Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zbijanie gh i kh kationitem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

i pamiętaj żeby nie dopuścić do wyschnięcia kationitu
Awatar użytkownika
raven1982
Posty: 30
Rejestracja: 18 lip 2010, 20:44
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l ogólne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: raven1982 »

jeszcze jedno pytanie czy do regeneracji mam wsadzić tylko to co jest w pończosze czy ten pomarańczowy żel z dna też wyzbierać ?

EDIT: sam sobie odpowiem ;) Tak zebrać ten pomarańczowy szlam okazał się kuleczkami kationitu
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

Nie wiem czy testy mi padły czy co.Otóż po regeneracji kationitu Hcl mam ph ok3 ,kh0 ale gh bez zmian czyli koło 20 .Co sie stało , dlaczego nie obniża mi gh na którym zresztą mi najbardziej zależy?Pozostaje regeneracja NaCl?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

fish74 pisze:po regeneracji kationitu Hcl mam ph ok3 ,kh0 ale gh bez zmian czyli koło 20
GH oznacza się w zbuforowanym środowisku. Najczęściej jest to w środowisku zasadowym. Jest tak dlatego bo barwniki zmieniają barwę przy określonym pH. Stąd użycie wody o tak kwaśnym odczynie powoduje, że barwnik nie działa. Wkraplając kolejne krople zasadowego roztworu zawierającego barwnik w końcu zobojętnimy cały zawarty w wodzie kwas i wtedy następuje zmiana barwy.
Nie ma to oczywiście nic wspólnego z twardością. Możesz to spróbować zweryfikować poprzez nasypanie do wody przed testem szczypty sody oczyszczonej, tak, aby podwyższyć pH i dopiero wtedy dokonać pomiaru GH (soda nie wpływa na poziom GH).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

Czyli na mój rozum to two nie jest bez zmian ,tylko testy fiksują , bo jest za niskie ph- tak?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

fish74 pisze:esty fiksują , bo jest za niskie ph- tak?
Tak, testy nic ci nie mierzą przy tym pH
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

truteen pisze:Żeby pójść w górę z pH robisz sobie jakieś określone słabe stężenie KOH bierzesz np. 0,25 l wody uzdatnionej kationitem kwasowym, i wkraplasz powoli KOH ze strzykawki co jakiś czas badając ph... jak dojdziesz do np. 6,5 patrzysz ile poszło na strzykawce ml albo kropel i przeliczasz na litry wody które masz

Jeśli źle rozumiem to mnie popraw. Z tym KOH to chodzi o to że można podnieść wartość PH nie wpływając na wartości GH i KH ? Mówię o wodzie zbitej filtrax K. Czy dla bezpieczeństwa dodajesz zawsze trochę KOH aby wyeliminować jak pisał Mirro kwas siarkowy?
justfilied233 To bawisz się tym filtraxem czy nie??
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Darek pisze: Z tym KOH to chodzi o to że można podnieść wartość PH nie wpływając na wartości GH i KH ?
Twardość wody tworzą kationy metali 2 i więcej wartościowych a więc wprowadzając potas, czy sód twardości tej (GH) nie zmieniamy. Inaczej jest z KH. Z definicji jest to zawartość wodorowęglanów wapnia i magnezu, ale w praktyce dotyczy to wszystkich substancji podwyższających pH (również wodorotlenków). Stąd dodając wodorotlenek potasu zwiększamy KH. Najczęściej jest to jednak wzrost minimalny, czasem nawet nie mierzalny (to wtedy gdy kończymy na pH w okolicach jak to podał kol. truteen.

Co do stosowania KOH to ja osobiście go nie stosuję. Uważam, że bezpieczeństwo jego użycia jest porównywalne z mocnymi kwasami, czyli małe. Jest to jeszcze bardziej skoncentrowana forma "kreta", który jak wiemy wypala prawie wszystko. Stąd nie-chemikom nigdy nie radzę jego używania. A jak ktoś ma małe dzieci to już prokuratura - dzieci są genialne a my roztargnieni więc czasem możemy gorzko tego żałować.
Dla nich lepszym rozwiązaniem są węglany potasu KHCO3 i K2CO3, ale wymagają nieco więcej zachodu dla uzyskania tego samego efektu co za pomocą KOH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

No to dla takiego laika ktory przeczytal ten watek i nie rozumie...

Powiedzcie prosto

Jezeli zbijam wode kationitem. Chce miec ph 6,7 - 7,0 przy GH 0 i KH 0
Zbijam i mam ph 4 i KH 0 i GH 0. CO mam zrobic w tym momencie ? bo przeciez takiej wody nie wleje do baniaka ogolnego. Niektorzy pisza zeby mieszac ja z kranexem. No ale jako laik majacy mgliste pojecie o chemi. Wiem ze jak zmieszam wode zbita kationitem z kranexem to moze PH pojdzie w gore ale GH i KH takze.

No i kationitowa zabawa od nowa...

Wiec co zrobic zeby majac wode zbita kationitem przy ph 3 -4 podniesc tak PH aby wartosc GH i KH sie nie zmienila.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Tu jest problem bo przy niskim kh ph jest "niestabilne".
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Przy regeneracji kationitu kwasem, jak go dobrze nie spluczemy to zakwasi nam wode na grande. Fakt ze mozna plukac kationit ale wtedy on automatycznie zaczyna dzialac. Jednak jest pewien moment w ktorym mamy na tyle wyplukany kationit ze nie zakwasi nam tej wody az tak bardzo. I dziala jeszcze na tyle dobrze zeby zbijac KH i GH.
Tyle ze nie zbija tych wartosci do 0 jak poczatkowo chcielibysmy.

Tak sobie myslalem, a co gdyby... kationit zregenerowac kwase. Dobrze wyplukac. zbic wode. i jak zostanie jeszcze KH albo GH niedobite do 0. Wtedy operacje powtorzyc. Wiec jeszcze raz regenerowac kationit, jeszcze raz plukac. I znow zbijac. Ciekawe tylko jak bardzo skwasi sie woda wtedy ? jak by dobrze byl wyplukany kationit. To moze ponizej 6 PH bysmy nie zeszli. Ale to tylko gdybanie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

dnolek pisze: ph 3 -4 podniesc tak PH aby wartosc GH i KH sie nie zmienila.
W ogólności to się nie da. Minimalny wzrost KH uzyskasz wodorotlenkami tak jak robi to truteen.

Dlaczego się nie da? Bo KH w akwarystycznym ujęciu określa zasadowość wody a ta oznacza ilość kwasu, którą trzeba dodać do próbki wody, aby jej pH spadło do 3,4. Stąd jeżeli czymkolwiek zwiększysz pH do 7 to później (w trakcie pomiaru KH) musisz zużyć pewną ilość kwasu do zejścia do pH = 3,4. Czyli test na KH wykaże ci że KH nie jest zerowe. Jak widać korygowanie pH bez KH i odwrotnie wzajemnie się wykluczają.

Woda o twardości zerowej KH, GH nadaje się tylko do specyficznych potrzeb niektórych zwierząt podczas rozmnażania. Brak KH powoduje jak wspomniał poprzednik dość losowe wahania pH w baniaczku. Stąd raczej stosuje się w akwa KH minimum 3 (zalecane 5) a pH reguluje poprzez dodawanie CO2.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

Zbijam i mam ph 4 i KH 0 i GH 0. CO mam zrobic w tym momencie ? bo przeciez takiej wody nie wleje do baniaka ogolnego. Niektorzy pisza zeby mieszac ja z kranexem. No ale jako laik majacy mgliste pojecie o chemi. Wiem ze jak zmieszam wode zbita kationitem z kranexem to moze PH pojdzie w gore ale GH i KH takze.
Dajesz np jedną część wody po kationicie a dwie kranex , tu masz kh,gh okolice zera w kraneksie wartości duże więc po zmieszaniu bedzie akurat.Po dwóch , trzech podmianach powinno być ok.jak już Ci pisali zjechać za nisko z kh też niedobrze bo będzie problem utrzymać w miarę stabilne ph.
Przy regeneracji kationitu kwasem, jak go dobrze nie spluczemy to zakwasi nam wode na grande
ja po regeneracji przepłukuję raz wodą i tyle .Trzeba jedynie uważać bo na początku woda jest faktycznie mocno kwaśna więc trzeba dodać więcej kraneksu.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Ja zrobiłem dokładnie jak fish74 pomimo że to był pierwszy raz jak się z tym bawiłem i obyło się bez problemów. Miałem PH 7,6 GH 18 KH 11 a teraz mam PH 7,0 GH 12 KH 6 a takie wartości uzyskałem bez problemów. Wiadomo na początku dużo pomiarów. Teraz tylko myślę jak zbić żeby wyszło PH 6,8 GH 6 ??? może i KH 6. Ja mieszkam na wsi i wodę mam ze studni czyli wartości się co jakiś czas zmieniają A Ty Dnolek mieszkasz w mieście i myślę że wartości wody są bardziej stabilne czyli jak sobie raz obliczysz proporcję co do mieszania wody to już tak raczej zostanie - chyba że się mylę :P
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Darek, nie znalazłem że tak powiem alternatywne źródło miękkiej wody o niskim ph :D deszczówka
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”