Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zbijanie gh i kh kationitem

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Tak, tylko że woda deszczowa raczej jest pełna tego co w powietrzu. Trzeba żeby chwile popadało i później dopiero łapać.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

SDD pisze:Trzeba żeby chwile popadało i później dopiero łapać.
justfilied233 się teraz śmieje bo akurat tego roku to deszczówki nałapał ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

SDD pisze:Tak, tylko że woda deszczowa raczej jest pełna tego co w powietrzu. Trzeba żeby chwile popadało i później dopiero łapać.
wiaderko cały rok stoi pod dachem a mi się przeważnie umyśli w największą ulewę robić podmiankę więc jest ok :D
Darek pisze:justfilied233 się teraz śmieje bo akurat tego roku to deszczówki nałapał ;)
O tak, wiaderek brakowało :P
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zabawa z filtraxem jest ok. regeneracja w ciągu 1 godziny, ;) i jazda na nowo. Regenerowałem go w kwasie w którym był poprzednio :D bo taki zestaw już kupiłem ( używany)
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

Czy mozna to wykorzystać zeby zbić KH I GH
http://www.woda.com.pl/index.php?p539,m ... -ok-0-7-kg
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Tak, ale są to wymieszane jonity więc prawdopodobnie nie da się regenerować. Stąd raczej stosuje się je do doczyszczania wody po RO. Przy zwykłej wodzie po 1 użyciu musiałbyś wywalić do kosza co na pewno do tanich nie należy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

Ale niby regenerować można.
Lub ta zywica.
http://www.woda.com.pl/index.php?p538,c ... ody-1-litr
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

To drugie już prędzej bo nie jest to jakaś mieszanka którą trzeba regenerować dwoma rodzajami substancji jak w przypadku pierwszej. "Silnie kwaśna żywica jonowymienna" czy nie tego właśnie używamy do zmiękczania wody?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

witja18 pisze:Ale niby regenerować można.
Myślałem, że te dwa jonity są ze sobą wymieszane.
Anionit regenerujemy kwasiorem a anionit wodorotlenkiem sodu. Stąd przy mieszance obu jonitów odtwarza się anionit a kationit nabywa formy sodowej. Przy wymianie jonowej kranówki węglany wapnia i magnezu przechodzą w węglany sodu - GH spada ale KH nie ulega zmianie. A jeżeli nie jest to mieszanka tylko zestaw obu jonitów to może być, ale po co przepłacać. Anionit zwykle nie jest potrzebny, chociaż jak się stosuje oba jonity to można mieć wodę klasy destylowanej.
witja18 pisze:Lub ta zywica...
Klasyczna żywica zmniejszająca i KH i GH, ale tylko wtedy gdy jest regenerowana kwasami. Stąd w opisie:
* HCl (poziom: 50-150 g/L, stężenie: 5-8%)
* H2SO4 (poziom: 50-240 g/L, stężenie: 0,7-6%)
* NaCl (poziom: 60-250 g/L, stężenie: 2-8%)
wykluczyłbym tę ostatnią pozycję.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

Dzieki za info. Prawdopodobnie zamówię sobie któraś z tych żywic. Bo interesuje mnie Zbicie KH w szczególności GH przy okazji
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

A nie lepiej kupić w sklepie bez kosztów wysylki http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoolek_ ... 183___5007 .Ja stosuję i jest ok.Do tego kolumna z butelki po pepsi i Hcl do regeneracji i ...jazda ;)
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Musisz policzyć... filtrax jest w opakowaniu 0.5 l za 17 zeta
Ja kupowałem to
http://www.filtrwod.pl/?98,kationit-pur ... nia-1-litr

i to jest za litr ale musisz doliczyć przesyłkę - ja dawałem do pomocy wzajemnej i w sumie braliśmy we dwóch po 2 litry więc się opłaciło.... A pół litra to nie wiem czy troszkę nie mało...
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Kationit lepiej brac wiecej niz mniej, raz ze szybciej dzieki temu zbije wode a dwa ze zadziej sie go regeneruje, szczegolnie jak ktos wode zbija w wiaderkach gdzie sie miesci do 15 L wody. Ja stosowalem 2 L kationitu do zbijania wody w baniakach 30 L
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Tez przymierzam się do zmiękczania wody kationitem. Nie moglem nigdzie w poznaniu znaleźć Filtraxa K wiec zamówiłem na allegro 1L kationitu Wodorowego. Wyszło taniej. Znalazłem sprytny sposób żeby umieścić go w butelce w pończosze, u wylotu butelki dać głowicę filtra wewnętrznego, która będzie wymuszała obieg i tyle. Nie ma zabawy w kolumny i oszczędność miejsca duża. Nie trzeba dodatkowych zbiorników bo robi się w jednym. Całość umieszczam w misce z wodą do podmiany. Co do tych zmian ph - używam póki co wody RO ze sklepów akwarystycznych. Jej parametry to:
GH - 0
KH - 0
PH - 5
Przy czym niskim ph się nie przejmuje bo przy takim kh to ph jest niestabilne i z tego co wyczytałem (i u mnie sprawdza się to) to jeśli taką wodę RO zmiesza się z kranowa o ph7, to RO przyjmie ph kranówki i zostanie na poziomie 7. U mnie po podmianie 50/50 z kranówką o parametrach:

GH > 21
KH - 10
PH - 7.2

otrzymuje wodę do podmiany o parametrach:

GH >7
HK 3
ph 7.2
bartekbianchi
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2010, 10:06
Imię: Bartek
Lokalizacja: Cieszyna
Akwarium: 216 profil
Płeć:
Wiek: 38

Prosty sposób

Post autor: bartekbianchi »

Nie rozumiem dlaczego koledzy tak kombinują i utrudniają sobie życie.Wystarczy kupić takie coś http://www.allegromat.pl/aukcja99841 +obudowa filtra narurowego 10" odpowiednie przejściówki na wąż ogrodowy i podłączenie do kranu.Twardość spada do zera:)Wszystko można kupić w kanalizacyjnym.Ja na wlocie dołożyłem jeszcze jeden filtr narurowy z wkładem 1mikron,woda kryształ i miękka.Też myślałem o RO,ale to wychodzi taniej i szybciej i nie "wyjaławia"tak wody.No chyba,że ktoś musi ciąć koszty i płukać żywicę w wiaderku...no to trochę poćwiczy przy przelewaniu wody i ścieraniu jak trochę nachlapie;). Jak wrzucę fotki to trochę łatwiej będzie zrozumieć. Pozdrawiam

Zmiana linku allegro na archiwum - zulix
Ostatnio zmieniony 29 lut 2012, 19:32 przez bartekbianchi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”