Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zbijanie gh i kh kationitem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

To akurat co pokazałeś to żywica zasadowa i będzie podnosić ph, woda będzie zasadowa. Pomysł ogólnie bardzo dobry i Ja tez pewnie przejdę na taki wkład (tylko z regeneracją kwasem będzie trudniej niż w kolumnie)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Optymalna temperatura pracy to 20-30 stopni w zimie woda jest dużo chłodniejsza i ciekaw jestem jaka w tedy jest wydajność tej żywicy :?:
Pozdrawiam Darek :)
bartekbianchi
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2010, 10:06
Imię: Bartek
Lokalizacja: Cieszyna
Akwarium: 216 profil
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: bartekbianchi »

Sprawdzałem testami zooleku przy temperaturze wody 12stopni i ciągle twardość niewykrywalna,więc sadzę,że nie będzie z tym problemu.A pojęcie 'optymalności' jest dość złożone,skomplikowane wbrew pozorom, co nie raz mi tłumaczyli rożni profesorowie.Jeśli zauważę w zimie spadek wydajności to po prostu napuszczę wody do baniek)postoi to trochę w tem. pokojowej),a później grawitacyjnie przepuszczę to przez żywice.Proste

[ Dodano: 2012-03-03, 20:52 ]
Dlaczego kolega CYKLISTA pisze ,że będzie to podnosić pH???Sprawdzałem wodę przed i po,a pH bez zmian
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

taka jest zasada działania żywić, wymieniają jedne jonu i inne
żywica wodorowa pochłania ca ale oddane h+ i wode zakwasza
żywica zasadowa bierze mg a oddaje na więc może wodę zasadowić, ale niekoniecznie i nie wgryzałem się głebiej w temat bo mnie interesowałą tylko żywica kwaśna żeby mi właśnie ph przy okazji zbijała
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Żywica zasadowa to anionit. Zmienia jony, np. chlorki, czy siarczany na jony wodorotlenowe OH-
Zwykle stosowana wyłącznie z kationitem kwaśnym, czasem w jednorazowej mieszance.
Poza kationitem kwaśnym (wodorowym) i anionitem zasadowym (OH-) są też kationit sodowy (wymienia na Na+) i anionit chlorkowy (wymienia wszystkie aniony na Cl-).

W normalnych warunkach akwarystycznych nie używa się anionitu zasadowego a więc pH raczej się obniża niż podwyższa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
bartekbianchi
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2010, 10:06
Imię: Bartek
Lokalizacja: Cieszyna
Akwarium: 216 profil
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: bartekbianchi »

Ok,ok rozumiem o co biega,ale przecież moja żywica jest kationitem silnie kwasnym C100E
"Kationit silnie kwaśny firmy Purolite, na zdjęciu opakowanie 1 litr (~0,8 kg.) Kationit w formie sodowej o symbolu producenta C-100E' więc nie rozumiem dlaczego kolega pisze ze mam zasadowa......
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Zastosowanie wymiany jonowej na silnie kwaśnym kationicie w cyklu wodorowym na pewno spowoduje spadek pH w wyniku wprowadzenia jonów H+ w miejsce usuniętej twardości niewęglanowej. Kationit sodowy nie spowoduje obniżenia odczynu. Nie zmieni się również ogólne stężenie jonów obecnych w roztworze wyrażone w val/m3. Nastąpi jednak wzrost ogólnego zasolenia wody (gęstość wody), co spowodowane jest różnicami w masach wymienianych jonów. Zmiana zasolenia będzie większa, jeśli większy był udział twardości magnezowej w ogólnej

Wynika z tego że na hasło sodowy zareagowałem jak byk na czerwoną płachtę i pomyliłem go z anionitem, a jak jest naprawdę to już znalazłem i wkleiłem powyżej. Po prostu niebezpieczeństwo jest inne niż mi się skojarzyło początkowo. Weż też pod uwagę że taki sodowy można zmienić na wodorowy przez regenerację kwasem zamiast solą i odwrotnie, ale każda taka zmiana obniża żywotność kationitu i nikt nie powie o ile.
bartekbianchi
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2010, 10:06
Imię: Bartek
Lokalizacja: Cieszyna
Akwarium: 216 profil
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: bartekbianchi »

No właśnie kupiłem wreszcie test ph i okazuje sie ze ta zywica nie zmienia jego odczynu,a ja potrzebuje zbić troche pH,a więc muszę zastosować kationit jonowymienny wodorowy??Może być taki ?: http://www.allegromat.pl/aukcja100856

Zmiana linku allegro na archiwum. Prosimy o archiwizowanie aukcji bo inaczej szybko link będzie bezużyteczny: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=117 - zulix
Ostatnio zmieniony 12 mar 2012, 16:11 przez bartekbianchi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dokładnie o taki chodzi. Tylko pamiętaj o regeneracji kwasem bo inaczej będziesz miał postać sodową, która nie zbija KH i pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Dziś się natknąłem na kationity, i się zastanawiam nad użyciem ich w swoim 4-letnim akwa 240l, bo woda(kran Rzeszów) mega twarda i jałowa, ph>8, kh i gh nie mierzyłem, pewnie byłby rekord forum, jak nie Polski. Docelowo chciałbym: ph 6,5 , kh <7, gh<10
Chciałbym aby proces był możliwie wygodny, tani(RO nie wchodzi w rachubę) oraz bezpieczny dla mnie i dla obsady - i tak sobie myślę albo kationit sodowy i armatka torfowa(pracochłonne ale chyba w miarę bezpieczne, choć nie wiem jak zasolenie się zmieni) albo kationit wodorowy, ale tu chyba mogą być większe skoki ph, i zabawa z HCl i KOH, co chyba jest znacznie bardziej ryzykowne.
Czy ktoś z Was umieszczał któryś z kationitów (np w pończosze) bezpośrednio w akwa?
Jeśli tak, to sodowy czy wodorowy? Ile tego, w jakim litrażu i jakie były skoki parametrów?
Najpierw chciałbym zbić parametry w zbiorniku, później już tylko w podmienianej wodzie.
Ma to jakiś sens, czy za mało poczytałem? :P
Dzięki,
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

marian pisze:Docelowo chciałbym: ph 6,5 , kh <7, gh<10
Jak pH<6,5 to KH<1. Chyba, że dozowałbyś CO2. Inna opcja to torf, tylko zakwaszanie torfem mocniej zbuforowanej wody jest słabym pomysłem.
marian pisze:albo kationit sodowy
To zły pomysł, gdyż:
marian pisze:zasolenie się
nie
marian pisze:zmieni
:)
marian pisze:Czy ktoś z Was umieszczał któryś z kationitów (np w pończosze) bezpośrednio w akwa?
To niedopuszczalne, gdyż w większości akwariów przeciętna porcja kationitu (litr, a nawet pół litra) "przerobi" całą wodę w akwarium i w przypadku najprawdopodobniej obydwu form jonowych przekręci obsadę.

Dobra opcja to tylko kationit wodorowy - możesz sobie zbudować kolumienkę np. z rurki PVC albo butelki i przepuszczać przez nią wodę. Jedynym problemem jest fakt, że woda po kationicie ma bardzo niskie pH (u mnie ok 3), jest bardzo dużo CO2. I tu mamy kilka opcji. Gdy woda jest wyraźnie zbuforowana to wielkich spadków pH nie powinno być. Jeśli zasadowość jest bardzo niska lub bliska zeru to spadki pH mogą być większe i w przypadku niektórych ryb mogą być niekorzystne. Wtedy warto byłoby cyrkulować wodę, żeby usunąć dwutlenek węgla.
A tak w ogóle to polecałbym używać go z anionitem, wtedy będziesz mógł sobie zdemineralizować wodę i nie będziesz miał problemów ze spadkiem pH. No i skład chemiczny wody będzie bardziej naturalny.
marian pisze:zabawa z HCl i KOH,
KOH nie będzie potrzebny :) Natomiast jakbyś poszedł w kationit + anionit to HCl + NaOH.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Dzięki Greeku, ale mam braki z chemii, i nie rozumiem jak wpłynie anionit na ph 3-4, zneutralizuje do 7?
Trzeba usunąć CO2 pokationitowe przed przesączeniem przez anionit?
Poza tym, jeśli kationit sodowy nie zasoli mi wody, to resztę osiągnę armatką torfową, czyż nie? Gdzieś czycha niebezpieczeństwo?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

marian pisze:woda(kran Rzeszów) mega twarda i jałowa, ph>8, kh i gh nie mierzyłem, pewnie byłby rekord forum, jak nie Polski
Do rekordu dużo brakuje. Jak chcesz mieć bliżej rekordu to polecam wodę choćby z Kielanówki.
marian pisze:ph 6,5 , kh <7, gh<10
pH do tego poziomu przy podanym kH wymaga znaczących ilości CO2 - około 70 mg/l co wytruje ryby. Można ewentualnie dołożyć nieco torfianki.
Kationit sodowy jest praktycznie bezużyteczny w akwarystyce - powód podałem w poprzednich postach wątku a greek podkreślił: Nie ma usunięcia sumy jonów metali tylko zamiana na inne (sodowe),

Co do wkładania kationitu w pończochę i do akwarium to ja właśnie tak robiłem ale to trochę ryzykowne. Wypadałoby często robić testy kH (głównie).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

marian pisze:Dzięki Greeku, ale mam braki z chemii, i nie rozumiem jak wpłynie anionit na ph 3-4, zneutralizuje do 7?
Trzeba usunąć CO2 pokationitowe przed przesączeniem przez anionit?
Anionit usuwa też CO2 pokationitowe. I nie powinno się go usuwać wcześniej, bo coś mi się kojarzy, że silna kwasowość wody wywołana przez CO2 powoduje skuteczniejszą pracę anionitu.
marian pisze:Poza tym, jeśli kationit sodowy nie zasoli mi wody
Nie rozumiem. On po prostu nie zmienia zasolenia, bo zamiast wapnia i magnezu zostanie Ci sód.
marian pisze:to resztę osiągnę armatką torfową, czyż nie? Gdzieś czycha niebezpieczeństwo?
A o jaką resztę dokładnie chodzi? :) Przepuszczanie twardej wody (np. kranówki) przez armatkę torfową daje chwilowy efekt, a poza tym jest niedobre ze względu na koagulację garbników w twardej wodzie - potem zaklejają rybom skrzela i inne takie problemy. Dlatego torfiankę powinno się robić albo na wodzie zdemineralizowanej, albo przynajmniej miękkiej (np. RO zmieszanej w większości z kranówką). Nie jestem pewien na 100%, ale na logikę wydaje mi się, że na tej samej zasadzie będzie to się odbywać w przypadku wody z kationami wymienionymi przez kationit sodowy. Dlatego opcja kationit sodowy + armata torfowa nie jest dobra.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Ok, mrok się rozjaśnia. Czyli armatka kationit+anionit lub filtr RO, albo mieczyki i gupiki, echhhhhh...
Zulix mierzyłeś jakoś parametry podczas operacji "pończocha"? To w baniaku 550 było? Z rybami? Dużo tego kationitu miałeś na raz w akwa? Szybko zbijał twardości?
Wybacz grad pytań, ale kto pyta...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”