Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak zmniejszyć twardość ogólną gH?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Powiedzcie mi jak zciągnąc twardość ogólną wody w miarę tani sposób bo u mnie twardość węglowa sama leci powoli w dół i wacha się na poziomie 4-3 KH , ale GH to twarde 26 i stoi jak wryte a deszczówki jeszcze nie mam
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Oprócz RO to przy tak dużej twardości sam kationit nie ma sensu i trzeba by robić demineralizację kationit +anionit. Jest też metoda z wykorzystaniem kwasu szczawiowego, ale sam nie próbowałem - raczej chyba jako ciekawostka, bo dla cierpliwych http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p ... ef#p389059
funio721 pisze: w miarę tani sposób
Najtaniej wychodzi oczywiście demineralizacja, ale jeżeli cenimy sobie również nasz czas to wtedy najtańsze jest i tak RO.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Greek pisze:Jest też metoda z wykorzystaniem kwasu szczawiowego, ale sam nie próbowałem - raczej chyba jako ciekawostka
Myślałem o tym już dawno ale stwierdziłem, że się nie nada. Nawet wrzuciłem do kalkulatora kwas szczawiowy pod kątem zbijania kH ale w końcu się nie zdecydowałem na testy. Kwas szczawiowy jest trujący dla kręgowców. Oczywiście, że szczawiany niekoniecznie takie są ale wolałem nie narażać obsady na ich oddziaływanie. W końcu ktoś zrobił jakieś testy ale tylko dotyczące chemii wody bez oddziaływania na żywe organizmy stąd na razie sam nie będę próbować.
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Wykorzystanie kationitu działało bo miałem wkład do filtra wstępnego oczyszczania odwróconej osmozy , taki wkład kosztuje 24zł i działał dobrze na 50-70litrów potem regeneracja w soli morskiej ,,na dłuższą mete w tak dużym zbiorniku niezbyt.. ,,ryby czują się dobrze ale cholerne glony też. jak lałem demineralizowaną ..100litrów za niecałe 8zł to drogo nie wychodzi , ale w niej nie ma nic oprócz wody i znowu kibel
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix pisze: Oczywiście, że szczawiany niekoniecznie takie są ale wolałem nie narażać obsady na ich oddziaływanie.
Czyli nie cały szczawian wapnia się wytrąca i część pozostaje w postaci rozpuszczonej?
funio721 pisze:Wykorzystanie kationitu działało
Tu nie chodzi o to czy fizycznie działa, tylko zbijając 26 stopni niemieckich twardości kationitem zmieniasz bardzo znacząco skład wody, nagle pojawia się w niej nienaturalnie dużo chlorków. Nie wiem czy na tyle, że może zaszkodzić, niemniej skład jest nietypowy i niewątpliwie diametralnie odbiega od takiego, do jakiego przystosowana jest naturalnie większość ryb - lepiej dmuchać na zimne.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

tak dlatego dałem sobie spokój ..pokombinuje z deszczówką , mam 200litrowe akwarium na stanie więc wleje deszczówkę zasadze rośliny i wpuszczę kilka szczurków paletkowych do baniaka , takich co mają wady w płetwach lub są nieforemne
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Greek pisze:Czyli nie cały szczawian wapnia się wytrąca i część pozostaje w postaci rozpuszczonej?
Myślę, że nie masz laboratorium w domu aby precyzyjnie dozować. Rozpuszczalność szczawianu wapnia jest niewielka ale na tyle duża aby tworzyć kamienie nerkowe. Kwas szczawiowy zmniejsza twardość węglanową w zamian tworząc m.in. szczawiany potasu, sodu co tez jest pokazywane w w/w metodzie jako sposób na zbicie pH. Nie mówię, że metoda się nie nadaje tylko sam się bałbym ją stosować choć często takie obawy oparte są na mitach. Tego nie wiem ale szkoda mi zwierza aby testować.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix, dzięki za wyjaśnienie. Pytanie stąd, że z opisu wynikało jakby całość się strącała. Faktycznie to logiczne, że jak się wleje za dużo to nie będzie się miało z czym związać i wytrącić.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Greek pisze:Oprócz RO to przy tak dużej twardości sam kationit nie ma sensu i trzeba by robić demineralizację kationit +anionit.
a dlaczego, jeżeli mogę zapytać?
bo szukając informacji o tym jak działa kationit znalazłem na stronie zooleka artykuł:

http://zoolek.pl/index.php3?id=publikac ... id_lang=pl

fragment:
Zmiękczanie wody kationitem silnie kwaśnym w formie wodorowej (Kt-H2) następuje przez wymianę ruchliwych jonów wodorowych kationitu na kationy wapnia i magnezu z zmiękczanej wody. Podczas tego procesu zachodzą następujące reakcje.



Kt-H2 + Ca(HCO3)2 « Kt-Ca + 2CO2­ + 2H2O

Kt-H2 + Mg(HCO3)2 « Kt-Mg + 2CO2­ + 2H2O

Kt-H2 + CaSO4 « Kt-Ca + H2SO4

Kt-H2 + MgSO4 « Kt-Mg + H2SO4

Kt-H2 + CaCl2 « Kt-Ca + 2HCl

Kt-H2 + Na2SO4 « Kt-Na2 + H2SO4

Kt-H2 + 2NaCl « Kt-Na2 + 2HCl
raczej nie widzę tutaj nic co by mogło zaszkodzić w akwarium. ale jak powtarzam, ja się nie znam, proszę nie odbierać moich wątpliwości jako mądrzenia się, wyzłośliwiania czy krytyki. pytam całkiem serio, do czego byłby potrzebny anionit?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

a nie widzisz kwasów? HCl, H2SO4...
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

no widzę, ale przecież sam leje kwas do akwarium więc co to zmienia?
:)

sam się z siebie śmieję jak ja nic z tego nie kumam. dobra, nie będę drążył i zadawał głupich pytań. kupię też anionit i będę przepuszczał dwa razy wodę. wtedy mam nadzieję że już się będzie nadawała do wlania.

bo rozumiem że anionit wymieni mi te reszty kwasowe na OH- i dostanę w rezultacie czyste h2o które będę sobie mógł dolać do kranówy dla otrzymania odpowiednich parametrów przy zachowaniu tych samych proporcji wszystkich składników.

to chyba jednak zdecyduje się na filtr ro. 130 zł i chyba problem z głowy.
co prawda trzeba to jakoś podłączyć do instalacji ale to tez jednorazowa sprawa i gotowe.
lepsze chyba to niż te podwójne przelewania i regeneracje a to kwasem, a to zasadą.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

....mniej zachodu niż zabawa z żywicami jonowymiennymi kosztuje rozcieńczyć woda RO do wymaganej wartości GH
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

no i w związku z tym dzisiaj zamawiam filtr RO. parę złotych różnicy nie jest warte tego żeby się przez parę lat z wiaderkami chrzanić.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

spike1975 pisze:anionit wymieni mi te reszty kwasowe na OH- i dostanę w rezultacie czyste h2o
dokładnie
spike1975 pisze:no widzę, ale przecież sam leje kwas do akwarium więc co to zmienia?
trzeba przeliczyć :)
Może się okazać, że taki spadek kH jak chcesz masz przy okazji spadku gH i rzeczywiście masz to zamiast lania kwasu ;)
Może się jednak okazać, że powstającego kwasu jest za dużo. Musiałbym przeliczyć ale to jak wygonię Pana lenia.
spike1975 pisze:lepsze chyba to niż te podwójne przelewania i regeneracje a to kwasem, a to zasadą.
Większość ludzi wylewa taki kwas czy zasadę po regeneracji potem do zlewu czy klopa - chyba nikt nie daje do utylizacji. Czy jest to zachowanie ekologiczne? Nie mam pewności ale na pewno korzystanie z jonitów jest niebezpieczne w warunkach domowych. Choćby kwestia zabezpieczenia kwasu przed innymi domownikami.
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

no drodzy panowie. zmontowałem filtr RO, oczywiście z przyłącza coś trochę cieknie, ale to już kiedy indziej poprawie bo i tak w ogóle nie jest tak jak bym chciał bo to przyłącze oczywiście do niczego sensownego nie pasowało.
podłączyłem, wypłukałem i robię RO.
pierwsze wiadro ponoć do wylania a potem będziemy mieszać i dolewać. będzie zabawa. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”