Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Azotany - pomiar

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Azotany - pomiar

Post autor: marlowe »

Mam pytanie (super gdyby Zulix wyjaśnił), dałem próbkę wody z akwarium do laboratorium w Przedsiębiorstwie komunalnym, otrzymałem pocztą wyniki. Azotany były podane w dwóch parametrach:
1. Nitrate (NO-3-N) 7.1 mg/L (przy czym nie moge na klawiaturze dokładnie tego przepisać po NO jest na górze "3" a na dole w tej samej kolumnie"-")

zaznaczyłem na screenie poniżej

2. druga kolumna Nitrate (NO-3) - czyli to co na skreenie = 33,4 mg/L

Co dla mnie jako hodowcy roślin jest ważne? który parametr? Wydawałoby się że nr.2 ale w mailu mam opis że to nr 1 jest istotny z punktu widzenia poziomów azotanów w wodzie a nr 2 jest tylko pomocniczy, no ale różnica duża.... 8-)

Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Pierwszy wynik to azot-N
Drugi wynik to NO3

N-14g/mol
0-16g/mol x 3

NO3=62g/mol

N /NO3 to 14/62=0,2258
NO3 /N to 62/14= 4,42857

Pierwszy wynik N03=7,1X4,42857=31,4428
dla sprawdzenia N= 31,4428x 0,2258=7,1

Czasem nie podałes NO3 źle ?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

marlowe pisze:super gdyby Zulix wyjaśnił
Jak widać nie tylko Zulix to wie więc czasem szkoda go wywoływać bo można uzyskać odpowiedź wcześniej.
marlowe pisze:Co dla mnie jako hodowcy roślin jest ważne?
Korzystać można z obu parametrów bo to jest to samo - kwestia współczynniki do pomnożenia. Kwestia do czego jesteśmy przyzwyczajeni. W akwarystyce obecnie posługujemy się najczęściej poziomem azotanów (NO3) a więc drugim parametrem. Coraz częściej nawozi się jednak mocznikiem i związkami amonowymi i na niektórych nawozach jest już informacja o zawartości azotu a nie azotanów.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

duch amazonski pisze:
N-14g/mol
0-16g/mol x 3
Dzięki
Darek, a teraz poświęć mi proszę trochę cierpliwości i wyjaśni co oznacza ten zacytowany fragment? To jest jakaś masa stała dla NO3 ??
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Z układu okresowego.

Nie będę wyważał otwartych drzwi. :)
Marcin przeczytaj. Dużo sie wyjaśni. Moja wiedza czysto "amatorska" wyniesiona z tego forum :)

Masa molowa jest to masa 1 mola substancji wyrażona w g na mol. jej wartość jest równa wartości liczbowej masy atomowej lub cząsteczkowej.

Masa cząsteczkowa pierwiastka lub związku chemicznego równa jest sumie mas atomowych pierwiastków tworzących daną cząsteczkę.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20359
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Bardzo Ci dziękuje jeszcze raz, nie wiem jak ja mogłem przeoczyć taki ciekawy podpięty wątek. Wreszcie ta tajemnicza masa molowa jest dla mnie jasna. ;)

Wszystko zrozumiałem bardzo dokładnie. Tylko wciąż lekka niewiadomą jest czy nasze rośliny jeśli wymagają azotu w wodzie powiedzmy na poziomie 10ppm to zapewniamy go przez odpowiedni nawóz i następnie sprawdzamy testem czy się udało - na stężenie azotu czy jonów azotanowych....? 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”