Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Za duzo NO3

Czyli tygodniowe testy Zoolekiem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

deltoro
Mecenas
Posty: 114
Rejestracja: 24 lip 2015, 20:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Słupsk
Akwarium: 30L na przetrwanie
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: deltoro »

zulix pisze:Usunięcie części wody i wlanie nowej nie powoduje praktycznie nic z bakteriami. Te, nawet w mniejszej ilości, nie pływają sobie w wodzie tylko są osiadłe - w filtrze, na podłożu itp
funio721 pisze: ...brak bakterii nutryfikacyjnych bo przeciesz wylewamy je przy podmianie
nie dociera ...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

funio721 pisze:Panie zulix , że podmieniając wodę obniża Pan azotany, ale na krótko bo ryby zaczynają robić boby pluś pokarm nie zjedzony i brak bakterii nutryfikacyjnych bo przeciesz wylewamy je przy podmianie i efekt mamy właśnie taki czyli koło zamknięte
Proponuję bez tego "panie" bo to nie jest grzeczne.
Spieszę jednak odpowiedzieć na pytanie... podmiana wody jest jednym z głównych sposobów zmniejszania azotanów, szczególnie w akwariach nieroślinnych. Można użyć też denitryfikacji ale to nie w kuble i to inna para kaloszy.
Proponuje przeczytać co robią bakterie nitryfikacvyjne bo widzę, że moje tłumaczenie trafia jak kamień w ścianę, choćby tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie_nitryfikacyjne
Bakterie nitryfikacyjne są bakteriami osiadłymi tj. większa ich część w akwarium jest w filtrze, podłożu, szybach, roślinach. Podmiana wody usuwa może ułamek procenta tych bakterii i nie ma żadnego wpływu na to co próbujesz wmówić.
Proponuję ugruntować sobie wiedzę o cyklu azotowym i procesach pokrewnych choćby stąd: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23 (można zresztą wygooglać wiele innych wspaniałych opisów).
funio721 pisze:Poszukaj sobie Firmę MPEC Rzeszów zadzwoń do nich i spytaj się czy możesz sobie kupić wodę destylowaną
Bez problemu można kupić w Elektrociepłowni Rzeszów ale nie zajmują się detalem - beczka 200 l i zaczynają rozmawiać.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Eh Panie funio721 czytam czytam i sie nie zgadzam z tym co Pan pisze o filtrach wewnętrznych. Mój kolega i współpracownik z pracy ma akwarium 112l i nie za bogaty filtr wewnętrzny kosztował go poniżej 50 pln. Wiec cudów nie ma. Tygodniowo podmienia od 30 do 40 l wody (zawsze w piatek moze to ważne:P). Jak kupi trochę RO to miesza z karnexem ja nie leci sam kranex i tutaj sedno sprawy jego NO3 utrzymuje sie na stałym poziomie 20 do 35 mg/l (zalezy ile dzieciaki pokarmu wsypia i ile ryby napaskudza). Żeby nie było jest to akwarium bardziej roślinne niż ogolne. Napisze jeszcze za nawozu wleje jak sobie przypomni i na "oko".
Jesli była by prawda to co Pan pisze, że podmiana zabija bakterie nitryfikacyjne to jego akwarium juz by padło dawno temu a funkcjonuje juz 1,5 roku na ziemi i bazalcie.
Nie jestem super fachowcem ale doczytalem jakis czas temu ze bakterie mieszkaja na powierzchniach nie w wodzie (dlatego stosuje sie w Pana ulubionych kubłach ceramike lub keramzyt lub razem)żeby miały bakteri gdzie sie rozwijać. Dlatego podłoża "samoczyszczace" sa z chropowatych kulek zeby bakterie gdzies sobie mieszkały i sie rozwijały.
Jesli moge prosić. Prosze nie pisać rzeczy typu podmiana to zło bo to nie jest prawdą i nowicjuszowi ktory to przeczyta narobi wiecej szkody niz pożytku.

Z wyrazami szacunku i sympati, a nie z wrogim atakiem
PAWPRZ
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Czlowiek nie jest taki, zeby spokojnie spal jak mu ryby padaja (kolejny kirys panda).

Zaczynamy.

W rolach glownych udzial biora:
Obrazek

oraz

Obrazek

Role drugoplanowe:
- woda z akwarium (wstyd robic zdjecia)
- woda z kranu (ta znow pozowac nie chciala)

Role epizodyczne, aczkolwiek dosc wazne
- Ryby (na akwariowej)
- nizej podpisany (bez zadnej wody)
- NO2 test


Akt 1- tragiczny

Samotna Akwariowa idzie zrobic sobie testy, bo wczoraj wpadl do niej NitrateMinus, zalal jakies 25ml i polecial dalej.

Obrazek

Jak widac, test wyszedl słabo. Bardziej 100 jak 50, co Akwariowej wcale nie zadowala, wiec zaczyna dążyć do spotkania z Destylowana.

Akt 2 - milosny
Romans Destylatu z Akwariowa w stosunku 1:1
Zdjecia z tych milosnych usciskow:
Obrazek

Jak widac jest lepiej, troche lepiej, bardziej 50 jak 20, ale nadal nie satysfakcjonuje to ani akwariowych statystow ani tez nizej podpisanego, choc wynik spodziewany.

Akt 3 - ten trzeci

Na scene wchodzi Kranówa
Mocny gosc, dlugo lecial, przeczekalem z 5 minut az sie wyszumi i zabralem go na zapoznanie.

Obrazek

Z miejsca pokazal 20.


Jak widac po zdjeciach sa lekkie roznice w grze aktorskiej.

Epizodycznie na zdjeciu za Destylatem pojawil sie Zolty NO2, wpadl w to zamieszanie, zeby sprawdzic raz jeszcze czy wszystko gra. Totalne zero z niego.

Jako, ze teatr interaktywny to teraz pytanie do publicznosci:

Zalac 20 litrow destylowanej ?? Dodac do tego jakis mineralow a jak tak to jakich?? Wczoraj zrobilem podmiane 5 l destylatu i 5 litrow kranowy przegotowanej, odstanej. Wynik widac powyzej.
Nie wiem czy to przez ta cholerna wode czy ryby slabeusze, ale zaczynam sie wku... denerwowac juz jak wyciagam kolejna sniętą. Dodatkowowo na lisciach zaczely mi sie pojawiac paleczki podobne do plesni tylko czarno-brazowe (zdjecie moge wrzucic).

B
korespondent teatralny
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Zrób jeszcze test mieszanki RO+kran 3+1.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Belushi pisze:Zalac 20 litrow destylowanej ?? Dodac do tego jakis mineralow
Akwa 100 l - podmianka 20l - skutek znikomy tj. zmiana parametrów o 1/5.
Prawdopodobnie masz wodę dosyć twardą. Minerały chyba nie są niezbędne.
Belushi pisze:zaczynam sie wku... denerwowac juz jak wyciagam kolejna sniętą.
Częstsze (większe) podmiany wody, które zmniejszają stężenie substancji trujących.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Belushi pisze:Na scene wchodzi Kranówa
Mocny gosc, dlugo lecial, przeczekalem z 5 minut az sie wyszumi i zabralem go na zapoznanie.



Z miejsca pokazal 20.
No to co widzimy - może wcale nie jest tak źle z tą kranówą (w stosunku do wcześniejszego 80ppm ;) ). Tak że nie ma się co tak załamywać, bo rzecz jest do opanowania.
A tak w ogóle to masz w akwarium jakieś rośliny? Zalecałbym tam wrzucić rzęsę i rogatka jako pochłaniaczy azotu.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

pawprz pisze:Eh Panie funio721 czytam czytam i sie nie zgadzam z tym co Pan pisze o filtrach wewnętrznych. Mój kolega i współpracownik z pracy ma akwarium 112l i nie za bogaty filtr wewnętrzny kosztował go poniżej 50 pln. Wiec cudów nie ma. Tygodniowo podmienia od 30 do 40 l wody (zawsze w piatek moze to ważne:P). Jak kupi trochę RO to miesza z karnexem ja nie leci sam kranex i tutaj sedno sprawy jego NO3 utrzymuje sie na stałym poziomie 20 do 35 mg/l (zalezy ile dzieciaki pokarmu wsypia i ile ryby napaskudza). Żeby nie było jest to akwarium bardziej roślinne niż ogolne. Napisze jeszcze za nawozu wleje jak sobie przypomni i na "oko".
Jesli była by prawda to co Pan pisze, że podmiana zabija bakterie nitryfikacyjne to jego akwarium juz by padło dawno temu a funkcjonuje juz 1,5 roku na ziemi i bazalcie.
Nie jestem super fachowcem ale doczytalem jakis czas temu ze bakterie mieszkaja na powierzchniach nie w wodzie (dlatego stosuje sie w Pana ulubionych kubłach ceramike lub keramzyt lub razem)żeby miały bakteri gdzie sie rozwijać. Dlatego podłoża "samoczyszczace" sa z chropowatych kulek zeby bakterie gdzies sobie mieszkały i sie rozwijały.Wiecie co śmierdzi wasz temat od samego początku i nie chcę mi się z wami polemizować co i jak ..., jeżeli ja bym miał takie propblemy z akwariumem jak co niektórzy z was to dawno bym to walną do piwnicy i sprzedał a z tymi podmianami to ja ci powiem .że jak bym miał podmieniać wodę co tydzień 40% to jest jakieś 200 litrów wody z tego jakieś 100 z filtra RO to by mnie stara z torbami puściła .. czasami nie podmieniam wody przez miesiąc bo nie mam czasu karmię trzy nieraz 4 razy dziennie mięsem i suchym i NO3 zawsze mam na poziomie 20 Nie wiem jak gość w kranówce może mieć takie duże NO3 i czemu kupuje destylke za 2zł za litr jak napisałem mu co ma zrobić i gdzie zadzwonić ,, co bez odzewu co???? A jeżeli chodzi o wodę RO to prosty sposób jest jeszcze jeden deszczówka ,,, Ja zauważyłem , że wy szukacie za kazdym razem drogich sposobów na rozwiązanie problemów ... TEST JBL na NO3 kosztuje 50zł a zooleka 20kilka zł a skład proszka ,,reagenta,, jest ten sam więc na cholerę wciskacie że JBL jest leprzy od zooleka I co jest najdziwniejsze , że zawsze do rozmowy przyklejają się te same osoby

Jesli moge prosić. Prosze nie pisać rzeczy typu podmiana to zło bo to nie jest prawdą i nowicjuszowi ktory to przeczyta narobi wiecej szkody niz pożytku.

Z wyrazami szacunku i sympati, a nie z wrogim atakiem
PAWPRZ


[ Dodano: 2017-03-10, 10:34 ]
Ja nie piszę że podmiana wody to zło tylko taka częsta podmiana wody w nieustabilizowanym zbiorniku to pomyłka a to chyba różnica po drugie ja żadko podmieniam wodę nieodmulam dna nie dodaje RO i NO3 na poziomie 20
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Pozwolę sobie jeszcze raz odnieść do tematu. Nigdzie w postach które Funio napisał nie ma informacji o nie ustabilizowanym zbiorniku. Kolega Belushi ma raczej stabilny zbiornik w sensie cyklu azotowego (NO2-0). Poza tym podmiana części wody w nieustabilizowanym zbiorniku służy co zabawne jego stabilizacji. Nowa czysta śliczna woda :D pełna nowych minerałków. To że nie odmulasz i nie lejesz RO może być wynikiem specyfiki zbiornika (bo nie trzeba zbijać Kh/Gh, bo malo odchodów ryb lub masz aktywne podłoże które się samo czysci).
Trzeba do sprawy podejść z dystansem. Jak ktoś ma inaczej ma źle, To nie jest prawdą. Kazdy zbiornik nawet na tych samych "podzespolach" może byc inny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

funio721 pisze:
[ Dodano: 2017-03-10, 10:34 ]
Ja nie piszę że podmiana wody to zło tylko taka częsta podmiana wody w nieustabilizowanym zbiorniku to pomyłka a to chyba różnica po drugie ja żadko podmieniam wodę nieodmulam dna nie dodaje RO i NO3 na poziomie 20
A co powiesz na to, że w nieustabilizowanym zbiorniku na podłożu aktywnym, podmiany w pierwszym tygodniu robi się co 2-gi dzień? I to duże (50%).
Twoja teoria jest nie do końca prawdziwa.
Wszystko zależy od typu akwarium i obsady.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Belushi poinformuj proszę o kolejnych wynikach twoich prób jak będą już znane.
Zawartość kranówki (20 mg/l) jest przyzwoita i przy akwarium roślinnym obniża koszty nawożenia.
Tak w ogóle też jestem ciekawy:
Greek pisze:... tak w ogóle to masz w akwarium jakieś rośliny?
bo jeśli tak to sytuację opanujesz roślinami.
Zalecałbym tam wrzucić rzęsę i rogatka jako pochłaniaczy azotu.
Może nie rzęsę bo ona zacieni akwarium i po jakimś czasie problem się pogorszy pogorszy ale rośliny szybkorosnące powinny dać radę: rogatek, nadwódki, limnofilie, różdżyce.

Jeżeli nie idziesz w kierunku akwarium roślinnego to może zrób denitryfikator dla zbijania NO3. To znikomy koszt kilku złączek i węża ogrodowego (niestety zajmuje miejsce).
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

No cóż wychodzi na to że ja mam jakieś dziwne akwarium ,, generalnie mówiąc to jażeli bym miał takie problemy jak wy opisujecie to bym to dawno walną w krzaki , dziś miałem trochę czasu to podmieniłem wodę , Podmiana u mnie wygląda tak . Jeden koniec węża w akwarium a drugi za balkonem ,,zaciągam robię sobie kawe wypijam , zakładam drugi koniec na wąż od prysznica w wannie i reguluje temperaturę i napuszczam wodę , cała zabawa w akwarystę Tylu fachowców a każdy lepszy od drugiego ,, Powodzenia Tak przy okazji Panie Belushi sprawdziłeś po ile u was jest woda demineralizowana w zakładzie energii ciepłnej , pewnie nie no bo po co,, ;) ;)
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

funio721 pisze:No cóż wychodzi na to że ja mam jakieś dziwne akwarium ,, generalnie mówiąc to jażeli bym miał takie problemy jak wy opisujecie to bym to dawno walną w krzaki , dziś miałem trochę czasu to podmieniłem wodę , Podmiana u mnie wygląda tak . Jeden koniec węża w akwarium a drugi za balkonem ,,zaciągam robię sobie kawe wypijam , zakładam drugi koniec na wąż od prysznica w wannie i reguluje temperaturę i napuszczam wodę , cała zabawa w akwarystę Tylu fachowców a każdy lepszy od drugiego ,, Powodzenia Tak przy okazji Panie Belushi sprawdziłeś po ile u was jest woda demineralizowana w zakładzie energii ciepłnej , pewnie nie no bo po co,, ;) ;)
No cóż, widocznie jesteś mistrzem :P
Tak z ciekawości spojrzałem na Twoje akwarium z paletkami. Roślin jakoś za bardzo tam nie widzę, a paletek ile tam masz w tych 520 litrach?
Przy takiej ilości ryb i to paletek rzadko podmieniasz wodę... Nie wierzę, albo pływają w szambie :)
Nie udzielam porad na pw.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Moje akwarium jest dla mnie a nie dla was a w szambie nie pływają bo nie mam zgonów rosłin mam tyle ile mam i dobrane są według trudności hodowli ,,powiem tak nie sadzę z uporem maniaka roślin ,które nie rosną A paletki jak się rozmnorzą to je troche opchnę troche je sobie zostawiam ,,różnie ... RO stoi pod zlewem bezużyteczne badziewie 1litr czystego RO a 5 do kanalizy ,, przy takim litrażu moja by mnie puściła z torbami A paletki niczym się nie różnią od skalarów różnica jest skąd je dostaniesz ...Gwarantuje ci że jak kupisz od typowego chodowcy to nawet codzienne podmiany ci nic nie dadzą
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

funio721 pisze:Moje akwarium jest dla mnie a nie dla was a w szambie nie pływają bo nie mam zgonów rosłin mam tyle ile mam i dobrane są według trudności hodowli ,,powiem tak nie sadzę z uporem maniaka roślin ,które nie rosną A paletki jak się rozmnorzą to je troche opchnę troche je sobie zostawiam ,,różnie ... RO stoi pod zlewem bezużyteczne badziewie 1litr czystego RO a 5 do kanalizy ,, przy takim litrażu moja by mnie puściła z torbami A paletki niczym się nie różnią od skalarów różnica jest skąd je dostaniesz ...Gwarantuje ci że jak kupisz od typowego chodowcy to nawet codzienne podmiany ci nic nie dadzą
Zgoda, że Twoje akwarium jest dla Ciebie., tylko skoro tak, to po co się nim chwalisz na Forum?
Wstawiając baniak na Forum musisz liczyć się z pochwałą, ale też z krytyką :)
No nie mów mi tylko, że w tym baniaku jeszcze paletki rozmnażasz...
A co ma hodowca do podmian? Te "szlachetne" mniej wydalają? Czy może kupki mają czystsze? Jakoś nie łapię myśli. Może rozwiniesz?
Nie udzielam porad na pw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”