Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z nawożeniem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Podobna sprawa jak u mnie. Pewnie potas tak namieszal. Jeszcze raz dziękuję za badanie wody i reszte. Wycieczka byla bardzo edukacyjna.

Ciekawa sprawa z tym pomiarem. Teraz test pokazuje kh prawidlowo u Ciebie 7,6 i u mnie 7. Natomiast gh na tej samej butelce wody u Ciebie bylo dzis 9,4 a na zooleku u mnie 14. Jazda na calego.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:test pokazuje kh prawidlowo u Ciebie 7,6 i u mnie 7
Błąd pomiarowy u ciebie to +/- 1 a więc pomiar to 6-8 kH. Pomiar laboratoryjny, którym się posługujemy to zwykle rzędu 0,2 a więc podana wartość mieści się w zakresie 7,4 - 7,8. Zwykły test pokazywałby więc albo 7 albo 8.
Co do gH to już większa ciekawostka. Każdy swój ogonek chwali więc raczej optowałbym za 9,4 (+/- 0,2).
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Gh nie ważne. Balem się o Kh żeby nie zejść poniżej 4 z kwasem.
Na ile starcza sonda do sterownika ph? I jaki warto kupić. Czy musi być do tego brzęczyk z kostką. I czy do roślinnego stabilne ph jest bardzo ważne?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Tomasz S pisze:I czy do roślinnego stabilne ph jest bardzo ważne
Tu nie chodzi o Ph tylko o CO2 Utrzymując zadane Ph przy wiadomym Kh wiemy ile mamy CO2
O sterowaniu można przeczytać u kolegi

http://www.mirekkon.akwarium.net.pl/uph01.htm
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix, jak możesz i wiesz to proszę o odpowiedź: czy stosując kwas do obniżania kh, pomiar ph z kontrolera ph będzie wiarygodny czy będzie przekłamanie?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pomiar pH-metrem zwykle jest wiarygodny - nie zależy od tego co robiono z wodą ale co w niej jest.
Obniżając kH kwasem powodujemy wydzielenie kwasu węglowego i pH spada bardziej niż się spodziewamy. Kwas węglowy rozpada się na wodę i CO2, który się ulatnia. Po odgazowaniu pH więc wzrośnie. Nie znaczy to, że pomiar pH po dodaniu kwasu jest niewiarygodny bo w momencie pomiaru takie właśnie jest pH jak pokazuje. To że później może się zmienić to inna sprawa.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Nurtuje mnie pytanie.
Jaki poziom co2 utrzymywac.
Jezeli mam kh =5 i ph = 6,8 to co2=24ppm. Czy aby miec co2 w okolicy 30ppm to mam mocniej gazowac obnizajac ph do ok. 6,7, czy może podniesc kh do 7?

Nie wiem czy dobrze to rozumie ale... jezeli w tablece zależności ph od kh odczytuje wartosc co2 to jest to fizyczna wartosc co2 czy tylko informacja ile co2 sie moze rozpuscic w takiej wodzie.

Skusilem sie i kupilem sterownik ph. Moze bedzie lepiej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze: co2=24ppm. Czy aby miec co2 w okolicy 30ppm
Ekologia to nie precyzja matematyki. Masz dobrze. Po co psuć.
Tomasz S pisze:czy tylko informacja ile co2 sie moze rozpuscic w takiej wodzie
Rozpuścić możesz "przerażające ilości" (ale wtedy pH poleci w dół). Innymi słowy odczytana wartość to stężenie w danej chwili.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Tomasz S pisze:Jezeli mam kh =5 i ph = 6,8 to co2=24ppm. Czy aby miec co2 w okolicy 30ppm to mam mocniej gazować obnizajac ph do ok. 6,7

I to jest dobrze .Prawie każdy sterownik przy ustawieniu go na Ph 6,8 będzie pracował w przedziale 6,7-6-9 W akwariach roślinnych nie wychodzi z Ph powyżej 7 Raczej 6,6 6,7 a niektórzy nawet 6,1 lub niżej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”