Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Deszczówka

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Deszczówka

Post autor: funio721 »

Ponieważ wszyscy odradzaja wykorzystanie wody deszczowej do akwarium to ja jako , że nikogo nie słucham wolnymi krokami odpale akwarium roślinne typowo na wodzie deszczowej i spróbuje obalić mity o zanieczyszczeniach w tej wodzie w tym celu zrobiłem z dwuch śmietników po 250 litrów każdy połączyłem je rurami i wkopałem w ziemię zakupiłem pompę obiegową do CO , która wyżuci mi wodę do karnistrów potem do akwarium oczywiście woda z dachu ,,,Potem dam wam znać
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

funio721 pisze:odpale akwarium roślinne typowo na wodzie deszczowej i spróbuje obalić mity o zanieczyszczeniach
Brawo, tylko problem z zanieczyszczeniami polega na tym, że są niebezpieczne dla istot żywych, zatem typowy rośliniak (dla mnie akwarium roślinne bez ryb) jest kiepskim miejscem do testów.
Potestuj może na paletkach za 200zł/sztuka ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

To nie żaden mit to smutna prawda . Deszczówka może będzie jako tako czysta gdzieś głęboko w Bieszczadach bo co do czystości powietrza na większości terenu kraju to chyba zapominasz jakie halo było ze smogiem tej zimy. A w lecie jest niewiele lepiej bo odpadają co prawda zanieczyszczenia z pieców ale dochodzą pyły z powodu działalności rolniczej i nie jest to tylko gleba ale tez środki ochrony roślin i nawozy wiec jeśli ma być test czystości i obalanie mitów krewetki z sulawesi będą znakomitym bardzo czułym indykatorem czystości wody :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Co do deszczówki to zalecają zbierać ją po oczyszczeniu powietrza tj. np. po minimum kwadransie deszczu. U nas deszczówkę już dawno zbierał renio36 i sobie chwalił (a szczególnie koszty).
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

zbadałem deszczówkę z typowego bloku pokrytego papą w mieście i wyniki przeczą temu co piszecie Ta woda ma minerały takie jak wlewacie jako nawóz do akwarium i do tego jeszcze płacicie , ponadto pierwiastki szkodliwe nie przekraczają norm dopuszczalnych dla wody zdatnej do picia w tej wodzie jest magnez wapno potas sód fosfor Ca 3.100 Mg0.278 Na0.501 K 0.324 P0.010 mg na dm3 Panowie od takich parametrów paletki nie umierają oprócz tego jest bogata w dwutlenek węgla Badana deszczówka była po dosyć dobrej ulewie Pogłówkujcie jak to zamienić według tych waszych kalkulatorów mikro i makro do nawożenia
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Są osoby które trzymają dyski na deszczówce - nie jest to mit .
deszczowka - parametrami jest taka sama jak woda z filtra RO .
I to te po 500 dyski . Zbierana jest zazwyczaj po 15 min opadów . Aby dach , rynny oplukaly się z zanieczyszczeń .

Polecam nabrać deszczówki do testów . Miernikiem tds i Ph metrem się pobawić

Tak dla odmiany - zznam taka starą historię z powodzi 97 bodajże, z Wrocławia - jedyne ryby które przetrwały w zalanym wodami Odry sklepie były dyski z odłowu. - i nie jest to żart .
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

adams2121 pisze:deszczowka - parametrami jest taka sama jak woda z filtra RO .
Jak to się ma do tego co napisał kolega wyżej:
funio721 pisze: Ta woda ma minerały takie jak wlewacie jako nawóz do akwarium i do tego jeszcze płacicie
:mrgreen:

Oczywiście piszę to z humorem ;)
Ale tak całkiem na poważnie: ja również uważam, że deszczówka jest całkiem fajną opcją i z reguły bezpieczną - jeśli zbierana w odpowiedni sposób. Ale pozostaje to "z reguły". To tak jak z drewnem drzew iglastych w akwarium. 99 razy się uda, ale za setnym razem coś może się rypnąć i ponosimy duże straty. W dzisiejszych czasach niestety trzeba liczyć się z tym, że atmosfera nie jest czysta i ryzyko zawsze będzie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Jeżeli chodzi o przewodność to jest ok 50 microsimensów a ph to poniżej 6 woda z opecu którą czasami biorę ma przewodność 0,006ms , ale kranówka to już kosmos bo jakieś 1700ms także można się pobawić i popróbować oczywiście najpierw w akwarium z roślinami a potem wpuścić kilka dysków na próbę wodę będe zbierał z działki zdala od terenów przemysłowych i mieszkalnych jeszcze mam możliwość przepuścić ją przez filtr węglowy..Powiedzcie mi co myślicie o tych wszystkich wartościach mineralnych , jak mam się do tego ustosunkować
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

funio721 pisze:Powiedzcie mi co myślicie o tych wszystkich wartościach mineralnych , jak mam się do tego ustosunkować
Nie ma się co nimi przejmować, skoro przewodność wynosi 50uS (nie "ms", bo po pierwsze Simens z dużej litery, a po drugie "m" to nie mikro ma mili; dla uproszczenia piszemy "uS" z braku szybkiego dostępu do litery greckiej "mi"). Przy takiej przewodności należy to traktować praktycznie jak destylat.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Tak myślałem a inaczej napisałem u znajomego z filtra RO leci ok 60uS czyli faktycznie jak z filtra RO tak czy siak jak pokryje dach blachodachówką to uruchomie baniak i dam wam znać ...jak to się mówi jak nie dotkniesz to się nie sparzysz
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

funio721 pisze:eżeli chodzi o przewodność to jest ok 50 microsimensów a ph to poniżej 6 woda
no z filtra ro mam 5us i to mi styka a co do ph wystarczy sie pochylic nad taka woda i ph spada stad pomiary ph wody ro/destylowanej/deszczówki sa bezcelowe bo kazdy pomiar moze byc inny ale zawsze poniżej 7,0 . "z reguły woda deszczowa jest oki" próbowałem i z krewetkami to "z regóły"nie zadziałało dyski z odłowu zyja w metnych wodach amazonii wiec nie dziwneże sobie z woda z odry poradziły
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re:

Post autor: marlowe_ »

funio721 pisze:
15 kwie 2017, 8:34
Tak myślałem a inaczej napisałem u znajomego z filtra RO leci ok 60uS czyli faktycznie jak z filtra RO tak czy siak jak pokryje dach blachodachówką to uruchomie baniak i dam wam znać ...jak to się mówi jak nie dotkniesz to się nie sparzysz
Trochę lat minęło....No i testowałeś ta deszczówkę czy nie? ;)
Ja mam w planach użyć deszczówki, przede wszystkim z myślą o roślinach.
Mam trawe w ogrodzie, dbam o nią, jest system nawadniania, ale nigdy tak pięknie nie rośnie jak po deszczówce,
Choćbym podlewał cały dzień (co nieraz czyniłem) to nigdy tak intensywnie nie rośnie jak po chociażby godzinnym deszczu, różnica jest bardzo widoczna. Woda z niebios w baniaku..... to musi sie udać :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Deszczówka

Post autor: mazmaciek »

Nie do końca. Po długim okresie bez deszczu w powietrzu jest dużo zanieczyszczeń. Różne pyły i gazy rozpuszczalne w wodzie
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: Deszczówka

Post autor: K2 »

Więc teraz czas idealny, bo wszystkie zanieczyszczenia z powietrza chyba już opadły.
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Deszczówka

Post autor: marlowe_ »

Gadać, gdybać sobie tu mozemy, jak sie nie przetestuje to sie nie sprawdzi. Dam znać po kilku podmiankach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”