Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

No2 w wystartowanym akwarium

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Wystartowałem nowy zbiornik z podłożem żwirowym, ok 70L, filtracja Eheim 2213, wkłady gąbka od dołu, ceramika + matrix. Nie dawałem żadnych bakterii na start, roślinki sobie powoli rosły. Po ok 2 tygodniach zakupiłem bakterie nitryfikacyjne Biobacter 2g QD. Zawsze używałem Tetra Bactozym. Podałem je w ilości pół woreczka czyli ok 1g, a było to albo wieczorem na zgaszonym świetle albo rano również na zgaszonym. Dzień wcześniej chodziło Co2. W nocy CO2 nie chodzi. Efekt taki że rano zauważyłem przyduchę Bocji, podpłynęła pod taflę wody Więc szybko uruchomiłem napowietrzacz, podmieniłem wodę i zmierzyłem testem paskowym parametry. Bocja odżyła a test pokazał mierzalne NO3 i No2= między 2 a 5. Wcześniej nie było No2. Co się mogło wydarzyć? Czy brak napowietrzania w momencie podawania bakterii (może był zbyt wysoki poziom CO2), spowodował ubicie bakterii, ich obumarcie i w efekcie wzrost NO2, czy może podałem z dużo bakterii i większość z nich obumarła? Wodę podmieniałem wcześniej co 5 dni. Pokarm jaki podaje to tabletki dla bocji i glonojada w ilości 2 szt dziennie.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: Goran »

:) nie wiem, jak wy, ale ja jakoś nie wierzę w " żywe kultury bakteri " w butelce z terminem ważności dłuższym niż kilka dni :) zawsze startuje zbiorniki na starej wodzie i syfie z innego zbiornika .
Co do Twojego pytania...
To jak dawno wystartował zbiornik ?
To, że pojawiło się NO3 to super, bo to znak, że cykl azotowy zaczął działać. To, że pojawiło się NO2 to znak, że albo dopiero zaczął działać albo z jakiegoś powodu przestał.
Bardziej stawiam na to pierwsze.
Świeży zbiornik, mało ryb, mało żarcia, mało pożywki dla bakteri których nie było. częste podmiany, gazowana woda.......
Czy ten zbiornik to roślinniak? jeśli tak, to rozumiem tą bocję... chciała uciekać:)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Mnie zastanawia różnica pomiędzy bakteriami z różnych firm bo kazda zachwala że ich są lepsze od pozostałych a czy bakterii nitryfikacyjnych jest więcej niż jeden rodzaj?
Zbiornik musiał wystartować od zera wiec nie było skąd pobrać bakterii.
Wydaje mi się ze bocji zabrakło tlenu bo później zacząłem napowietrzać a no2 dalej ok 5.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: Goran »

Pytanie brzmi nie czy jest ich więcej, tylko czy tam wogole są ? :) A i czego jak czego ślę bakteri nitryfikacyjnych nie da się przedawkować. Ich powinno być jak najwięcej.

Skoro No2 ciągle jest to znak, że cykl azotowy ci się nie zamknął. Po jakim czasie od startu wpusciłeś ryby ? Bo tak naprawdę to ich najbardziej teraz szkoda. Do tej pory nie dałeś zadziałać naturze.
No ale woda musiała być kryształ i rośliny rosnąć....
Inna sprawa to twoje testy. Paskii to są dobre ślę do spodni A nie do mierzenia czegokolwiek...
Bocji nie szkodził brak tlenu, tylko nadmiar NO2.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Musze kupić kropelkowe testy żeby się dowiedzieć. Mam kropelkowe No3 i tu się zgadza z paskami.
Przyducha bocji zgrała się z podaniem bakterii. Wcześniej bez podawania no3 i no2 w paskach było zerowe. Ryb nie mogłem nigdzie przetrzymać bo restartowałem akwarium szwagra i po prostu nie było ich gdzie dwa tygodnie trzymać. A jest tam też zbroinik który wymaga dużo tlenu a jemu nic nie było.
A przypomnijcie mi czy oznaką pojawienia się bakterii jest brązowy nalot na filtrze czy wkładach?
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: Goran »

Oznaką pojawienia się bakteri jest zanik NO2 i pojawienie się NO3, o ile nie masz czegoś co to NO3 zje :)
Brązowy nalot to resztki organiczne, detrytus itp. Czasem okrzemki :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Więc mija 3 dzień a no2 wg papierków dalej 2-5. W tygodniu dojdą testy kropelkowe. Napowietrzanie na noc zostawiam.
To może dołożyć tych bakterii?
Mam takie coś.

Obrazek

Obrazek

Tylko nie pamiętam już teraz które dałem, ale z tego co pamiętam to chyba niczym się nie różnią
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Ok sprawdziłem ze zamiast BioBacter dodałem jednak BioNitro w ilości 0,6g na 70L. Z tym ze Bionitro miało obniżyć No2 którego nie bylo
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: oldmike »

vasteq pisze:
12 gru 2021, 21:03
A przypomnijcie mi czy oznaką pojawienia się bakterii jest brązowy nalot na filtrze czy wkładach?
Tak.
Wsadz przedramię do akwa, jak Ci pali skórę (pieczenie) to masz no2 w wodzie.
Pozdrawiam
Michał
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

A czy potrafi ktoś powiedzieć czy jest sens stosować do akwarystyki słodkowodnej wkład w RO z żywicy MB400 (jako uzupełnienie wkładów liniowych, czyli po membranie)? Wyłapuje ona fosforany i azotany ale czy w zamian nie daje czegoś szkodliwego roślinom? Czy takich żywic nie regeneruje się przypadkiem NaCl, które z tego co wiem potrafią blokować wchłanianie niektórych nawozów przez rośliny?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: oldmike »

Moim zdaniem to ma zastosowanie tylko dla morszczaków. Na i Cl to śladowe pierwiastki dla roślin słodkowodnych. Szkodzą w pewnych sytuacjach. Chlorki mogą być kilerem dla roślin. Sód to jedynie bloker potasu i wapnia. W bardzo dużych stężeniach (K + Na)/Mg 60/1 mogą zblokować magnez.
Pozdrawiam
Michał
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

A czy zawartość NaCl pokaze test na samo Cl?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: oldmike »

vasteq pisze:
14 gru 2021, 8:40
A czy zawartość NaCl pokaze test na samo Cl?
Ten test mierzy chyba chlor gazowy a nie chlorki (jony).
Pozdrawiam
Michał
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: vasteq »

Testy Zooleka na NO2 pokazuje 1.5mg/L bo więcej już nie ma. Po podmianie 15L wody na 50-50 RO+Kran dodałem znowu bakterii i włączyłem napowietrzacz. Zobaczymy czy zbije. Ryby jeszcze żyją. Zastanawiam się tez nad tym czy mogło by to być spowodowane prawie całkowitym brakiem ruchu tafli wody? Może jakaś błona bakteryjna się zbiera i zachodzi jakaś reakcja że rośnie NO2?
Mierzyłem pozostałe Nh3 i Nh4 i jest zero lub prawie zero.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: No2 w wystartowanym akwarium

Post autor: oldmike »

Mam nadzieję, że nie masz tendencji do świecenia krótko? Na starcie bym świecił nawet 12 godzin z niska intensywnością. Rośliny dadzą czysty tlen. Nie musi być widoczny.
A jako biostarter to litr zimnej kranówy. Najtwardsze okazy wtedy wpadają. :-)
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”