Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

czy mam się bać : azot 80, fosfor 2

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
wlodekww
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:52
Imię: Wlodek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 200 l
Płeć:

czy mam się bać : azot 80, fosfor 2

Post autor: wlodekww »

Witam wszystkich. Przeglądam to forum od paru lat , lecz jest to mój pierwszy post.

Po dzisiejszych testach wody , lekko się przeraziłem albowiem wyszło:
- azot 80 ppm (lub więcej), fosfor 2 ppm (lub więcej).

Testy kropelkowe JBL , zestaw CombiSet (z data na walizce 03/2017)
- pierwsza możliwość , testy są trochę przeterminowane i stąd te wyniki,
- druga możliwość , że takie są faktyczne parametry wody, gdyż w miarę regularnie dolewam soli a testów nie robiłem ponad rok.

Akwarium 200 l.
Filtr zewnętrzny AquaNova 1200 oraz wewnętrzny Aquael Turbo 500.
Światło w miarę dużo 200 W (teraz skreconych do 130 W) w listwach LED (SMD 8520 - 6500K i 5630 3Red-1Blue).
CO2 z butli mieszane w małym dyfuzorze (lampie UV robi jako dyfuzor).
W miarę dużo roślin (ale ma być jeszcze wiecej), z rybek jest 4 gurami, 8 proporczykowców, 5 bocji striata, 5 kirysów panda, garść amano.
Zaznaczam w akwarium nic złego się nie dzieje, wszystko jest stabilne, nie ma jakiś nadmiarów glonów , jest trochę zielonych kropek na tylnej szybie , ale nie jest to nic wielkiego.
Pylenia na szybach nie ma, szyby przecierane raz na dwa tygodnie.
Po dodaniu węgla aktywnego do filtra wewnętrznego, woda kryształ, znikły resztki krasnych.
A więc czy mam się bać?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

wlodekww pisze:A więc czy mam się bać?
Jak widać nie. Jest takie przysłowie: "jak coś dobrze działa to po co psuć?".
wlodekww pisze:w miarę regularnie dolewam soli a testów nie robiłem ponad rok
Ważniejsze, czy robisz podmianki i jakie.
wlodekww
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:52
Imię: Wlodek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 200 l
Płeć:

Post autor: wlodekww »

Podmiany są co tydzien lub co dwa po 30-40%.
Żeby było ciekawiej ostatnia podmiana 2 dni temu a testy robiłem dzisiaj.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To przetestuj kranówke
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

a ile sypiesz soli?
wlodekww
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:52
Imię: Wlodek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 200 l
Płeć:

Post autor: wlodekww »

Wg danych wodociągów woda nie jest zła: azotany max 2 ppm, dGH ok 9-12 , pH 7.9, fosforanów mało, jak rok temu robiłem testy to się to mniej więcej potwierdziło.

Sole typu zrób to sam (wg kalkulatora zulixa) leje tyle ile z tego kalkulatora wyszło, tj 10 ml dziennie roztworu 50 g KNo3 na 1000 ml wody.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

A testy są ważne ? Może straciły datę ważności i przekłamują ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

wlodekww pisze:leje tyle ile z tego kalkulatora
Bardziej istotne jest ile się leje mg/l :P
Z tego co policzyłem to dawka 10 mg/l NO3 na tydzień. Nie ma prawa być 80 mg/l NO3.
wlodekww
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:52
Imię: Wlodek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 200 l
Płeć:

Post autor: wlodekww »

A wiec sprawdziłem testy na czystej wodzie kranowej i pokazują poprawnie wartości bliskie 0 dla azotu i fosforu. Ponownie zrobiłem testy wody z akwarium i wyniki się powtórzyły, to jest azot 60-80 i fosfor chyba powyżej 2, bo wychodzi prawie poza ostatni odcień błękitu na skali barw JBL.
W filtrze wew. jest od 4 tyg węgiel aktywny od firmy Filtus i to on mógł spowodować wzrost fosforu.
Nie przejmuję się tymi wysokimi wskaźnikami teraz, chociaż wczoraj były dla mnie sporym zaskoczeniem.
Od roku walczyłem z mniejszymi lub większymi krasnorostami i zielonymi krótkimi nitkami, które gdzieś tam na kamieniu i głównie sagittarii zawsze były. Od momentu wprowadzeniu węgla, glony te powoli zanikły i woda się wyklarowała. Dlatego uważam że plusy z wprowadzenia węgla akt. są większe od ew. minusów, szczególnie że nic złego się w akwarium teraz nie dzieję a nawet wręcz przeciwnie. Na razie wstrzymuję się z podawaniem soli przez parę dni, i nie robię podmiany.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

wlodekww pisze:nie robię podmiany
tego akurat bym nie zaniedbywał chociaż są i takie teorie, że przy węglu aktywnym liczba podmian maleje.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Węgiel akrywny po czasię oddaje do akwarium to co wchłonął więc proponowałbym go wyjąć. Zrobić większą podmianę i wlać bakterie
wlodekww
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:52
Imię: Wlodek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: 200 l
Płeć:

Post autor: wlodekww »

Jeżeli chodzi o podmiany, chodziło mi o to że nie będę robił podmiany w trybie "nagłym" (tzn. dzisiaj) tylko w planowanych trybie tygodniowym.

Nie jestem przekonany o tym że węgiel "oddaje" to co pobrał (jak by oddawał to ulegałby procesowi samoregeneracji, a to jak wiemy odbywa się raczej przy wysokich temp.), natomiast na pewno przestaje absorbować szkodliwe substancje i to zjawisko postrzegane jest jako "oddawanie" bo poziom tych substancji znowu zaczyna w akwarium rosnąć.

Jeżeli przeczytamy wątek : "Dział roślin » Nawożenie roślin » Zawartość fosforu w akwarium", to należałoby postawić tezę że fosfor w akwarium jest największym złem, gdyż tam dzieje się apokalipsa przy poziomie fosforu 0,1-0,2 ppm, a ja mam go od jakiegoś czasu (co najmniej od miesiąca) w granicach 2 ppm (a może i więcej) i nie ma żadnej tragedii.

Ilość azotu zaś świadczy chyba o tym że bakterie nitryfikacyjne pracują nadzwyczaj sprawnie (chociaż nie wiem czy to jest właściwy wniosek), ale nie widzę powodu aby wlewać bakterie nitro (chyba nie po to aby mieć jeszcze większy azot ...)

W akwarium jest dużo światła oraz CO2 i procesy fotosyntezy i tym samym zużywania azotu, potasu i innych substancji przebiegają szybko (tygodniowe przyrosty limnophili aquatici to 40-50 cm zaś erectus jest pod samą taflą wody a akw. ma 50 cm wysokości) i myślę że te niewątpliwe nadmiary N i P, zostaną szybko zużyte...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”