Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podawanie CO2 przy aktywnym podłożu...

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Podawanie CO2 przy aktywnym podłożu...

Post autor: pawprz »

Witam
Jestem nowym na tym forum ( :mrgreen: ) . Dużo o Was ekspertach z Podforaka czytałem w internecie ( xd ). Muszę przyznać że same pochlebne opinie ( :roll: ). Wygląda że potrzebuje Waszej niezmierzonej wiedzy ( :sylwester: )
Dobra koniec lizusostwa i teraz moje pytanka.
Do tej pory na bazalcie i ziemi sugerowaliście utrzymywanie Kh na poziomie 4 i Ph w granicach 6,5-6.8 bo wtedy można bezpiecznie dystrybuować CO2 z butli. Poniżej sugerowane było zakup sondy i stały pomiar Ph.
To co w sytuacji gdy aktywne podłoże ma Kh-3 jak wtedy podawać CO2 czy zupełnie bez zmian i patrzec czy obsada nie ma przyduchy. Przyznam że sie lekko zakreciłem z tym CO2 stąd pytanie
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

pawprz, "ha cha:
TY Nowy xd Kh na poziomie 4 i przy podłożu utrzymującym Kh -3 to nie jest zbyt mała różnica by miało aż taki duży wpływ?
charta non erubescit
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawprz pisze: zupełnie bez zmian i patrzec czy obsada nie ma przyduchy
własnie tak
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Pytanie było nie precyzyjne. Samo podłoże zmienia Ph i Kh cytat z opisu:

"Korekta parametrów wody – podłoże aktywnie wpływa na parametry wody akwariowej, dostosowując je do potrzeb roślin wodnych. Pozwala na łatwe utrzymanie twardości węglanowej na poziomie do 3ºd oraz odczynu pH w granicach 5,5–6,5. "

Teoretycznie Ph będzie już niskie i nie trzeba go zbijać CO2.
Więc teraz ponawiam pytanie. Jak w takim wypadku podawać CO2. Czy przestać i przerzucić sie na aldehyd czy cos innego.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

W takim razie ja nie robiłbym na początku nic. Zalej ,czekaj i obserwuj ,bo jak zaczniesz coś podawać to nie dowiesz się jak to działa Na ewentualne korekty zawsze jest czas
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

A jakie to podłoże z ciekawości? ;)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

H.E.L.P. Advanced Soil Plants
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Mam u siebie to podłoże tylko że z wierzchu mam przysypane żwirem kwarcowym. KH faktycznie obniża, ale pH na pewno nie. U siebie podaję CO2 z butli, bo inaczej zostaje ono takie samo jakie ma woda użyta do podmianki. Może mam za małą ilość tego podłoża, ale wątpie żeby samo w sobie obniżyło pH na poziom 6,5 jeżeli wyjściowe wynosi np.8 :)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

pawprz: nie zależnie od podłoża samo obniżenie KH nie gwarantuje szybkiej i trwałej zmiany (obniżenia) PH, jedynie obniżenie KH za pomocą kwasów daje jakiś tam efekt, ale nie do końca to współgra z teorią CO2 wtedy i burzy zależności KH od PH naturalnie skorelowane.

zacznij od podstaw: http://www.mirekkon.pl/co2.htm

i potem wiele się wyjaśni, masz podłoże które utrzymuje Ci KH na stałym niskim poziomie to możesz sobie pozwolić na optymalne dostrojenie poziomu PH, jak? ano z tabelki z opisu ... tyle cała filozofia z przedziału optymalnego zaznaczonego na wykresie na ciemno zielony dobrać "swój wycinek"

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawprz pisze: Pozwala na łatwe utrzymanie
może to jest kluczowe zdanie w opisie .Łatwe może znaczyć że łatwo to zrobić a nie że samo się zrobi
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Gdl pisze:Mam u siebie to podłoże tylko że z wierzchu mam przysypane żwirem kwarcowym. KH faktycznie obniża, ale pH na pewno nie. U siebie podaję CO2 z butli, bo inaczej zostaje ono takie samo jakie ma woda użyta do podmianki. Może mam za małą ilość tego podłoża, ale wątpie żeby samo w sobie obniżyło pH na poziom 6,5 jeżeli wyjściowe wynosi np.8 :)
Próbowałem znaleźć twoje akwarium na forum niestety brak. Co na tym trzymasz i jak nawozisz?

Debrzyna
Chyba masz racje to jest słowo klucz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”