Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ozonator - Chihiros Doctor Super (znowu)

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Ozonator - Chihiros Doctor Super (znowu)

Post autor: zulix »

Wytłumacz (jako chemik to twój obowiązek :P) celowość stosowania białego ustrojstwa.

(Wydzielone z tematu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 494#299494 )
Ostatnio zmieniony 04 lut 2018, 13:20 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:Wytłumacz (jako chemik to twój obowiązek :P) celowość stosowania białego ustrojstwa.
Ależ oczywiście, już wyjaśniam :P
Białe ustrojstwo, czyli ozonator - tu Chihiros Doctor Super. Przeprowadza elektrolizę wody, podczas której powstają śladowe ilości ozonu (oprócz tlenu i wodoru), który zapobiega powstawaniu glonów, szczególnie na starcie akwarium.
Z moich obserwacji i doświadczeń w stosowaniu ozonatora wynika, że działanie ozonatora jest efektywne wyłącznie na starcie baniaka. W późniejszych etapach dojrzewania zbiornika nie daje już właściwie żadnych efektów (no może poza dodatkowym natlenieniem wody). Dlatego też po 2-3 tygodniach od startu wyciągam ustrojstwo z akwarium :)
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Reklamę znam ale śmiem wątpić że ozon tam powstaje i jest to przysłowiowy pic na wodę. Rzuć kawałek jakiejś wiedzy.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:Reklamę znam ale śmiem wątpić że ozon tam nie powstaje i jest to przysłowiowy pic na wodę. Rzuć kawałek jakiejś wiedzy.
Szczerze mówiąc, tez miałem wątpliwości co do skuteczności działania tego wynalazku.
Jednak eksperyment i stosowanie tego ustrojstwa w warunkach startu akwarium skłania mnie do potwierdzenia skuteczności.
Co do samego powstawania ozonu w czasie elektrolizy wody, to przecież są stosowane ozonatory wody pitnej, w których ozon produkuje się właśnie metodą elektrochemiczną.
Anodowe utlenianie wody prowadzi jak wiadomo do tlenu. W momencie powstawania tlen jest atomowy (in statu nascendi), więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reagował w niewielkim stopniu z tlenem cząsteczkowym i powstawał O3 (dość dobrze rozpuszczalny wodzie).
Tak więc teoretycznie jest to możliwe, a praktyka potwierdza, że jednak coś jest na rzeczy :)
Badań w tym kierunku nie prowadziłem, bo też to nie moja działka i nie mam technicznych możliwości :(
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirek5566 pisze:Badań w tym kierunku nie prowadziłem, bo też to nie moja działka i nie mam technicznych możliwości
Dokładnie - ja też mam tą samą sytuację - myślałem, że gdzieś doczytałeś istotne informacje.
mirek5566 pisze:Szczerze mówiąc, tez miałem wątpliwości co do skuteczności działania tego wynalazku.
Oczywiście nawet jeśli nie wytwarza się ozon to sprzęt może mieć i tak działanie odkażające. W wodzie znajduje się zawsze jakiś elektrolit - np. chlorki, czy siarczany. Według mnie prędzej powstanie tu minimalna ilość chloru. Przy odpowiednio małej odległości elektrod produkty reakcji mieszają się. Powstający podchloryn ma właściwości utleniające takie jak ozon. Poza tym przy dużym natężeniu prądu (w co wątpię) powstawałaby jakaś namiastka ozony - nadsiarczany.

Przyznaję, że sam bym się chętnie dowiedział szczegółów bo temat 'ozonatora" jest znany w akwarystyce już od kilku lat. Wcześniej był też znany "elektrolizer do wytwarzania CO2" z węglanów obecnych w wodzie i jeden z kolegów (bodajże Eyequeue) wrzucił na chromatograf wydzielający się gaz i obalił te bzdury.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

No właśnie żałuję, że nie mam dostępu do GC. Gdyby się dało na HPLC analizować, to bym puścił, a tak niestety :(
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Testy na ozon. :mrgreen:
http://www.merckmillipore.com/PL/pl/pro ... HEM-100607
Trzeba poszukać sponsora...
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

duch amazonski pisze:Testy na ozon. :mrgreen:
http://www.merckmillipore.com/PL/pl/pro ... HEM-100607
Trzeba poszukać sponsora...
hmm, ciężka sprawa ze sponsorem :(
Nie udzielam porad na pw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”