Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z nawożeniem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Tak sobie myślę jak to możliwe, że Wam fachowcom pali stożki? Przecież macie niemałe doświadczenie. Chyba że lubicie eksperymentować 😊
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Co tam stożki U mnie co jakiś czas pali nawet łodygi i to roślin które są nie do zdarcia :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:Chyba że lubicie eksperymentować 😊
Chemik lubi eksperymentować - to oczywiste.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

To, że chemik lubi eksperymenty, zdaję sobie sprawę :) Ale napiszcie, czy można prowadzić roślinne w miarę łatwo i bezstresowo, czy to ciągłe huśtanie się między jednym niedoborem a drugim? Przy założeniu, że ma się łatwe rośliny w akwarium. Czy ten sport jest tylko dla wyczynowców :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie no bez jaj. Większość roślin nie stwarza prawie żadnych kłopotów. Trzeba ustalić nawożenie i nieco patrzyć co się dzieje i jakby co reagować. W mojej kostce od sierpnia mam ziele, nawożę bez zmian i kilka razy trzeba było solidną wycinkę stosować. W dużym akwarium eksperymentuję więc i problemy bywają.

Ogólnie do 0,5-0,6 W/l nie ma większych problemów z roślinami które w tych warunkach dobrze rosną. Cała zabawa zaczyna się powyżej 0,8 W/l. Wtedy ekosystem jest dosyć wrażliwy na zmiany nawożenia, parametry wody itd. Zapewne przez to, że wtedy trzyma się bardziej wymagające rośliny :)
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Zulix jak będę dawał stałą dawkę kwasu do jednakowej ilości wody do podmian, to czy jest szansa, że się coś skumuluje za dużo w calym akwarium? I np. Zejdę z kh poniżej normy? Do ilu niemcow zbijać kh?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kumulacja przy nawożeniu jest zawsze gdyż podmieniamy tylko pewną ilość wody. W technice EI ta ilość jest "jak największa" i sięga 50%. Przy większych akwariach wiadomo, że nie jest to do przejścia. Oczywiście ponieważ woda jest podmieniana to kumulacja zatrzymuje się na jakimś poziomie i dalej już nie rośnie. Zwykle nawozimy tak aby nie było to szkodliwe. czasem jednak reakcja akwarium (palenie czubów itd.) nie jest wynikiem aktualnego nawożenia tylko tego, że w akwarium już jest całkiem sporo a my jeszcze dowaliliśmy.
W przypadku kwasu sprawa jest inna. Dodatek kwasu zmniejsza kH a nie zwiększa stężenie jakiegoś nawozu. Stąd kumulacja w przypadku zakwaszania H2SO4 może dotyczyć tylko siarczanów. Niektóre rośliny tego nie trawią i ostatnio daję 1/3 RO a resztę zbijam kwasem. Przy 'zwykłych roślinach" wydaje się, że nie ma to znaczenia.
Co do Niemców kH to przy akwariach roślinnych takim optimum jest 4-6.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix pisze:Dodatek kwasu zmniejsza kH a nie zwiększa stężenie jakiegoś nawozu. Stąd kumulacja w przypadku zakwaszania H2SO4 może dotyczyć tylko siarczanów.
Chodziło mi tylko o to, czy ten kwas może nie przereagować w całości i obniżyć twardość jeszcze po wlaniu do akwarium.

Pytam dalej, bo ciekawość mnie zżera.
Od zawsze mam testy na KH i GH Zooleka, nie wiem czy źle liczę od samego początku czy coś innego, ale moje pomiary wskazują twardości niższe o 2 stopnie od tych, które podał mi kolega Janusz. Dlatego trochę wyniki mnie zdziwiły. Jego Kh 9,6 a moje 7, jego Gh 14,4 moje 12. Wiem, że mierzycie to dokładnym sprzętem i raczej mój błąd. Czy pierwsza kropla w Zooleku to pierwszy stopień twardości? Czy te około dwa stopnie mieszczą się w granicy błędu pomiaru i mam się nimi nie przejmować?

I jeszcze jedno mnie nurtuje. Butelki PET, w których podawałem wodę do testów były z bogatej w wapń i magnez wody mineralnej. Czy jest możliwe, aby pomimo wypłukania mogło się coś odłożyć na nich zawyżając pomiar. Mało prawdopodobne, ale wolę zapytać.

Kwas działa według mojego testu kh spadło do 4 niemców po 24 godzinach, czy tyle czasu starczy, aby woda przetrawiła się i można było ją wlewać do akwarium?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

W testach Zooleka ważne jest żeby wlać krople potrząsnąć i za 2-3 sekundy kolejną wtedy masz maksymalnie dokładny wynik. Wlewanie jedna po drugiej bardzo zniekształca wynik
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Podaj wodę w przyszła środę to zmierzę jeszcze raz
A kwas po 24 jest dobry ja wlewam przy podmianie bezpośrednio do akwarium tylko bardzo rozcieńczony
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

pawprz, przyznaję, że leje jedna za drugą. Jutro przetestuje z odstępami.

[ Dodano: 2016-05-12, 22:30 ]
debrzyna, Spokojnie wypośrodkuje i powinno być dobrze. Nie będę zawracał głowy taką rozbieżnością. Kwas rozrobiłem do 5%. Leje 40 ml na 25 l wody i tak mi jest chyba wygodnie. Ma zbijać ok. 5 stopni i tak się dzieje. Jutro podmiana.

[ Dodano: 2016-05-12, 22:34 ]
debrzyna, a jest możliwość, że aparatura mogła się pomylić i przekłamać wynik?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

raczej nie za duża różnica
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

debrzyna, tak mysle sobie, że i kropelki w tym teście mogą być różne i to też ma wpływ na wynik.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz S pisze:kropelki w tym teście mogą być różne i to też ma wpływ na wynik
I tu jest sedno sprawy. W zależności od kształtu końcówki do kroplowania a nawet kąta pod którym trzymasz buteleczkę a szybkości wkraplania wielkość kropli może się zmieniać. Dlatego w poważnych pomiarach operuje się objętością zmierzoną za pomocą dokładniejszych przyrządów.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

zulix, zobacz proszę czy dobrze to liczę w Twoim kalkulatorze.
1. Samoróbka mikro plus: 20ml mikro plus + 480 ml wody = 500 ml gotowego nawozu.
2. Dodatek nawozu do akwarium: Samoróbka Mikro plus Intermag 5 ml na 100 l akwarium = Fe - 0,0490 mg/l
(7 x 0,0490 = 0,34 mg/l na tydzień)
3. Rozumiem, że mikro mam liczyć na cały zbiornik, a nie na podmieniana wodę.
4. Jeżeli wszystko jest dobrze, to czy od takich właśnie dawek zacząć nawożenie tym mikro.
5. Zauważyłem teraz, że dawkując profito (10ml/100l/tydz.), dodaję tylko 0,12 Fe na tydzień. Może mam braki mikro...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”