Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Za duzo NO3

Czyli tygodniowe testy Zoolekiem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawprz pisze: u każdego z nas pokazują podobnie
Pod warunkiem ze cykl azotowy jest zamknięty
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Wszystko jest rozpisane , a ja też mam testy zooleka i pokrywają się z tym co jest napisane na stronie wodociągów
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

pawprz pisze:... Oczywiście raz na kilkanaście zakupów trafił sie uszkodzony ale to było widać od razu jakis wynik z kosmosu

Jak z każdej firmy ;-) dopisze bo myślę że to kolega miał na myśli :)

Pumba jak dla mnie to mogę twoje wypowiedzi przyrównać do kościoła katolickiego w średniowieczu... Słońce krąży wokół ziemi! Bo Tak! A dowody naukowe i badania kłamią:) bo to są wysłannicy szatana :P ... jak i naukowcy zooleka jak widać ;-)

Mirek przeprowadził badania porównał wyniki z innymi testami... ja natomiast wszystkich testów używam z zooleka od ponad pół roku... dziwnym trafem mam wyniki prawidłowe.
Na wszelki wypadek na początku zawiozłem wodę do akwarystycznego i zapłaciłem za badania jbl - wyniki się zgadzały.
I śmiało powiem, że nie kupię innych testów jak zoolek dopóki do póty ich cena będzie najbardziej konkurencyjna a wyniki prawidłowe :)
Pomijając potas bo choć nauczyłem się go używać to w życiu nie kupiłbym go poza zestawem ;)
Ostatnio zmieniony 09 mar 2017, 16:30 przez Silveraun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Re: Za duzo NO3

Post autor: pawprz »

Belushi pisze: Test NO2- 0
Więc wygląda że cykl zamkniety
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

funio721 pisze:Przy filtrze wewntrznym obawiam się że zawsze będziesz miał duże NO3 nie będziesz miał rozwinietej biologii więc twoja praca jest syzyfowa
Jesteś w stanie jakoś wyjaśnić w jaki sposób ta biologia miałaby usuwać NO3?


Wracając do testów zooleka, to nie wątpię że dobrze pokazują, ale przydałaby się im inna skala (taka która pokrywałaby się z kolorem próbek) i byłoby wtedy perfekcyjnie :D
Jak to mówią - w każdej legendzie jest ziarnko prawdy, a w takiej którą powtarza cała rzesza akwarystów to pewnie i ziarno :)

Bardzo jestem ciekaw wyników po zmieszaniu destylki 1:1 z akwariową, oraz w innych proporcjach.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

funio721 pisze:kup sobie jakiś filtr zewnętrzny gdzieś na 300litrów akwarium odpal i zobaczysz jak ci NO3 spadnie częste podmienianie wody w tym przypadku ci nic nie da bo to tak jak byś robił restart akwarium nie masz bakterii nutryfikacyjnych i tu jest problem
Dla mnie coś nowego. Bakterie nitryfikacyjne kończą przerabiać materie właśnie na NO3 więc niby dlaczego po kuble miałoby spadać stężenie NO3?
funio721 pisze:Powiem ci tak w nowym akwarium NO3 możesz mieć niskie , ale po kilku dniach te azotany rosną nawet do 60 80 , potem same spadną do ok 20 i tak będą się bujać na stałym poziomie , ale filtry kolego FILTRY.....
Hmmm. Ciekawe. Mógłbyś rozwinąć tok myślenia?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Koledze pewnie pomieszały się jony :) Miał na myśli NO2 a napisał NO3. Poza tym zbyt dużą wagę przywiązuje do biologii w filtrze. Znacznie więcej bakterii nitryfikacyjnych znajduje się w podłożu. To co jest w filtrze to niewielki ułamek :)
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

przy okazji.... podmiany nie robią restartu akwarium i nie powodują "wybicia bakterii". W akwariach bez roślin są konieczne dla usunięcia końcowego produktu przemiany materii a więc NO3.
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Dobra, bo czytam i czytam i ile osob tyle zdan. :)

Jutro zrobie platforme testowa- kupie wiadro destylowanej i zrobie testy w roznych proporcjach. Zdjecia dolacze.
W sobote mam nadzieje bedzie test testerem JBL.

No i pewnie skonczy mi sie test zooleka i kupie nastepny :)

B
mlody chemik
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Panie zulix zauważyłem ,że jak coś napiszę to kilka osób zaraz musi się wtrącić ,,, pisząc o restarcie nie miałem na myśli stawiania od nowa akwarium tylko to , że bakterie nie zdążą się nagromadzić bo po pierwsze małe akwarium po drugie brak filtra zewnętrznego i efekt jest podobny jak przy całkowitym restarcie a bakteri nie wybiją bo ich jest za mało jeżeli chodzi o podłoże to z tym różnie bywa A przy okazji to odróżniam Azotyny od Azotanów I jeszcze jedno jeżeli nie są ważne w akwarystyce ,,kubły,, jak nazywacie to po co wam filtry biologiczne...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

funio721 pisze: jak coś napiszę to kilka osób zaraz musi się wtrącić
To nazywa się dyskusją. Jeśli ktos ma inne zdanie niż ty to nie jest dziwne, że reagują. ty zresztą robisz to samo. Chyba jest to oczywiste na forum dyskusyjnym.
funio721 pisze:efekt jest podobny jak przy całkowitym restarcie
Usunięcie części wody i wlanie nowej nie powoduje praktycznie nic z bakteriami. Te, nawet w mniejszej ilości, nie pływają sobie w wodzie tylko są osiadłe - w filtrze, na podłożu itp.

EDIT po EDIT kolegi:
funio721 pisze:jeszcze jedno jeżeli nie są ważne w akwarystyce ,,kubły,, jak nazywacie to po co wam filtry biologiczne...
Zmieniasz temat atakując, niestety kulą w płot, bo nikt nie pisał, że kubły są niepotrzebne tylko, że piszesz nieprawdziwe informacje - przypominam, że temat dotyczy "za dużo NO3" a ty zaproponowałeś rozwiązanie: duży kubeł z czym większość się nie zgodziła.
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

"funio721"bakterie nie zdążą się nagromadzić bo po pierwsze małe akwarium po drugie brak filtra zewnętrznego
100 litrow to male akwarium ?? zdawalo mi sie, ze to sredniak.
Filtr kubelkowy bedzie mam nadzieje niebawem, szukam czegos niedrogiego a dobrego, bo po zimie lekko mnie ogrzewanie sponiewieralo.

Nadal chcialbym uslyszec o plusach i minusach wlewania wody destylowanej do akwarium.

B
Ostatnio zmieniony 09 mar 2017, 20:38 przez Belushi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Belushi pisze:[quote="funio721"bakterie nie zdążą się nagromadzić bo po pierwsze małe akwarium po drugie brak filtra zewnętrznego
100 litrow to male akwarium ?? zdawalo mi sie, ze to sredniak.
Filtr kubelkowy bedzie mam nadzieje niebawem, szukam czegos niedrogiego a dobrego, bo po zimie lekko mnie ogrzewanie sponiewieralo.

Nadal chcialbym uslyszec o plusach i minusach wlewania wody destylowanej do akwarium.
[/quote]

Jak lejesz wodę destylowaną (albo demineralizowaną, dejonizowaną) z głową, to ja widzę tylko plusy: obniżasz kH i gH i lekko pH (dobre dla roślin), zmniejszasz (rozcieńczasz) stężenia skumulowanych nawozów nie wprowadzając z wodą niczego niepożądanego (w kranówce jest to możliwe, ba, nawet prawdopodobne), wlewasz wodę o znanym składzie chemicznym (możesz ją sobie dowolnie mineralizować), czyli wiesz co masz w baniaku. Oczywiście mój osąd dotyczy baniaka roślinnego. Na zwierzakach się nie znam, więc się nie wypowiadam :)
funio721 pisze: A przy okazji to odróżniam Azotyny od Azotanów
Patrząc na to, co piszesz to mam wątpliwości.
Poza tym nie azotany i azotyny tylko azotany(V) i azotany(III) wg od dawna obowiązującej nomenklatury :) (bez obrazy).
Ostatnio zmieniony 09 mar 2017, 20:41 przez mirek5566, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Belushi pisze:Filtr kubelkowy bedzie mam nadzieje niebawem, szukam czegos niedrogiego a dobrego
Kubełek jest bardzo przydatny do przerabiania odpadów azotu NH3-->NO2-->NO3 która to ostatnia forma jest nietrująca nawet w stosunkowo dużych ilościach. Kubełki maja kilka litrów pojemności więc filtrom wewnętrznym prawie nigdy nie jest tu blisko - chyba, że ktoś ma filtr kosztem akwarium, np. jako filtr hamburski. Ja stosuję kubełek w akwariach od 50 litrów. Polecam HW-302 - tani a przez większość uznany za niezawodny.
Belushi pisze:Nadal chcialbym uslyszec o plusach i minusach wlewania wody destylowanej do akwarium
Woda destylowana (zdemineralizowana,RO itp.) powoduje zmniejszenie stężeń substancji występujących w wodzie więc jest czasem zaletą a czasem wadą. Przykładowo jak masz ryby żyjące w twardej wodzie to stosując taką wodę możesz zabić te ryby. Jak masz akwarium roślinne to większość problemowych roślin wymaga wody miękkiej. Dużo jest za i przeciw ale w konkretnych sytuacjach.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Podpowiem ci jak uzyskać wodę demineralizowaną w tani sposób nie kupując filtra RO , musisz mieć samochód i bańki oczywiście Poszukaj sobie Firmę MPEC Rzeszów zadzwoń do nich i spytaj się czy możesz sobie kupić wodę destylowaną . ża bańkę 5litrową na stacji paliwowej zapłacisz 5zł o tam za 100 litrów zapłacisz może 8zł i starczy ci na długo ,, uważaj bo zaraz odezwią się głosy za swiatów że to nie ta sama woda czy ryby potrujesz , po prostu zadzwoń oni dadzą ci wydruk z parametrami i się zdziwisz :arrow: :arrow: :arrow: A jeżeli chodzi o Duże NO3 to problem polega na tym Panie zulix , że podmieniając wodę obniża Pan azotany, ale na krótko bo ryby zaczynają robić boby pluś pokarm nie zjedzony i brak bakterii nutryfikacyjnych bo przeciesz wylewamy je przy podmianie i efekt mamy właśnie taki czyli koło zamknięte
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”