Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Biała woda

Czyli jak zwalczyć pierwotniaki

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Biała woda

Post autor: kfjat26 »

Witam

Wczoraj młody do baniaczka 15 l z krewetkami Red Cherry wrzucił kawałek plasterka banana.
Dziś z wody zrobiło się mleko. Czy to pierwotniaki czy coś innego. Jak zareagować? Podmiana wody czy filtr na maksa podkręcić aby przefiltrowało filtr to kaskada elite hush z watą perlonową, węglem i gąbką. Nic nie grozi krewetką czy przerzucić ich do innego zbiorniczka.

Proszę o szybką odpowiedź bo temat gardłowy.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez kfjat26, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

banana nie zostawia się w akwa, podaję się go na 2-3h (przynajmniej u mnie),
sugeruję podmianę wody 50% i za dwa dni powtórka, filtr z watą powinien dopełnić zabiegu czyszczenia wody. Kreweciom nic nie powinno się stać
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

No niestety "chciał dobrze wyszło jak zwykle" zaraz daje mu info coby wodę szykował do podmiany.
Podziękował za poradę
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

To są pierwotniaki.
Tak ja proponuje Artur___ podmiany aż do skutku.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Zależy czym te podmiany. Bo jeśli kranówką, a to faktycznie pierwotniaki, to raczej pogorszy sprawę niż polepszy. Lepiej by było usunąć resztki banana jeśli są, napowietrzacz jakowyś podłączyć (ale nie koniecznie) i zakryć akwarium na 24 godziny (znaczy się nie włączać światła, a akwarium przykryć jakimś ręcznikiem). Filtr z włókniną jak najbardziej wskazany. Powinny zniknąć.

A w sumie przy takim ogromnym litrażu, to najłatwiej chyba wystartować od nowa ;)
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Witam
Dziękuję za zainteresowaniem tematem.
Na obecną chwile sytuacja całkowicie opanowana. 50% nowej wody filtr z perlonem na maksa i woda przysłowiowy kryształ.

Pozdrawiam
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

No to miło. Tyle, że jeśli pomogła podmiana wody, to albo nie były to pierwotniaki, tylko zanieczyszczenia mechaniczne od banana, albo ja powinienem się cofnąć do zerówki akwarystycznej. Pierwszy raz słyszę, żeby na pierwotniaki pomagała podmiana, zawsze to działa odwrotnie.

Ale widać człowiek, całe życie się uczy ;)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Trzeba więc będzie znowu wrzucić banana, wywołać zmętnienie i udać się z próbką wody do zulix'a ;)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

rudolf, a ja właśnie od zawsze słyszałem, że podmiana i zaciemnienie :)
Tylko żywe zioło :D
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

justfilied233, kłócić się nie będę, ale ja bym to robił w takiej kolejności, najpierw zaciemnienie i napowietrzanie, a później po ustąpieniu pierwotniaków podmiana wody. Poczytaj w necie ile osób miało problemy z pierwotniakami tylko z tego powodu, że jednorazowo podmieniły zbyt dużo wody na świeżą. Pierwotniaki to głównie problem wody niedojrzałej.

Przy skrajnych przypadkach można stosować nadmanganian potasu, po 12 godzinach woda kryształ, ale trzeba uważać na obsadę i bakterie nitryfikacyjne, bo nadmanganian jako silny utleniacz, bije wszystko jak leci, nie wybiera.

W tej sytuacji za ważne należy uznać, że kolega sobie poradził.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

rudolf, w cale się kłócić nie chcę tylko mówię co słyszałem. Ostatnio po podmianie u mnie w akwa jakichś 50-60% na kranówkę woda była mętna jak po restarcie przez 2 dni a teraz jest kryształ.
Tylko żywe zioło :D
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

justfilied233 pisze:Ostatnio po podmianie u mnie w akwa jakichś 50-60% na kranówkę woda była mętna jak po restarcie przez 2 dni a teraz jest kryształ.
No właśnie, czyli jaki wniosek? Podmiana spowodowała zakwit. A co z tego wynika? Że podmiana w akwarium, w którym zakwit już jest nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

No, ale różne są przypadki, być może kolegi był na tyle specyficzny, że resztki banana spowodowały taki silny zakwit, że ich częściowe usunięcie przy podmianie było na tyle korzystne, iż zniwelowało działanie świeżej wody, tzn. banan był gorszy niż świeża woda, czyli jeszcze inaczej świeża woda była mniejszym złem, niż pozostawienie resztek banana w akwarium. Dlatego, je też proponowałem usunięcie resztek banana bez podmiany, ale jeśli się rozpadł na drobiny, to po pierwsze byłoby to bez podmiany niemożliwe, a po drugie tak jak pisałem wyżej, nie musiały to być pierwotniaki tylko rozdrobniony banan, podobnie jak to się dzieje z gotowanym żółtkiem jajka. Dlatego, też dochodzę do wniosku, że pomysł z podmianą w tym przypadku mógł byś słuszny i jak widać sprawdził się. Tylko, że jeśli to faktycznie był zakwit, a nie drobiny banana, to za kilka godzin woda znowu może zmętnieć, czego oczywiście koledze nie życzę.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Ja jeszcze jestem ciekawy ile tego banan było ;) bo u mnie w akwarium 16l zostawiłem na 24h (+- 2h) plasterek grubości ok 7mm i woda nie zakwitła kompletnie jak gdyby nigdy nic.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: kfjat26 »

Witam

Analizując jeszcze raz powód powstania zmętnienia wody doszedłem do jedynego racjonalnego wniosku.


Fakty
1. Banan wielkości jakieś 5 mm grubości krążek średnicy 3 cm średnicy. Wsadzony do zbiornika w czwartek po południu. Niestety pozostawiony przez noc a dopiero wyciągnięty w piątek.
2. Stadko małych Ampularii szamających rzeczonego banana. Dodatkowe rozdrobnienie banana.

Wnioski.

Cytat z http://www.applesnail.net/content/multi ... polish.htm

<<<Obawa o przekarmienie tych mięczaków nie jest uzasadniona, lecz nie jest złym pomysłem ograniczenie ilości jedzenia w mniejszych zbiornikach aby zapobiec nadmiernej produkcji zanieczyszczeń. Ponieważ przewód pokarmowy ampularii jest zasiedlony przez dużą ilość mikroorganizmów, które pomagają ślimakowi w trawieniu pokarmu, woda może ulec zmętnieniu gdy mikroorganizmy te są wydalane wraz z odchodami. Nie stwarza to bezpośredniego niebezpieczeństwa, a nawet może być korzystne jako źródło pokarmu dla Twoich ryb. Wydajna filtracja, oraz ograniczenie ilości pokarmu może zredukować ten "efekt uboczny". >>>

Jedynym wytłumaczalnym powodem powstania zmętnienia zatem było rozdrobnienie banana przez Ampularie oraz mikroorganizmy wydalone przez nie po spożyciu banana. Podmiana wody i wzmożona filtracja pomogła w oczyszczeniu wody. Wygląda na to więc że to jednak nie były pierwotniaki. Czas pokaże. W celu wykluczenia efektu Ampularii pokarm będzie dozowany krewetkom w karmniku do którego Amularie się nie dostaną.
Dodatkowo zmniejszam już populacje Ampularii ale to już temat w dziale Giełda.

Niemniej jednak serdecznie dziękuję wszystkim zainteresowanych tematem za udzieloną mi pomoc.
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”