Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Seachem Acid Buffer nie działa

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Muadmuazel
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2021, 10:02

Seachem Acid Buffer nie działa

Post autor: Muadmuazel »

Hejka akwarystyczne świry, założyłem nowe akwarium słodkowodne 240l. Dosyć sporo zwykłego żwiru rzecznego, niewielka plaża z piasku kwarcowego, trochę kamieni łupków, trochę korzeni driftwood, pod spodem ziemia ogrodowa z kulkami glinianymi, keramzytem i lignitem. Wodę robię sobie w całości filtrem RO i mineralizuję ją produktami Seachema. Equilibrium działa mi bez zarzutów. Niestety mam problem z kombinacją Alkaline Buffer i Acid Buffer, wszystko robię zgodnie z instrukcją na opakowaniu aby uzyskać kH 4-5 i pH około 7 ale pH nieustannie utrzymuje się na poziomie ok. 7,6-7,7, tak jakby Acid w ogóle nie działał. Jeśli chodzi o kH to zgodnie z założeniem utrzymuje się w okolicach 5. Zrobiłem pierwszą podmiankę aż 80 litrów wody, proporcje preparatów ustawiłem tak, że ta nowa dodawana woda powinna mieć kH 3 i pH na poziomie 6,8, myślałem, że gdy zmieszam kwaśniejszą wodą z tą moją zasadową to pH delikatnie się obniży ale nie zanotowałem żadnej zmiany, pH dalej 7,6-7,7 tak jakby podmianki w ogóle nie było.

Nie mam bladego pojęcia co robię źle, nie wiem czy cokolwiek w tym akwarium zwiększa mi jakimś cudem pH, nie wiem, może ten Acid Buffer jest jakiś przeterminowany, choć przecież te preparaty nie mają żadnej daty przydatności :podwójnie widzę:
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Seachem Acid Buffer nie działa

Post autor: duch amazonski »

Spróbuj zrobić test na wodzie destylowanej np. takiej sklepu motorycyjnego.

Patrząc po opisie Twojego podłoża
"Dosyć sporo zwykłego żwiru rzecznego, niewielka plaża z piasku kwarcowego, trochę kamieni łupków, trochę korzeni driftwood, pod spodem ziemia ogrodowa z kulkami glinianymi, keramzytem i lignitem."
to niektóre "składowe" mogą podwyższać pH i bufory nie dają rady.

A po drugie, czy te preparaty zastosowane razem się nie neutralizują? ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Seachem Acid Buffer nie działa

Post autor: duch amazonski »

Spróbuj zrobić test na wodzie destylowanej np. takiej ze sklepu motorycyjnego.

Patrząc po opisie Twojego podłoża
"Dosyć sporo zwykłego żwiru rzecznego, niewielka plaża z piasku kwarcowego, trochę kamieni łupków, trochę korzeni driftwood, pod spodem ziemia ogrodowa z kulkami glinianymi, keramzytem i lignitem."
to niektóre "składowe" mogą podwyższać pH i bufory nie dają rady.

A po drugie, czy te preparaty zastosowane razem się nie neutralizują? ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Muadmuazel
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2021, 10:02

Re: Seachem Acid Buffer nie działa

Post autor: Muadmuazel »

Dzięki za odpowiedź. Robiłem testy na czystej wodzie RO i ma ona ok. 4,5-5 pH. Może faktycznie spróbuję zbadać najpierw samą zbuforowaną wodę przed wlewaniem do akwarium, wtedy będzie wiadomo czy to coś w zbiorniku jest nie tak. Najwyżej się przyzwyczaję do tych parametrów, bo i tak są o niebo lepsze niż moja kranówka ;)

Te preparaty zgodnie z opisem producenta są przeznaczone do używania ich razem. Alkaline podwyższa jednocześnie kH i pH w wodzie RO, a Acid obniża to pH proporcjonalnie do zastosowanej gramatury. Nie wiem czy jest tu jakiś jedyny słuszny sposób przygotowania preparatów, bo producent nic o tym nie pisze. Ja rozpuszczam te proszki w kubku wody, ten kubek wlewam do dużego wiadra wody RO i wiadro do akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”