Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podmiany wody

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Podmiany wody

Post autor: Cichy »

Mam taki dylemat, ponieważ zastanawia mnie podmiana wody w moim krewetkarium. nie sama czynność, czy sposób ale jej skutek. Krewetkarium zalałem kranówką i także kranówkę mam zamiar wykorzystywać do podmian. Tyle tylko, że krewetkarium postawione zostało na podłożu Shrimp Sand, które ładnie zbija parametry i różnią się one od kranovitu.

Czy podmieniając 5-8l (akwarium o pojemności 43l) tygodniowo nie spowoduje zgonów krewetek? Jeśli istnieje takie ryzyko, to jak je zminimalizować?
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

napisz jak bardzo się różnią (KH i pH)
5l na 43l to nie tak dużo, sprawdź o ile zmienią się parametry wody po takiej podmianie (zwłaszcza pH)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

nie wiem jaka straszna musiał by być różnica w parametrach żeby krewetki padły, nie masz się co martwić, a w dodatku te 8l to nie wiele.

Dla przykładu w kranie jak byś miał ph 8 to by było dużo (na pewno masz mniejsze)
w kreweciarni jak ci RBS zbija parametry, to ph niższe jak 6.2-6.4 nie jest, więc 8l wody na 43l parametrów nie zmieni w ogóle, a jak zmieni to na chwilę (dosłownie) i wszystko po paru H wróci do normy.

U mnie woda była ph 7.2 i kh 18
podmieniłem na ph 6.0 i kh 5 nic kompletnie się żadnemu życiu nie stało, a podmieniłem 60% więc coś koło 25l (akwa 45l). Z krewet to ma CR, blue bee.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Parametry wody w kranie:

NO3 - 10/25
NO2 - 0
GH - 7/14
KH - 6
PH - 7,6

Woda w akwarium, parametry zbite przez podłoże:


NO3 -25
NO2 - 0
GH - 7
KH - 3/6
PH - 6,5

Lać bez obaw?
Obrazek
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Post autor: KuMaK »

Tak, ale za mały % tygodniowy tych podmian. Spore NO3 :P
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Przeprowadziłem się z krewetkarium do Rz-wa. Wiadomo, inna miejscowość, inne parametry kranówki. Woda w baniaku ma parametry:

NO2: 0
NO3: 10
GH: 7
KH: 6
PH: 7.2

Dla Yellowek i Hummelów więc dobre. Kranówka także nie jest zła, ale ma znacznie wyższe GH, około 15/20 stopni. Dziś dolałem 5l, aby uzupełnić wodę, która odparowała. Widzę, że jedna krewetka ma problem z wylinką, zrzuciła pół i tyle.

Przy kolejnych podmiankach / dolewkach będę wiedział, żeby nie lać jej prosto do akwarium. Tylko z czym ją wymieszać, żeby KH spadło? PH i reszta są na bardzo zbliżonym poziomie, tylko w przypadku KH jest tak duży skok.

I kolejne pytanie, bo nigdy nie miałem do czynienia z tak bardzo chlorowaną wodą. Jak długo odparowuje chlor? Do wody, którą wlewam do akwa dodaję antychlor tropicala i crusta guard.

I ostatnie. Do podmianek używać wody o temperaturze pokojowej (ok 20*C), czy lekko grzać? Woda w akwa ma 23*C?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

woda w Rzeszowie jest ozonowana, 3-4 godzinki i można lać do akwa, co do temperatury to 20-23 to optymalna dla krewetek, także możesz lać tylko żeby dużych skoków nie było.

Mi ASII+ zbiło pH tylko do 7,4 nie wiem czemu ;/ I Nie wiem czy crystale wpuszczać :P
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Bartosss, odstawiam wodę dla pewności przez 24h, na następny dzień na ścianach wiadra jest nadal dużo bąbelków.

Nie wiem czy ją lać, czy z czymś mieszać, bo jednak na KH jest duży skok.
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Cichy pisze:...nigdy nie miałem do czynienia z tak bardzo chlorowaną wodą
Wodę chlorują solidnie w każdym mieście okresowo, tj. co jakiś czas aby zdezynfekować rury. Może trafiłeś na taką akcję. Woda w Rz. jest tylko minimalnie chlorowana (po ozonowaniu) i ja wielokrotnie lałem wodę prosto z kranu do akwarium z krewetkami (popularesami) i rybami nawet nie czekając na "odstanie". Nigdy nic złego się nie stało.
Nigdy nie daję żadnych antychlorów itp. - uważam to za zbędne a wręcz szkodliwe.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

W Rzeszowie stosują teraz dwutlenek chloru, zamiast czystego i jest on chyba mniej szkodliwy, bo również leję wodę prosto do akwarium i nic złego się nie dzieje.
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

2 tlenek chloru stosuja przy stacii uzdatniania i na glownych magistalach tj ZUW-> przemyslowa oraz krakowska pobitno.
Zbiorniki dalej dostaja podchloryn. Tak jak wykryja cocacole :D ;lub cos podobnego to dalej wala chlor tylko w duzo wiekszych dawkach. Dzis np mieszkancy Rocha chyba przylacze do sw Marcina ma zapaszek :D przy okazji plukania sieci

Jak ostatnio patrzylem to idzie 112mg/l na magistrali chloru praktycznie non stop. Tyle ze sie rozklada na mase wody. Zreszta nie ma sie co dziwic czesc instalacji pochodzi z 33 roku hehe.
po 24h mozesz smialo lac wode - za dawnych czasow jak nie bylo ozonowania i walono sam chlor czekales tyle i nie bylo problemow. Banka wlewasz wode 24h i do akwa. przy malej ilosci podmienianej wody temp nie powina sie zbytnio obnizyc. Niewielkie wachania chyba krewetkom nic nie zrobia- rybom napewno nie
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W zasadzie to samego chloru nie stosuje się od wojny :) - zbyt niebezpieczny w transporcie, przechowywaniu i użytkowaniu. Kiedyś używało się chloramin, ale te są zwykle w postaci proszku (niewygodnie) a obecnie głownie tlenek chloru. Ozonowanie działa idealnie podczas odkażania i usuwania substancji zapachowych, ale efekt bakteriobójczy jest krótkotrwały. Stąd do wody ozonowanej dodaje się i tak niewielką ilość tlenku chloru dla podtrzymania efektu. Oczywiście poza dniami płukania instalacji :) gdy dodaje się go całkiem sporo... Wtedy dodaje się np. podchloryn sodu bo dwutlenek chloru słabo rozpuszcza się w wodzie. I wtedy rzeczywiście solidnie cuchnie.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Okej, z chlorem już wszystko wiem, a co z twardością? W akwarium KH mam na poziomie 6 stopni, a w kranie około 15/20. Trochę chyba duża różnica. PH i reszta tj NO3 i NO2 są na takim samym lub bardzo podobnym poziomie.
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Skorzystałem z mojego kalkulatora, z nowego modułu dot. zmian stężeń :P
Po wpisaniu twoich danych wygląda to tak:
Obrazek
Przy podmiance 8 l wody wobec całości (przyjąłem 40 litrów) zmiana jest taka jak w tabelce. Czy to dużo, czy mało? Raczej nie powinno być z tym kłopotów. Poza tym działa jeszcze podłoże, które będzie nadal pochłaniać pewną ilość minerałów więc zmiana nie będzie jednostkowo taka poważna. Dla większości popularnych krewetek nie powinno być żadnych problemów. Na temat tych pozostałych to dobrze jakby się wypowiedział jakiś spec.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”