Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czym się różni mineralizacja wody od nawożenia?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Czym się różni mineralizacja wody od nawożenia?

Post autor: Zagórski »

Na różnych forach czytam, że wodę RO należy mineralizować przed wlaniem do akwarium, ponieważ sama w sobie jest jałowa.
Są na rynku różne specyfiki do mineralizacji wody RO - ponoć jeden lepszy od drugiego.
Czym różnią się te mineralizatory od zwykłych, gotowych preparatów do nawożenia wody?
Ja np. mam nawóz mikroelementowy EC Profito - jeżeli "siupnę" do podmienianej wody RO dawkę dzienną, to będzie się to coś różniło, niżbym dodał jakiegoś innego mineralizatora?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mineralizacja polega na dostosowaniu parametrów wody do wymaganych. Chodzi tu głownie o pH, kH, gH. Większość przy okazji daje do mineralizatorów potas i mikroelementy.
No a nawożenie to wiadomo - działanie pod kątem zwiększania masy roślinnej. przy nawożeniu Przykładowo zwykle pomijamy wapń, często magnez oraz węglany - z tego powodu samo nawożenie RO może nie być efektywne dla 'zwykłych roślin". Są jednak takie które lubią prawie RO. Wtedy nawożenie może być praktycznie tożsame z mineralizacją.
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Zagórski »

Myślałem, że gotowe mineralizatory wzbogacają wodę RO tylko o mikroelementy, ale teraz już kumam o co biega. Pzdr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”