Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mieszanie soli

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Mieszanie soli

Post autor: Asilia »

Witam.
Bardzo jestem zainteresowany mieszaniem soli, zamiast kupowanie gotowych nawozów za 20x więcej kasy.
Lecz nie jest to też takie łatwe, tak wiem podstawowe kno3 itd mozna sobie mieszać bez problemu chociaż też mają swój limit rozpuszczalnosci.
Bardziej interesuje mnie mieszanie kilku soli na raz
Powiedzmy
Azotan potasu, azotan magnezu, azotan wapnia.
I tu już jest znaczny problem bo nie do końca wiem czy można że sobą mieszac owe sole, wiem że niektóre sole ze sobą nie można mieszać lecz nigdzie nie potrafię znaleźć takiej reguły i dla tego postanowiłem założyć taki temat.
Czy znajdę gdzieś taką informacje jakie sole z jakimi nie można mieszać albo jaka sól potrzebuje np co2 tak jak chyba starczan wapnia.
Dziękuję bardzo za odpowiedź pozdrawiam.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Na początek zapoznaj sie z kalkulatorem zulixa potem podyskutujemy jak i co
http://podforak.rzeszow.pl/printview.ph ... e81475677a
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

;)

[ Dodano: 2020-09-12, 11:09 ]
debrzyna, sole już mieszalem podstawowe nie raz, właśnie korzystając z kalkulatora zulixa, moje pytanie jest jednak inne jakie sole z jakimi nie da się wymieszac itd
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Z popularnych soli, wykorzystywanych w akwarystyce nie miesza się tych, które mogą spowodować wypadanie nierozpuszczalnych soli: siarczan wapnia, węglan wapnia i magnezu, fosforany wapnia i magnezu. Podobnie składniki mikro - te bez chelatowania wytrącają się w obecności fosforanów i węglanów.
Poza tym można mieszać co się chce. Obecność każdej substancji w wodzie zmniejsza rozpuszczalność innych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

zulix, czyli lepiej rozpuścić w większej ilości wody jak chce się miksowac np trzy sole na raz czy śmiało można w tych 500ml
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A może lepiej każdy nawóz rozpuścić osobno i zmieszać dopiero taki roztwór
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Asilia pisze:czyli lepiej rozpuścić w większej ilości wody jak chce się miksowac np trzy sole na raz
W kalkulatorze podstawowym wstawiłem (z kapelusza) alarm na 10% poniżej progu rozpuszczalności z tego powodu, że sole mogą wzajemnie zmniejszać swoje rozpuszczalności. Tak czy siak nie polecam stosowania bardzo stężonych - prawie maksymalnie - roztworów. Mają tendencję do krystalizacji itd. Dlatego uważam, że lepiej dozować np. 10 ml dziennie niż 5 ml stężonego. Co do ilości robionego nawozu - 500 ml czy 2 litry to kwestia tego, co ile chcemy robić nowy roztwór i jak duży baniak nawozimy. Czasem wystarczy nawet 100 ml i dozowanie 2 ml dziennie. Przy nawozach robionych dobrze przyjąć okres trwałości na około miesiąc. Nie znaczy to, że po 40 dniach "zdechnie" bo stosując czyste pojemniki i demineralkę trzymałem nawozy i pół roku.
mazmaciek pisze:A może lepiej każdy nawóz rozpuścić osobno i zmieszać
Niektóre sole (K2SO4) mają bardzo małą rozpuszczalność. Gdy je jeszcze bardziej rozcieńczymy dodając inne sole w kolejnych porcjach wody to przy dużych zbiornikach trzeba by było lać mega objętości nawozów. Z tego powodu ja przykładowo zamieniałem część K2SO4 za pomocą KCl.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Dziękuję Ci bardzo, bardzo jestem wdzięczny za te cenne Rady.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

zulix pisze: Obecność każdej substancji w wodzie zmniejsza rozpuszczalność innych.
A jak sie zabrać do wytworzenia nawozu dla roślin typu "all in one", co z czym łączyć i w jakiej kolejności?
A może ma ktoś rozpiskę jak zrobić taką miksturę? :)

[ Dodano: 2020-09-20, 20:49 ]
https://www.biotopeone.com/agrarium-all ... lizer-diy/
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Mam chelat żelaza 13% lecz bardzo stwardnial na kamień, nada się jeszcze do użycia czy wyrzucić?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Nada się, tłucz i się rozpuści bez problemu ;)
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”