Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Twardość i pH różnych wód.

Szyszkowy projekt badawczy!

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Greek pisze:No to chętnie poczytam i się nauczę, tylko zdradź co to za odcinek rzeki, w którym żyją razem Nannacary i otoski, bądź borelki i otoski (czy też Nannacary i borelki, skoro to jest albo/albo ), w której są czarne wody, ale nie rasowe tylko lekkie
Pomijam już fakt, że zjawisko czarnych wód mocno zbuforowanych i o wyraźnie wykrywalnej twardości to wyjątkowa rzadkość (bo mimo wszystko kojarzę skądś, że coś takiego jednak występuje - po południu jak znajdę czas to poszukam).
No i nie zgadza mi się jeszcze jedna rzecz - skoro to ma być BW niepełne, "nierasowe" czy też lekkie, to jak to się ma do faktu, że woda ma być w 100 procentach torfianką?
Cierpliwości, chcę to wszystko później opisać w Galerii jak już zrobię to "nie BW" 8) Mogę tylko powiedzieć, że to dorzecza Amazonki, w których żyją ryby czy tego chcą czy nie i właśnie tam żyją Otoski, małe Pielęgniczki i Akary - ja z racji małego doświadczenia z rybami wybieram "zamienniki", które są wytrzymałe na moje błędy. Pewnie że chciałabym trzymać z Nannacar Adoketę (choć nie wiem skąd by taką wytrzasnąć to swoją drogą), albo z Pielęgniczek Ramirezę czy Viejitę, Panduro - ale to wszystko są rybki, które nie wybaczają błędów i wiem to z autopsji niestety już. Za 30 lat doświadczenia to sobie zrobię takie BW jak wszyscy sobie życzą :mrgreen:
Wybrałam więc obszar gdzie żyje wszystko, nawet rośliny i to całkiem gęsto, a parametry są przeróżne, czasem dalekie od "standardów BW". Natura nie jest zero-jedynkowa 8) A torfiankę leję bo innej opcji nie widzę - żaden wywar z szyszek czy liści (chociaż pomagają) nie daje takiego koloru jak bagno z torfu :mrgreen:

No, nie róbmy tu OT bo to nawet nie na temat jest :/
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Szyszka pisze:Cierpliwości, chcę to wszystko później opisać w Galerii jak już zrobię to "nie BW" 8)
No i tajemnica pozostaje niewyjaśniona :P
Szyszka pisze:Mogę tylko powiedzieć, że to dorzecza Amazonki, w których żyją ryby czy tego chcą czy nie i właśnie tam żyją Otoski, małe Pielęgniczki i Akary
No i błąd, bo akarki tam nie żyją ;) Bardziej na północ.
Borelki również, tylko że one z kolei na południe. Dorzecze Amazonki jest tak wielkie, że zajmuje z pół Ameryki południowej, a jak widać i tak ciężko utrafić :)
Trzeba chyba zmienić źródła.
Szyszka pisze:Za 30 lat doświadczenia to sobie zrobię takie BW jak wszyscy sobie życzą :mrgreen:
No i właśnie nie rozumiesz o co mi chodzi. Ja Cię nie próbuję przekonać, że robisz coś źle, czy że ja bym zrobił inaczej. Zauważam tylko, że wychodzisz z błędnych założeń, przez co planujesz coś co wcale konieczne nie jest. Chociażby to:
Szyszka pisze: A torfiankę leję bo innej opcji nie widzę - żaden wywar z szyszek czy liści (chociaż pomagają) nie daje takiego koloru jak bagno z torfu :mrgreen:
Bo w końcu nie rozumiem, czy Tobie zależy bardziej na zmianie parametrów czy na barwie wody. Jeśli na tym drugim to mocno mnie to dziwi, gdyż wybrane przez Ciebie ryby w ogóle w takiej wodzie nie żyją. Popatrz w jakich wodach żyją np. otoski:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/f ... e-aquarium (2. zdj.)
https://www.youtube.com/watch?v=ilnitMs1LRk
I, że z torfianką ta woda nie ma nic wspólnego.
Szyszka pisze:a parametry są przeróżne, czasem dalekie od "standardów BW".
Tak jak parametry, których wymagają czy to otoski, czy to borelki czy akarki. I paradoks polega na tym, że jakkolwiek ze swoją torfianką osiągasz parametry (mówię tylko o pH i GH) odpowiednie dla tych ryb, to sam sposób dojścia do tych wartości powoduje, że warunki są diametralnie inne od tych naturalnych dla nich. Wystarczy spojrzeć na KH, które w naturze ma wartości bliskie zeru.
Szyszka pisze:Wybrałam więc obszar gdzie żyje wszystko, nawet rośliny i to całkiem gęsto
Jeśli przy 100% torfiance liczysz na zadowalający wzrost roślin to mogę tylko życzyć Ci powodzenia ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”