Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

pH wody (o co chodzi)

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

pH wody (o co chodzi)

Post autor: pilarz617 »

Zajmuje się akwarystyka ponad 1 rok ale nie wiem do czego służy to pH wody.
Mógł by mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi paskami??
I czy to jest konieczne??

Poprawiłem tytuł - crusta
Ostatnio zmieniony 27 sty 2010, 16:15 przez pilarz617, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

pH wody to taki sam parametr jak temperatura, twardość wody, barwa itd. Jego znajomość jest ważna przy niektórych gatunkach ryb i roślin i mała ważna u innych.
Jest to parametr który opisuje kwasowość wody. Nie wdaję się w definicję, bo możesz jej nie zrozumieć.
Najprościej przyjąć, że im mniejsza wartość tym silniejszy kwas. Kwasy solny, siarkowy, azotowy mają pH bliskie 0 (zera). Tak mocny kwas rozpuszcza większość metali, niszczy drewno, skórę itd. Powoduje ciężkie oparzenia skóry. Im wyższa wartość pH tym kwas słabszy. Woda o pH znacząco większym to już woda nie mająca właściwości kwasu, ale nabywająca właściwości zasady. Zasada to jest jakby przeciwieństwo kwasu i zbyt duże wartości pH są również niebezpieczne. Taka zasada sodowa, bądź potasowa daje pH bliskie 14 i potrafi również poparzyć nas i zniszczyć wiele rzeczy. Stąd i ludzie i ryby żyją w pewnym zakresie pH. W zakresie zbliżonym do pH = 7, który uznawany jest za obojętny (ani kwas, ani zasada).

Woda z rozpuszczonymi innymi substancjami (sole, gazy itp.) ma pH w zakresie 6 - 8 i taką wodę otrzymujemy z kranu i zwykle taką utrzymujemy w akwarium. Jest to zakres tolerowany przez człowieka bez problemów. Niektóre ryby i rośliny mogą jednak mieć specjalne wymagania dot. wody, takie, aby wartość pH była węższa. Przykładowo niektóre ryby lubią pH w zakresie 6,5 - 6,8 a inne 7,5 - 8. Jeżeli masz obsadę "delikatną" to powinieneś się przejmować wartością pH. Jeżeli masz popularesy (gupiki, mieczyki, platki, i wiele innych) to na początku zabawy w akwarium wiedza o pH nie jest najważniejsza.

A paski to taki element pomiarowy jak np. termometr. Termometr pokazuje wartość temperatury np. poprzez wznoszenie się słupka cieczy. Paski natomiast zmieniają kolor na taki, jaka jest wartość pH wody do której ten pasek się zanurzy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Widziałem paski tetry w sedziszowie po 13zł, ale tez widziałem jakieś środki do pomiaru pH ok 25zł. Więc co wybrać co lepsze??
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

pilarz617, nie kupuj testów paskowych - zainwestuj w kropelkowe - dokładniejsze.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

ok a ta cena to czasami nie zbytnio mała??
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

pilarz617 pisze:ok a ta cena to czasami nie zbytnio mała??
Zależy z jakiej firmy te testy. Ale chyba te 25zł to tak w normie.

Kolejne posty dot. dostępności testów w sklepach zostały wydzielone w nowy wątek, który (po oczyszczeniu od OT) będzie umieszczony w dziale Pomoc Wzajemna - zulix
Ostatnio zmieniony 27 lut 2010, 12:39 przez SDD, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”