Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem ze wzrostem roslin

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Problem ze wzrostem roslin

Post autor: pawprz »

Mam problem ze wzrostem roślin pokroju rotali walachi (wszelkie roślinki które mają zamiast listków takie "igiełko listki). Zawsze gdy trafia do mojego akwarium coś takiego rośnie parę dni po czym zaczyna zrzucać swoje listki i zostaje goły badyl albo z z minimalnymi odrostami co wygląda paskudnie. Zrobiłem testy wody i wyszło mi mniej wiecej tak:
KH-4,5
NO3-20
PO4-0,5
PH-6,6-6,8 ale raczej stabilne 6,7
W związku z tym że no3 (20-40) i p04(0,5-2) miałem w rożnych okresach rożne wiec podejrzewam że to coś z Mg i Ca.
Z wartości gh w moim akwarium wyliczyłem nastepujące rzeczy:
Gh-12 co daje mi 249 CaCO3/l a to daje mi Ca+2/l = 100.057 [mg Ca+2/l]
I teraz moje pytanie bo to byłem w stanie wyliczyc sam według z wzorów z wodociągów. Jaki jest mój stosunek Ca:MG
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

pawprz pisze:Z wartości gh w moim akwarium wyliczyłem nastepujące rzeczy:
Gh-12 co daje mi 249 CaCO3/l a to daje mi Ca+2/l = 100.057 [mg Ca+2/l]
W ogóle tego nie rozumiem. Parametr gH to suma Ca i Mg ale przeliczona na jakąś jednostkę. ta jednostką może być (umownie) CaCO3 ale nie znaczy to, że w wodzie jest tyle a tyle CaCO3 i można z tego policzyć Ca.
Ponieważ gH jest sumą Ca i Mg to aby policzyć jeden z parametrów należy znać 2 pozostałe. Z samego gH nie da się policzyć obu (Mg i Ca).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Czyli że jednak jestem zmuszony kupic jeden z testów:(
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Albo przywieść wodę do buszu
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podjadę do buszu w ta sobotę już bezwarunkowo. Dziękuję
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Problem z rotala może wynikać z gh (super rośnie 4-5 gh ) mi zawsze ładnie rosła przy niskich stezeniach no3. Powyżej 10 ppm zaczynały się problemy z rotala walicha, butterfly. Inne rotale traciły kolor. Wydaje mi się że na kolor wpływ miały fosforany które starałem się trzymać w stosunku 1-10 do azotanów.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Sprawdziłem 5 GH to najniższa granica twardości dla rybek które mam w akwarium wiec raczej by przeżyły.
Problem z rotala może wynikać z gh (super rośnie 4-5 gh ) mi zawsze ładnie rosła przy niskich stezeniach no3
Przy jakim oświetleniu?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

U siebie zauważyłem, że problem z "igiełkowatymi" roślinami bierze się z tego, że w wodzie unosi się dużo "pyłu". Pożądna filtracja mechaniczna i nie grzebanie w dnie załatwiło u mnie sprawę. Może warto zwrócić uwagę na "małe rzeczy", a później obarczać chemię wody.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Może coś faktycznie może w tym być bo problemy zazwyczaj pojawiają sie przy okazji wyrywki roślin. Na razie tego nie sprawdzę bo co chwile coś wyrywam i ziemia lata po całym baniaku (nigdy więcej ziemi w akwarium!!!)
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Z reguły oświetlenie w moich akwariach wahał się od 0,7 do 1 w. To co Miro pisze też jest bardzo ważne. Właściwa filtracja mechaniczna jest bardzo ważna. Na pewno te rośliny da się uprawiać w wyższym gh , nie ma co moim zdaniem narażać zdrowia ryb.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Wracając do tematu. Kolega Debrzyna (kochany chop:P) zrobił mi testy wody które potrzebowałem i wyszło tak:
Gh 7
Ca 33,7
Mg 9,7
W zasadzie stosunek 1:3,47 czyli prawie klasyk. Więc stosunki i pylenie odpuściłem.
Zauważyłem jednak inna zależność i może to w tym coś jest nie tak. Wyliczyłem sobie dawkę tygodniową podzielna na dni z K2SO4 około 13mg/l K na tydzień.
Nawóz podawałęm dziennie blisko 2 mg/l.
Ostatnio miałem trochę zajęć wiec pominąłem cały tydzień dawek zrobiłem podmiankę tygodniową również bez dolania nawozu (oprócz PO4 bo spadło mi do 0,5 mg/l) .
Podczas tygodnia bez lania nawozów rotala vietnam i badylki od kolegi Debrzyny jakby dostały drugi drugie życie zaczeły rosnąc jak szalone oczywiście tylko nowe listki stare po prostu obumarły. Pojawiło sie równiez jeszcze jedno ciekawe zjawisko mianowicie bąblowanie roślin jakiego od bardzo dawna nie miałem w akwarium. Wczoraj mnie natknęło że dawno nie lałem potasu i bach poszło 4 mg/l jedna dawka i...................
No właśnie i.... bable mogłem policzyc na palcach, ale to nie jest chyba aż tak ważne. Ważne jest to że ta jedna dawka spowodowała że nowe listki wyszły małe (wyraźnie krótsze) i takie jakieś byle jakie. Mam pewność że to raczje po tym bo nic innego sie nie zmieniło.

I tu mam nowe pytania.
Czy przedawkowanie potasu może mieć wpływ na moje problemy z w/w roślinami. Czy potas możę blokować wchłanianie innych pierwiastków. Na finał cos co mnie zaciekawiło co ma wpływ na to że rośliny bąbelkuja oczywście oprócz światła :D

Pozdrawiam
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Nie wdając się w analizę naukowa informuje ze u mnie ta piękna roślinka a nawet lotos z którego byłem dumny tez padły i podejrzewam potas który doszedł prawie do 30 /sam nie doszedł oczywiście/
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Potas można jak najbardziej przedawkować, a objawia się to tym, że rośliny wyglądają jak by im magnezu brakowało. Gdzieś o tym czytałem - chyba Diana W. - że nadmiar potasu blokuje wchłanianie magnezu.
Zresztą sam u siebie zauważyłem, nie ma potrzeby dużego dawkowania potasu. Wręcz może być to szkodliwe.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

pawprz pisze:Może coś faktycznie może w tym być bo problemy zazwyczaj pojawiają sie przy okazji wyrywki roślin. Na razie tego nie sprawdzę bo co chwile coś wyrywam i ziemia lata po całym baniaku (nigdy więcej ziemi w akwarium!!!)
Miesiąc temu wystartowałem z akwarium na ziemi. Zamysł był taki - tylko ziemia z dodatkami, średnie światło i co2 i ani grama nawozów, zero. Do tego rosliny od mniej do bardzo wymagających i powiem tak przez pierwsze 2 tygodnie wszystko rosło, nawet vietnam i wallichii i to z in-vitro (w co na ziemi nie bardzo wierzyłem że pociągnie). Było ok. Ale oczywiście nie wytrzymałem i w 3 tygodniu zacząłem delikatnie nawozić, efekt - igiełki zdechły :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”