Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Azotan magnezu

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Azotan magnezu

Post autor: JaroGL »

Mam pytanie.
Chciałbym wprowadzić nawożenie azotanem magnezu i wapnia.
Narazie zdobyłem ten pierwszy i zaaplikowałem trochę do wody RO. Zrobiłem test na NO3 zoolek i pokazał 0 mg/l.
Proszę o info dlaczego tak się dzieje?
I czy z azotanem wapnia będzie tek samo?
Pozdrawiam
Jarek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Azotan magnezu

Post autor: oldmike »

Jeżeli do wymaganych przez test 10ml wody dałeś szczyptę azotanu magnezu i test Ci się nie zrobił bordowy, to test jest zwalony. Przy azotanie wapnia jak w próbce masz jony HCO3 to biały pył może Ci się zrobić. Ale jak wlejesz to do akwa z CO2 to momentalnie się rozpuści. Gdybyś napisał, że wynik nie zgadza się to zwróć uwagę na to, że to sole hydratowane.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Azotan magnezu

Post autor: Asilia »

Jak możesz Majk, rozwiń temat tego hydratowania bardzo mnie to ciekawi, sam próbowałem tak kalibrowac test no3 jak kolega, do 1litra wody dałem odpowiednią ilość soli no3 miało na teście wyjść 10ppm wyszło grubo ponad 20.

oldmike pisze:
04 lut 2021, 11:05
Jeżeli do wymaganych przez test 10ml wody dałeś szczyptę azotanu magnezu i test Ci się nie zrobił bordowy, to test jest zwalony. Przy azotanie wapnia jak w próbce masz jony HCO3 to biały pył może Ci się zrobić. Ale jak wlejesz to do akwa z CO2 to momentalnie się rozpuści. Gdybyś napisał, że wynik nie zgadza się to zwróć uwagę na to, że to sole hydratowane.
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Re: Azotan magnezu

Post autor: JaroGL »

No właśnie kolor się nie zmienia, natomiast jak dam choć odrobinę azotanu potasu to od razu robi się bordowy. Test jest nowy.
Pozdrawiam
Jarek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Azotan magnezu

Post autor: oldmike »

Obrazek

To chyba azotanu nie masz. Proszek ma formę cukru. Azotan wapnia mniej więcej też tak wygląda. Mnie kiedyś w pudełko kno3 wsadzili kno2. Ja bym nie wlal tego do akwa bo jak to np. Biały proszek typu chlorek cynku to będzie tragedia.
Pozdrawiam
Michał
JaroGL
Posty: 64
Rejestracja: 05 mar 2015, 14:17
Imię: Jarek
Lokalizacja: Tarnów
Akwarium: 500
Płeć:

Re: Azotan magnezu

Post autor: JaroGL »

To są takie kulki płaskie, płatki kupione na alledrogo od Akwarium-net. Można zobaczyć jak to wygląda na zdjęciu. Na pewno nie jest to w formie cukru.
Pozdrawiam
Jarek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Azotan magnezu

Post autor: oldmike »

Płatki, nie kulki, miałem bodajże w siarczanie magnezu jednowodnym. Siedmiowodny też ma formę cukru. Tu już trzeba z chemikami rozmawiać. Postać kulek u mnie miały mocznik i K2CO3. Ale być może forma soli jest zależna od producenta i sposobu jego uzyskiwania?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Azotan magnezu

Post autor: mazmaciek »

Większość soli występuje w formie sypkiej lub nawet pylistej. Aby łatwiej było je przechowywać i transportować to je się gratuluje lub robi płatki.
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Azotan magnezu

Post autor: Asilia »

Azotan wapnia jest w formie kulek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”