Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Błona białkowa - jak zwalczyć

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Błona białkowa - jak zwalczyć

Post autor: boggi »

Witam. Ostatnio dość poważnym problemem jest błona białkowa na powierzchni wody.
Pisząc z kolegami na SB dowiedziałem się ,ze można usunąć poprzez napowietrzanie . moje pytanie brzmi :
Jakim sprzętem ? - czyli jaki brzęczyk byłby odpowiedni do zbiornika 112l ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Każdy.
W sklepach raczej nie sprzedają zupełnie byle czego. Kiedyś też musiałem dowalić kostkę bo akwarium było solidnie zarośnięte i kubełek + kaskada nie wyrabiały z falowaniem powierzchni wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No dobra , a kiedy najlepiej stosować , i jak długo , bo np . w dzień poprzez napowietrzanie szkoda byłoby wytrącać CO2 ze zbiornika a raczej z wody. Myślałem , ze można byłoby np. włączać w nocy np. na 2 godziny , czy ileś tam . Nasuwa się kolejne pytanie : Jak głośny jest taki brzęczyk ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Brzęczyk jest głośny. W nocy trzeba się przyzwyczaić aby z tym spać. Ja to ustawiałem na programatorze czasowym okres kiedy się zbudziłem a jeszcze nie było światła i wieczorem podobnie, jak zgasło (po godzince rano i wieczorem).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Markiz

Post autor: Markiz »

O ile ja się dokopałem są to bakcyle żywiące się nadmiarem materii organicznej-mechaniczne środki pozornie pomagają.

Nikt do końca nie wie jak to zwalczyć na 100% - przydałby nam się ktoś z dojściem do mocnego mikroskopu :D
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Są różne modele, cichsze, głośniejsze. Warto się zorientować jakie są modele w sklepach i później poczytać recenzje i opinie. Ale większość tak jak napisał zulix są głośne :/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pompkę można wyciszyć (ja miałem w szafce w pudełku z pianki) ale syczenia i przepychania bąbelków przez wodę już nie. Część dźwięku jest też przenoszona powietrzem więc zupełnie się nie da wyciszyć.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ja mam napowietrzacz ustawiony tak, że włącza się między 4 a 7 rano i mi nie przeszkadza bo go i tak nie słyszę ;]
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

A ja znalazłem coś takiego :)

DIY Skimmer Powierzchni Wody
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

zulix da się to wyciszyć tak jak wycisza się silnik w aucie. Trzeba zastosować tłumik, czyli coś co rozproszy fale dźwiękowe. Przyznam się ze nie próbowałem, ale chyba możnaby zrobić coś takiego z zestawu do kroplówki.

Co do błony bakteryjnej to ciężko powiedzieć... kilka dni temu wysprzątałem akwarium do zera, a po dniu i tak na wodzie był biały nalot.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

sposób przedstawiony przez krzysiekb4 sprawdza się u mnie w 100%, swój skimmer zrobiłem z pudełka po filmie foto
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

a tu gotowe rozwiązanie hagena np. http://www.um-um.pl/hagen-fluval-skimme ... niacz.html . Stosowałem z powodzeniem ten model w połączeniu z kaskadą potem z kubełkiem.
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

Ja miałem ten sam problem. Kupiłem brzęczek z 2 wylotami zamontowałem 2 kostki i problem zniknął. Wcześniej ryby pływały pod samą powierzchnią wody i oddychały ciężko, pomimo napowietrzania z wylotu kubełka. W nocy brzęczek słychać i jak trzeba spać w tym pokoju to niestety pierwsze kilka nocy trochę przeszkadza. Ja na szczęście nie muszę :).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Zrobiłem tak , że na wylot założyłem dyszę od filtra wewnętrznego , robi mi większe fale i nie mam tak bardzo zwartego kożucha :)
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Co do cichości brzęczyków, zalecam inwestowanie w TetraTec'i. Według mnie najcichsze na rynku. Być może wynika to z ich dość dużej wielkości i jak wspominał Zaku, dźwięk ma się gdzie rozproszyć. Osobiście używałem TetraTec'a APS300 (jeden z największych) i powiem szczerze, że naprawdę można było przy tym spać, a gdy się go wstawiło do szafki, to już wcale słychać nie było. Mam porównanie do Aquaela, który dużo słabszy, pracował jak mini traktor, Tera przy nim wydawała ledwo zauważalne mruczenie. Chyba szum wydobywającego się z listwy powietrza był głośniejszy od napowietrzacza. Oczywiście warunkiem cichej pracy jest wmiana membran raz na jakiś czas, jednak w przypadku Tetry jest to naprawdę długo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”