Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Za duzo NO3

Czyli tygodniowe testy Zoolekiem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

funio721 pisze:No cóż wychodzi na to że ja mam jakieś dziwne akwarium ,, generalnie mówiąc to jażeli bym miał takie problemy jak wy opisujecie to bym to dawno walną w krzaki , dziś miałem trochę czasu to podmieniłem wodę , Podmiana u mnie wygląda tak . Jeden koniec węża w akwarium a drugi za balkonem ,,zaciągam robię sobie kawe wypijam , zakładam drugi koniec na wąż od prysznica w wannie i reguluje temperaturę i napuszczam wodę , cała zabawa w akwarystę Tylu fachowców a każdy lepszy od drugiego ,, Powodzenia Tak przy okazji Panie Belushi sprawdziłeś po ile u was jest woda demineralizowana w zakładzie energii ciepłnej , pewnie nie no bo po co,, ;) ;)
Nie polecam takiej zabawy z wężami chyba że masz zabezpieczone końcówki jakimiś siateczkami czy coś. Mówię z doświadczenia :(
deltoro
Mecenas
Posty: 114
Rejestracja: 24 lip 2015, 20:38
Imię: Tomek
Lokalizacja: Słupsk
Akwarium: 30L na przetrwanie
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: deltoro »

funio721 pisze:No cóż wychodzi na to że ja mam jakieś dziwne akwarium ,, generalnie mówiąc to jażeli bym miał takie problemy jak wy opisujecie to bym to dawno walną w krzaki , dziś miałem trochę czasu to podmieniłem wodę , Podmiana u mnie wygląda tak . Jeden koniec węża w akwarium a drugi za balkonem ,,zaciągam robię sobie kawe wypijam , zakładam drugi koniec na wąż od prysznica w wannie i reguluje temperaturę i napuszczam wodę , cała zabawa w akwarystę Tylu fachowców a każdy lepszy od drugiego
To chyba nie paletki, ale platki są w baniaku?
Wszędzie gdzie czytam to z plackami obchodzą się lepiej jak z dzieckiem ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Aby nie wpaść za głęboko w pseudodyskusję polecam więc zastosowanie się do punkt II.1. regulaminu:
1. Na forum ceniona jest wolność słowa w kwestiach merytorycznych ale wyrażona w sposób kulturalny z zachowaniem zasad netykiety i savoir-vivre. Przykładowo zbyt intensywne upieranie się przy swoim zdaniu zwykle prowadzi do kłótni. Po prostu odpuść – na pewno ty masz rację a ktoś niech sobie pisze co chce.
Może zakończymy bezproduktywną dyskusję na tematy poboczne bo niedługo dojdzie do poziomu trollowania a problem kolegi dot. NO3 nie jest jeszcze rozwiązany.
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Hej.

Jakieś fatum wisi nad tym moim akwarium. Wczoraj padly dwa nastepne kirysy. Jako, ze miałem chwilę czasu to siadlem w auto i pojechałem poszukać filtra kubelkowego. Bez szans albo nie wiem gdzie szukać. Każdy mi oferuje jakieś kosmiczne twory za pincet złotych.
Kupiłem 20 litrów destylowanej i wróciłem do domu.
Podmiana w toku, w międzyczasie czyszcze filtr. Znalazłem w nim dwa neonki (zywe).
Filtr założony, woda się ciurla, patrzę a w jednym rogu szyba odlazi. Szlag mnie trafił. Akwarium do naprawy.
Oddac do Akwaresu ? Czy jest ktoś kto jest w stanie zrobić to w warunkach domowych ? Na razie akwarium scisniete s ciskiem stolarskim czeka.

PS. Nie sprawdzałem po ile woda destylowana w MPECu czy ciepłowni. W Realu 5 litrów kosztuje 3 złote.
Jak będę miał ogarniete wszystko to wtedy będę sprawdzał nurtem.

B
Pechowiec marcowy
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Greek z tymi kolorami to się zgodzę, mimo iż swojego czasu studiowałem biotechnologie to już kilka razy leciałem do żony o potwierdzenie czy to na pewno ten odcień hehe.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Belushi pisze:Każdy mi oferuje jakieś kosmiczne twory za pincet złotych.
Już 2 kubły kupiłem od stycznia na allegro u gościa http://allegro.pl/show_user.php?uid=40575218
Zamawiałem, następny dzień wysyłka, 1-2 dni i u mnie w domu.
Ten najmniejszy HW-302 to koszt ok. 140 zł, ewentualnie z przesyłką.
Belushi pisze:Nie sprawdzałem po ile woda destylowana w MPECu czy ciepłowni. W Realu 5 litrów kosztuje 3 złote.
W Iguanie 0,50 gr/1 litr więc nieco taniej. Jak zapytasz to koledzy ci zrobią po kosztach. Ja mogę ci zrobić np. za 20 gr/litr.
Belushi pisze:Wczoraj padly dwa nastepne kirysy
To nie jest wina za dużego NO3. Powód musi być inny. Jak tam z podmianami? Nie chodzi nawet o wodę RO, ale czy podmieniasz choćby kranówą.
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Sorki ze tak chaotycznie ale z komorki w aucie piszę.
Podmiany robię. Temperatura około 26 st.
Rośliny w akwarium jakieś mam i co sporo.
Podłoże to białe kamyki
Zrobię fote jak wrócę choć teraz to nie wygląda nic...
Chyba dziś jak się uda to przeloze ryby do kostki i zacznę od sklejania akwarium...

B
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Belushi pisze:Podłoże to białe kamyki
Może to być kalcyt, marmur, wapień itp. sprawy. W pewnych warunkach podwyższają twardość i obniżają pH wody. Produkty przemiany materii przechodzą schemat: NH3/NH4 --> NO2 --> NO3.
Idąc od końca NO3 nie jest bardzo trujące nawet do 100-200 mg/l w zależności od gatunku. Powyżej powoduje trucie i ryb i roślin.
NO2 - trujące, ale tego testy nie pokazują.
NH4 - samo z siebie nie jest bardzo trujące. Jest to forma obecna w wodzie kwaśnej
NH3 - bardzo trujący amoniak - silniejsza trucizna niż NO2.
Ponieważ nie wiemy wszystkiego mogę podejrzewać, że możesz mieć problem z NH3. Rozwiązaniem jest oczywiście dobra filtracja która przemiata NH3/NH4 do NO3 a ten można usunąć za pomocą podmian. Ponieważ w wodzie masz 20 mg/l a w akwarium 80 (zakładając poprawne wyniki) widać, że jest duża produkcja azotu w akwarium. Rośliny tego nie usuwają bo:
Belushi pisze:...oswietlenie jedna swietlowka
to za mało. Musisz więc robić duże podmiany. Aby jednak powstający NH3/NH4 szybko ulegał przetworzeniu dalej musisz mieć kubeł. Gdy rośliny nie wspomagają usuwania azotu, masz podłoże, które może zwiększać pH filtr wewnętrzny jaki by nie był niestety nie da rady bo musiałby zajmować dużą część akwarium aby sprawnie działał.

Co do azotu... Pierwsze co mi się nasuwa to przekarmianie. Czasem wychodzi to też z ziemi użytej pod żwir do podłoża. Jeśli rzeczywiście w kranie jest 20 mg/l to jest to nieszkodliwe i nie warto z tym walczyć.
Belushi pisze:Chyba dziś jak się uda to przeloze ryby do kostki i zacznę od sklejania akwarium...
Bez sprawnego akwarium nasze gadanie mija się z celem :P

Podrzuć mi kiedyś po pół szklanki wody z krany i z akwarium (może stać kilka dni) to zmierzę twardości gratis.
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Wracam do domu powoli.
Po południu zrobię zdjęcia akwarium i wrzucę na forum.
Rośliny rosną ładnie, tylko na niektórych pojawia się jakiś brazowy glon. Zrobię zdjęcia też.

B
Szklarz

[ Dodano: 2017-03-11, 22:17 ]
Troche offtopicznie bedzie.
Po trasie kupione drugie akwarium, 40 litrow. Filtr bylejaki, ale to na krotka mete, wiec nie pcham sie w koszty. Grzalka ze starego akwarium.
Juz jestem po przeprowadzce. Z obsady zostaly niedobitki i z ponad 20 maluchow wylowilem dzis 5. Szkoda mi strasznie, przywiazuje sie do kazdej gadziny.
Te rybki co jeszce nie padly juz plywaja w nowym, kilka roslinek przelozylem rowniez.

Obrazek

A tutaj zdjecie tych glonow (?) co mi siadly na roslinach:

Obrazek

Na razie leze z badaniami wody do momentu poklejenia duzego baniaka. Mam nadzieje, ze w nastepnym tygodniu dogadam sie z akwaresem. W miedzyczasie pewnie zamowie filtr kubelkowy, zeby miec wszystko przygotowane.

Jesli by ktos byl tak dobry i mi chcial merytorycznie pomoc w ewentualnym restarcie to pomoc przyjme z otwartymi rekami :) W rekach tych moge trzymac ewentualnie cos na lepsze trawienie ;)

Pozdrawiam
B
opanowywujacy sytuacje
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Panie Deltoro wszyscy tak chuchają te ryby specjalnie ,,,bo jak kupisz a ci zdechnie to zwalą na warunki w twoim akwarium i po sprawie ,, A moje platki mają sę dobrze nie musisz się martwić
Belushi
Posty: 34
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:43
Imię: Belushi
Lokalizacja: Rzeszow
Akwarium: jest
Płeć:

Post autor: Belushi »

Panie funio.
Bardzo proszę o nie zasmiecanie mojego wątku.
Do wycieczek prywatnych polecam przycisk PW.

Pozdrawiam
B
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Po wrzuceniu zdjęć tak mi się nieco wydaje, że jest to grys koralowy - zwiększający twardość wody. Może ten wariant o którym pisałem z zatruciami staje się bardziej udowodniony. Jakbyś mógł to weź próbkę i zalej octem aby zobaczyć, czy się pieni.
Problemu można się pozbyć używając do filtracji wkładu z zeolitem. Niestety zeolit działa na krótko więc po miesiącu pasowałoby dawać nowy a to wiadomo - koszty. No i bez filtra kubełkowego nie za bardzo gdzie jest go włożyć. Worek z rajstopy w akwarium z zeolitem nie wygląda imponująco.

Na "trawkach" widać niedobory makro. Trzeba będzie nieco popracować nad tematem :) Proponuje akwarium LT na ziemi i zwykłym żwirku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”