuję, że ją masz) odnośnie właśnie twardości wody i przekazał to tutaj. "Twarda" to jest pojęcie względne i mało warte.
I trochę luzu, ok?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Jeśli masz problem ze zrozumieniem tego co jest napisane (zawarte) w poście, to nie próbuj polemizować bo ani to ładnie, ani to składnie. Zamykam temat i kończę ta niezdrową konwersację, która wynika z niewiedzy na dany temat niektórych użytkowników forum.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Chłopaki - nie ma co iść na noże - sprawa nie jest tego warta :).

O ile pamiętam Diana zachęca zarówno do stosowania twardej wody (ale bez precyzyjnego podania ile to ma być - pewnie się nawet nie da tego określić) ale i do stosowania ziemi odkwaszonej wapieniem (kredą). Taka ziemia ma dużą ilość bufora i szybko nie da się zakwasić wody która jest w akwarium. Kiedyś miałem taką ziemię w której na oko było widać biały miał i w akwarium HT się na niej wyłożyłem. Nie opanowałem twardości, która pojawiała się znikąd :( Myślę, że do LT byłaby idealna :P
motylek pisze: Nie myślałem, że temat nagłego spadku PH ożywi, aż tak dyskusję
Myślę, ze było tak jak napisałeś i twardość spadała powoli. Niestety jak to z pH bywa, gdy kH zbliża się niebezpiecznie do 0 to pH leci na łeb, na szyję.

Co ciekawe to na podstawie w/w efektów można oczekiwać, że nie masz typowych roślin pod LT w ilościach dominujących. Część takich roślin potrafi wykorzystać węgiel z wodorowęglanów tworząc niekorzystny osad ale i zwiększając pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Moje zielsko: kilkanaście kryptkokoryn, nadwódka tajlandzka, wąskolistna, rogatek, wąkrotka białogłowa, nurzaniec (w tym gigantea), limnophila sessiliflora, pelia, anubiasy, moczarka (chyba argentyńska) i jeszcze jedna, której nazwy nazwy nie pamiętam i ktoóra teoretycznie rosnąć nie powinna, ,a jednak rośnie. Nie rosły, za żadne skarby różne odmiany żabienic. W ogromnych ilościach rósł najas guadalupensis, ale pozbyłem się go i chyba do niego wrócę. Przeglądając różne fora i czytając wszelakie materiały o LT to z tymi roślinkami do LT to rzeczywiście jest problem. Jest mnóstwo różnych wariantów roślinności.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

PH 6.7 GH 13 KH 7 Zarówno rybkom jak i roślinom nic złego się nie dzieje. Żaden liść kryptokoryny już nie odpadł. Mam nadzieję, że spadek PH był chwilowy i wszystko wróciło do normy. Do baniaka wsadziłem dwa niewielkie kawałki wapienia filipińskiego i doszedł już wcześniej wspomniany najas guadalupensis. Myślę, że wszystko będzie gitara i temat można raczej uznać za już nieaktualny - przynajmniej z mojej strony.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Re: PH 5.8 !!!

Post autor: funio721 »

motylek pisze:Do tej pory PH utrzymywało się na poziomie 6.7-6.9 Od dwóch tygodni nie mierzyłem PH, a od tygodnia zauważyłem odpadające liście Kryptkoryn. Dziś zmierzyłem PH i wyszło 5.8 ! Czy może to być przyczyną odpadających liści? Wlałem od razu sody oczyszczonej i podniosłem do 6.3 Nie zauważyłem żadnych innych strat wśród roślin jak i u ryb przy niskim jak na LT PH. Czy mogę od razu podnieść PH do wyższych jeszcze wartości, czy robić to stopniowo? Muszę chyba jakiś wapień wsadzić między zielsko.
Kryptokoryny lubu=ią twatdą wodę ja mam to samo mam kotnik w którym czasami rozmnarzam palety i jak nic nie wychodzi to wlewam tą wodę do ogólnego spada ph i kryptokoryny dostają w łeb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”