Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Chemia podłoża

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Chemia podłoża

Post autor: marlowe_ »

Zastanawiam się co tak naprawdę siedzi w podłożach aktywnych, jakie składniki chemiczne tam są?. Nie natrafiłem na żadne wiarygodne opracowania co tam wchodzi w ich skład. Robiłem swojego czasu eksperyment, przez dobry rok totalnie nic nie nawoziłem na podłożu Benibachi, rośliny rosły wspaniale, nic im nie brakowało, jeśli jakieś ziele w innym zbiorniku (nawożonym) gasło, wkładałem go do tego z podłożem aktywnym i odżywało. Albo więc w takim podłozu jest cała gama papu, albo nawożenie z ryb i pokarmu wystarczy i nie trzeba nic więcej sypać.... 8-)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Chemia podłoża

Post autor: mazmaciek »

Gdzieś na RA widziałem rozpiskę ze składem jakiegoś podłoża.
Co do benibachi to czytałem że albo jest podrabiane albo są różnice w partiach ni nie wiadomo na co się trafi.
U mnie amazonia po półtora roku już słabo sobie radzi.
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Chemia podłoża

Post autor: marlowe_ »

Podłoże aktywne ma za zadanie stabilizować gh/kg/pH, ale że jest tam npk+mikro nikt nie mówi, raczej nie ma. To dlaczego wszystko ma nim rośnie przez ROK bez nawożenia?
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Re: Chemia podłoża

Post autor: crusta »

Tak z perspektywy sprzedawcy ale i użytkownika to mogę powiedzieć że praktycznie kazde podłoże pochodzące z różnych dostaw/partii sie różni. Czasami problemem może okazać się magazynowanie takiego podłoża chodzi mi o skrajne temperatury.
Mam też jakiejś porównanie co do tego ile jest ewentualnych problemów z podłożem a ilością jakie sie sprzedają i tu Benibachi sprzedaje sie bardzo dużo a problemów jest bardzo mało, przy innych często mocno reklamowanych podłożach często jest gorzej.
Obecnie zapasy podloży sie kończą i dotrą do Polski nowe dostawy a wiem ze nowa dostawa moze sie czymś różnić choć wcale nie musi.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Chemia podłoża

Post autor: marlowe_ »

No ja jechałem w drugi dzień świąt 120 km żeby dostać 100kg tego podłoża bo nigdzie nie było, a innego nie wyobrażam sobie żeby użyć.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Chemia podłoża

Post autor: mazmaciek »

crusta pisze:
10 kwie 2021, 4:31
Obecnie zapasy podloży sie kończą i dotrą do Polski nowe dostawy a wiem ze nowa dostawa moze sie czymś różnić choć wcale nie musi.
Znając dzisiejsze realia to na pewno będzie się różniło ceną
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”