Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z nawożeniem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Problem z nawożeniem

Post autor: Tomasz S »

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
Prowadzę, a raczej próbuję prowadzić akwarium ok 6 lat, starając się żeby było roślinne, ale idzie mi to jak... Nie napiszę co.

Baniaczek 126l, oświetlony 4 x 18W (zwykłe T8 865). Świecę po 11 godz /d
Podłoże żwir z dodatkiem kulek glinianych i dodatku do żwiru JBL .
CO2 Butla, indykator limonka,
Sole NO3/PO4/K = 10/1,5/15
Do tego pełna dawka Easy Life Profito.
Ostatnio zbijam KH do 6 oN ph minus Tropicala

Testy akwariowe JBL:
NO3 - ok. 20 - 30 ppm
PO4 - ok. 2ppm
TWO - 12 oN
TWW - 6 oN (8 oN przed zbiciem)

Rośliny w teorii mam dosyć łatwe w uprawie tj. nadwódka tajlandzka, zwartka Wendta, moczarka, ludwigia repens, troche mchu i pływające limnobium gąbczaste. Ogólnie jest tego sporo.

Od samego początku standardowy problem. Dodaję potasu nadwódka, kręci mi górne, młode liście i blokuje wzrost, dół roślin bez liści (poopadały). Ludwigia jest taka blada, różowa, czasem ma takie małe pęknięcia na listkach. Podobno potas nie szkodzi. U mnie przy 30 ppm jest kaplica. Było już prawie wszystko. Co2 na max, fosfor w okolicy 3 ppm, 200% mikro, światła mniej i więcej, nie bawiłem się tylko do tej pory magnezem, bo w kranie wg. testów TWO = 12 stopni niemieckich, czyli magnez powinien być.

Od pewnego czasu podejrzewam braki magnezu. Po dodaniu 5ppm MgSo4 x 7H2O na całość baniaka jest poprawa tzn. rośliny dobrze bomblują od podmiany do podmiany (25%/tydzień) a przyrosty są bardzo mizerne. Nie wiem może za mało dodaje.
Po tym wszystkim zdesperowany wreszcie zamówiłem badanie wody w laboratorium.

Czy mógłbym prosić o pomoc w obliczeniu ilości dodawanego magnezu do akwarium?
Ewentualnie jakieś inne rady, bo jak tak dalej pójdzie to chyba się poddam.

Dostałem wyniki z laboratorium i nie bardzo wiem jak to ugryźć (Z chemii byłem cienki i nie wiem czy dobrze to sobie przeliczam - w nawiasach).

Woda z ujęcia rzeki Dunajec okolice Wojnicza:
Ph = 6,9
przewodność - 495 mikro S/cm
zasadowość ogólna - 4,4 mval /dm3 (220 CaCo3 - 12,32 oN)
twardość wapniowa - 3,8 mval /dm3 (190 CaCo3 - 10,64 oN)
NO3 - 13,2 ml/l
SO4 - 37,7 mg/l
Chlorki - 7,23 mg/l

Ile dodawać tego magnezu, żeby było dobrze - 1,68 oN tj. 30 ppm????
Normalnie koszmar.

Proszę o pomoc w miarę możliwości i czasu.

Pozdrawiam Tomasz S.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Pierwsze co mi się nasuwa to test na K Drugie pasowałoby określić Ca i Mg w kranówce bo może nie trzeba nic zmieniać. Gdyby była możliwość podania wody do Mielca to bym to zmierzył albo do Rzeszowa tam tez ktoś by się tym zajął
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

debrzyna pisze:
Do Mielca bardzo chętnie. Jestem tam co środę. A czy z podanych wyników na twardość nie da się obliczyc magnezu?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Potrafie zmierzyć wyliczyć nie W jakich godzinach bywasz w Mielcu.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

debrzyna pisze:Potrafie zmierzyć wyliczyć nie W jakich godzinach bywasz w Mielcu.
Najczęściej 15-17 jeżdżę dostawczym i roznie to jest. Mogę telefon na priv?
Dziękuję.
Jak mam przygotować próbkę i w jakiej ilości?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Podaj dwie butelki w jednej z akwarium a w drugiej z kranu i podpisz Wystarczy po 250 ml
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

debrzyna pisze:Podaj dwie butelki w jednej z akwarium a w drugiej z kranu i podpisz Wystarczy po 250 ml
Ok. Tak będzie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety na podstawie podanych wyników nie da się policzyć zawartości magnezu a raczej to on jest przyczyną, dokładnie relacja Ca:Mg:K. Hasła o tym, że nie można przedawkować potasu to mity akwarystyczne. Być może są szersze widełki i trudniej się coś psuje, ale przy braku wapnia i magnezu można całkowicie zablokować ich przyjmowanie. Potas dodajesz nie tylko w solach ale i w Profito więc raczej jest go za dużo. Przy takich roślinach jak masz wydaje mi się, że masz nieco za mocne nawożenie solami. Może przetestować wariant NO3/PO4/K = 8/1/10 + 2-3 mg/l (tygodniowo) Mg na początek.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix pisze:Niestety na podstawie podanych wyników nie da się policzyć zawartości magnezu a raczej to on jest przyczyną...
Dziękuję za odpowiedź. Poczekam na wyniki Ca:Mg:K. Tak mi się nasuwa automatycznie, czy nie było by dobrze zastosować jakieś mikro bez Mg i K np. PG Mikro choć nie polecane do wody z kranu? Nadmiar potasu też mi chodził po głowie, ale jak zmniejszałem to nadwódka robiła na starszych liściach takie malutkie dziurki z obwódką (chyba, że to znowu były nadmiary mikro.)
Ech człowiek się ciągle uczy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

trochę ciekawią mnie te wyniki:
Tomasz S pisze:Ph = 6,9
zasadowość ogólna - 4,4 mval /dm3 (220 CaCo3 - 12,32 oN)
twardość wapniowa - 3,8 mval /dm3 (190 CaCo3 - 10,64 oN)
Według mnie pH jest podejrzanie za niskie.
Co to jest zasadowość ogólna i twardość wapniowa?
Prawdę mówiąc to nie korzystam zwykle z takich nazw a mogą być mylące w interpretacji wyników.
Tomasz S pisze: Nadmiar potasu też mi chodził po głowie
Po prostu gdy jest mniej magnezu to większa ilość potasu może zablokować jego pobieranie. Dlatego może być za dużo potasu choć nie w wartościach bezwzględnych. Wielokrotnie pędziłem rośliny przy 15 mg/l K i wszystko było O.K. Skoro masz dziurawienie roślin to rzeczywiście brak K jest pierwszym co się nasuwa.

Dziurki z obwódką to zwykle oznaczają brak żelaza.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix pisze:trochę ciekawią mnie te wyniki...
A szkoda pisać. Czekałem na te wyniki 2 miesiące i jestem zawiedziony ich jakością. Zrobione chyba na odczepne.

Nie mam tutaj w okolicy konkretnego laboratorium i stąd te problemy.
Sanepid się wypina na magnez to samo stacje uzdatniania wody. Nie mają takiego obowiązku.

Jak zaczynałem miałem wodę ze studni bez co2, nawożenia i tylko dwie świetlówki i przez pół roku nie nadążałem z wycinką nadwódki, rosła jak chwast. Zaczęło się od czernienia końcówek liści. Wszystko staneło. No to dorzuciłem co2, światło, nawozy a na domiar złego padł wodociąg. I tak nie mogę do dzisiaj odbić się od dna. Nie wiem jakim cudem nie zniszczyły mnie glony. O dziwo poza niewielką ilością zielenic na szybach i niektórych liściach prawie ich nie ma.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:Czekałem na te wyniki 2 miesiące i jestem zawiedziony ich jakością. Zrobione chyba na odczepne.
Czyli wyniki nic nie są warte. Woda z akwarium żyje własnym życiem i jeśli analiza była robiona pod koniec 2 miesięcy to można sobie wyniki wsadzić...
Myślę, że nasz zespół zrobi ci lepsze analizy. Skoro najbliżej Ci do Mielca to dobrze. Nie musisz wysyłać do mnie.

Jeszcze jedna sprawa - podłoże się zamula. Pomimo, że sami chętnie dajemy kulki gliniane itd. to zamulone podłoże źle działa. Jak będziesz miał okazję to wyjmij rośliny i ssawką odmul solidnie dno z wkładaniem jej w żwir aby go przepłukać.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix pisze: Czyli wyniki nic nie są warte...
Jeszcze jedna sprawa - podłoże się zamula... odmul solidnie dno z wkładaniem jej w żwir aby go przepłukać.
Chyba trochę się nie zrozumieliśmy :) Do analizy była brana woda świeża z kranu i taka była badana. Tylko kolega zwlekał 2 miesiące, żeby w ogóle zrobić jej testy.

Z tym podłożem to może być ciężko, bo jest go prawie 7 cm i ciężko będzie wyczyścić na całej grubości. Prędzej, jak będzie wiadomo co z wodą - zrobię restart.

Jutro biorę wodę i uderzam do Mielca.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z tą świeżą wodą z kranu po 2 miesiącach też trudno wyczuć. Zależy gdzie była przechowywana. Wystarczy położyć butelkę z wodą na parapecie i po miesiącu jest zielona.
Mówiąc o "życiu" wody opieram się na wartości pH. W normalnej, odstanej wodzie z kranu nie powinna spaść poniżej 7.

Tak czy siak rozbieranie na czynniki pierwsze już nieaktualne bo może wkrótce będziesz miał dobre wyniki.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix pisze:Z tą świeżą wodą z kranu po 2 miesiącach też trudno wyczuć. Zależy gdzie była przechowywana. Wystarczy położyć butelkę z wodą na parapecie i po miesiącu jest zielona.
Mówiąc o "życiu" wody opieram się na wartości pH. W normalnej, odstanej wodzie z kranu nie powinna spaść poniżej 7.

Tak czy siak rozbieranie na czynniki pierwsze już nieaktualne bo może wkrótce będziesz miał dobre wyniki.
Woda była nabrana w sobotę z kranu i w sobotę była badana. Tylko dwa miechy czekałem aż się gostek w ogóle zdecydował, że mi ją zbada. :mrgreen:

Zresztą mniejsza z tym. Ph faktycznie coś niskie mu wyszło. Tyle to ja w akwarium będę miał przy podawaniu co2.

Zulix a czy ma sens podpieranie się wynikami z innej stacji uzdatniania wody oddalonej o kilka kilometrów z tej samej rzeki? Czy proces oczyszczania wody może być zupełnie inny i wyniki mogą być zdecydowanie różne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”