Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy ocet podnosi ph?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Tom11110
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2021, 13:18

Czy ocet podnosi ph?

Post autor: Tom11110 »

Na papierze plan wyglądał genialnie: ocet dostarcza węgla stymulując wzrost bakterii, które redukują azotany> bakterie są zjadane przez krewetki i ślimaki > ślimaki odławiam z akwarium > cykl obiegu azotu zostaje zamknięty.
Zacząłem więc lać ocet (codziennie ok 5ml 10% na 60l wody). Po 1,5 tygodnia azotany spadły do zera, kh(4) i gh(11) nie zmieniły się, ale ph wzrosło z 7 do 7,5. Jak to jest możliwe?
I drugie pytanie: Czy węgiel kamienny może być źródłem węgla dla bakterii.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Czy ocet podnosi ph?

Post autor: oldmike »

Plan nadal jest genialny. Przeprowadziłeś proces denitryfikacji, tylko po co mieszać w to krewetki i ślimaki?
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/denitryfikacja

BTW. Niesamowity przypadek, bo dziś zamówiłem octan magnezu i sodu. I też podejrzewam, że skończy się to podbiciem pH. Ale jak podbiję K z KNO3 to ja już octanu nie będę wlewał. Niech już rośliny NO3 przerabiają.
Pozdrawiam
Michał
Tom11110
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2021, 13:18

Re: Czy ocet podnosi ph?

Post autor: Tom11110 »

Według mnie nie jest to nitryfikacja, bo bakterie przyrastają na szybach (biały nalot) gdzie jest dużo tlenu. Zużywają azot do budowy własnych komórek dlatego stężenie azotanów spada ale wciąż pozostają w akwarium i gdy obumrą azot trafi z powrotem do obiegu.
Trzeba więc jakąś materię organiczną usunąć - padło na ślimaki, które zjadają te bakterie.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Czy ocet podnosi ph?

Post autor: oldmike »

Dlatego napisałem denitryfikacja a nie nitryfikacja. Z białym nalotem jeszcze w życiu się nie spotkałem ale z mleczną wodą tak.
W procesie denitryfikacji azot z postaci jonowej jest zamieniany na gazowy. A ponieważ azot słabo się rozpuszcza w wodzie tj. przy ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze rzędu 20-25stC "ucieka" z akwa.

Nie wiem czy bakterie odpowiadające za proces denitryfikacji mają światłowstręt. Nigdy tego procesu nie przeprowadzałem w akwa. Może są faktycznie białe? Ale jeżeli zjedzą/przerobią w całości NO3 i nie dostaną węgla w postaci octanu, glukozy/fruktozy czy alkoholu to pewnie zdechną i może stworzą biofilm na powierzchni tak jak zdychające nitryfikacyjne?
Denitryfikacyjne to bakterie fakultatywne. Ich tlen nie zabija na szczęście.

O nitryfikacyjnych wiem więcej ale nie o tym wątek.
Pozdrawiam
Michał
Tom11110
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2021, 13:18

Re: Czy ocet podnosi ph?

Post autor: Tom11110 »

Mój błąd myślałem o denitryfikacji a napisałem nitryfikacja.
A jeśli chodzi o ten ocet, czym można go zastąpić by nie wpłynęło na ph a stanowiło źródło węgla dla bakterii. Zwykły cukier może być?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Czy ocet podnosi ph?

Post autor: oldmike »

https://www.chegg.com/homework-help/que ... -q27132229

Tutaj w reakcji glukozy potrzeba aż 24 protonów (jonów wodorowych). Jasne powstanie 30CO2 ale tylko z ułamka powstanie kwas węglowy bo zawsze kwas węglowy H2CO3 będzie dążył do substratów czyli CO2 +H20 a nie H+ i HCO3-.

Jeżeli Twoim problemem jest pH to naturalnym żródłem H+ jest H2PO4. Albo korzenie roślin zredukują go do PO4 a dwa protony zostaną przed korzeniem albo zrobi Ci to tlenek glinu robiąc to samo ale wtedy fosforu nie wprowadzasz do rośliny.

Ponieważ jestem fosforofobem robię to na bazie tlenku glinu.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”