Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak to jest z tym gh

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Jak to jest z tym gh

Post autor: Czarne54 »

Witam wszystkich. Pytanie być może było powtarzane, nie znalazłem podobnego wątku. A pytanie może proste może złożone. Otóż zacząłem bawić się kwasem solnym. Dzięki niemu woda z betonowych twardości straciła zadowalająco na twardości z tym, że; twardość węglanowa została elegancko zmniejszona z 20 stopni do ~4, ph spadło z 7,4 do 6,2. Jedynie gh spadło o ile się nie mylę o 1 stopnień. I tu jest jest mój mankament; czy twardość ogólna jest w jakiś sposób "szkodząca" w akwarium. Mam czarne wody z ramirezami, simulansami oraz c. sterbai i zastanawia mnie, czy tak wysoka twardość ogólna (17 stopni!) ma jakiś wpływ na faune w akwarium. Czy są jakieś sztywne zasady, bądź widełki co do parametrów czarnych wód.
Liczę na jednoznaczne i w miarę przyswajalne dla mojego umysłu odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

każda ryba żyje w naturalnym środowisku w określonych warunkach i do nich sie przez miliony lat przystosowała więc nalezy starać sie aby maxymalnie wiernie odtworzyć te warunki w akwarium .
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

czyli jak piszą "niby znaczenia nie ma ale jednak ma" :)
Twardość ogólna nie ma zbyt dużej wagi dla zdrowia ryb, choć w przypadku bardziej wrażliwych gatunków możne mieć wpływ na funkcjonowanie wątroby lub nerek oraz wymianę płynów z otoczeniem. Większość ryb dostosowuje się do twardości jaką im zapewniamy w akwarium. Skoki twardości nie są tak groźne jak skoki pH. Jedynie w przypadku ryb z endemicznych jezior Afryki i ryb morskich zbyt niska twardość może mieć poważny wpływ na zdrowie podopiecznych (lecz znacznie mniejszy, niż zbyt niskie pH), zaś w przypadku ryb z wód bardzo miękkich zbyt wysokie GH może powodować brak zachowań rozrodczych lub nieprawidłowy rozwój jaj a w związku z czym ich obumieranie.
zwłaszcza niepokoi mnie to "obumieranie", jakoś tak źle mi się kojarzy, choć problemy z funkcjonowaniem wątroby i nerek to też nie piknik.

ja właśnie się zabieram za zmiękczanie wody, zamówiłem na allegro anionit wodorowy i zobaczymy. (koszt 15 zł + przesyłka)

informacje o działaniu znalazłem tutaj:

http://zoolek.pl/index.php3?id=publikac ... id_lang=pl

jeszcze wprawdzie w temacie obok pytam jednego koleki z forum który wyrażał się lekko krytycznie o działaniu kationitu co konkretnie miał na myśli ale jeżeli chodziło mu jedynie o przewodnictwo to ja raczej takich wymagających stworzonek miał nie będę.
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

Skoro nie ma większych negatywnych opinii, będę hodował na tym gh co wychodzi. Chyba, że ryby będą wyglądać źle.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Czarne54 pisze:będę hodował
Raczej będziesz trzymał, bo hodowca by zapewnił odpowiednie parametry i dążył by rybki były jak najzdrowsze .;D

Z wiki: Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie w optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

Oj no, staram się hodować :x Nawet udało się zaobserwować tarło u kirysków i Ramirezów, ale to niekoniecznie znaczy, że woda jest odpowiednia :/
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

wiesz ludzie rodzą się tez w slamsach ale czy to oznacza że to jest odpowiednie miejsce???
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

do tarła u ramirezek i kirysków wystarczą: .................woda i ramirezk . lub kiryski Gdybyś miał małe z tej ikry to mocium Panie było by ekstra. Ramirezom i kiryskom wystarczy chwilowa zmiana twardości wody i już szaleją, a to akurat wiem z mojego akwarium nie z opisów. Skoro jakiś mądry doszedł do wniosku że twardość ogólna jest ważna to widoczni to prawda.
Dla przykładu:
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/kirysek-panda/
Gh 1-12
Ramireza
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... ielegnica/
5-12 Gh
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

Czarne54 pisze:Oj no, staram się hodować :x Nawet udało się zaobserwować tarło u kirysków i Ramirezów, ale to niekoniecznie znaczy, że woda jest odpowiednia :/
kup se chociaż ten kationit. na allegro masz litr za 24 zł z przesyłką jeżeli już nie chcesz albo nie możesz z jakichś powodów używać filtra ro.
jak rozumiem masz wodę z bardzo wysokim KH, praktycznie takim jak gh, czyli jak użyjesz tego kationitu i wymieszasz pół na pół z kranówą to powinno być spoko.
fakt, że potem regeneracja kwasem, no ale kwas piszesz że masz to chyba się umiesz posługiwać żeby se kuku nie zrobić.
a rybskom będzie lepiej jednak.

ja dzisiaj RO zamówiłem - zestaw ro + dodatkowe filtry na wymianę + przesyłka, razem 120 zł. po przepuszczenia 100 litrów wody dostajesz ze 20 litrów wody RO, reszta ściek. to jest koszt 50 groszy, mniej więcej. za parę zł doprowadzisz sobie aqwa do porządku i rybska będą miały lepiej. w końcu to żywe, to nie ma co męczyć.

nie namawiam cię na zestaw co2 ze sterownikami, sondami i bajerami za 2 tys ale przynajmniej ten kationit za 25 zł (z przesyłką) to chyba warto. przecież to żadne pieniądze. a zamiast lać do wody kwas dla zbicia kh wlejesz przepuszczoną przez kationit wodę.
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

Kationit zmniejsza kh, kwas również. Więc nie bardzo widzę różnicę. Ale jeżeli jest lepszy to prosiłbym o rozwinięcie tematu. Kwas dodaje do wody na podmianke (informuję, gdybyś przypuszczał, że leję kwas bezpośrednio do akwa).
spike1975
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2017, 12:22
Imię: Michał
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: spike1975 »

informuję, gdybyś przypuszczał, że leję kwas bezpośrednio do akwa
ja leję bezpośrednio więc dla mnie to żadna zbrodnia, wszystko kwestia ilości :)

a kationit zmniejsza też GH, nie tylko KH. zerknij w temacie o zmniejszaniu gh. tam wkleiłem znalezione na stronie zooleka równania i link do artykułu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”