Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dziwny wynik testów

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Dziwny wynik testów

Post autor: Dżoena »

Zrobiłam dzisiaj testy i ph -7,4 a kh-3, gh-6. Czy normalny jest stosunek gh do ph? Podmiany robię wodą z filtra Ro ( kilka dni temu poszła ponad połowa do wymiany. CO2 hula- może nie pełną parą, ale jednak... Co o tym myślicie? Testy PH do kosza?
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Joanna pisze:Czy normalny jest stosunek gh do ph?
Jeżeli chodzi o samą różnice to normalna.
Gorzej jeżeli tak jak mówisz robisz podmiany RO a tu dalej to samo. Jakie były wcześniej parametry ?? bo woda z RO może mieć ph. 7 ale to i tak nie tłumaczy tej wartości. Nie dodawałaś czegoś do wody ostatnio "innego"??

W celu weryfikacji weź sobie kubeczek wody i idź do sklepu bądź do kogoś z forumowiczów. Ja miałem taką sytuację ale miałem również 2 różne testy i mogłem sobie sprawdzić.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Joanna pisze:Czy normalny jest stosunek gh do ph?
Zależność tych parametrów nie ma z sobą nic do rzeczy. Raczej stosunek pH do kH jest zastanawiający. Przy nawożeniu CO2, pH powinno być zdecydowanie niższe przy kH=3. Wniosek taki, że albo za słabo dozujesz CO2, ale testy są do bani. Sugerował bym sprawdzić parametry na innych testach.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Mirro pisze:Raczej stosunek pH do kH jest zastanawiający
Czy ja wiem u mnie to jest normalka.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

justfilied233 pisze:Jakie były wcześniej parametry ?? bo woda z RO może mieć ph. 7 ale to i tak nie tłumaczy tej wartości.
justfilied233, Testy zaczęłam robić intensywnie dopiero przed wpuszczeniem moich nowych nabytków do baniaczka po kwarantannie. Z tego, co widzę to KH się utrzymywało w okolicach 4. Gh ok.6. ph w oklolicach 7- to ostatnio mierzone parametry.
justfilied233 pisze:woda z RO może mieć ph. 7

Woda z RO ma ph 5,8- 6,0 - dzisiaj mierzona.
Mirro pisze:Joanna napisał/a:
Czy normalny jest stosunek gh do ph?
Zależność tych parametrów nie ma z sobą nic do rzeczy. Raczej stosunek pH do kH jest zastanawiający.
Mirro, racja- pomieszało mi się :P
Mirro pisze:za słabo dozujesz CO2
Niewykluczone- nie chciałam przydusić nowych mieszkańców na dzień dobry i troszkę kurek przykręciłam, dlatego napisałam:
Joanna pisze:CO2 hula- może nie pełną parą
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

justfilied233 pisze:Czy ja wiem u mnie to jest normalka
No nie jest to do końca taka normalka. Wszysk przy braku dozowania CO2, to tak, ale Joanna, napisała, że podaje CO2, a to powinno skutecznie obniżyć pH przy kH=3
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

A ja znalazłem taką oto informację :

KH- czyli zdolność buforowania (zasadowość). Bufor działa jak gąbka, pochłania substancje (np. kwasy) którymi chcemy obniżyć PH. Jednak jeżeli zdolność buforowania się wyczerpie PH bardzo szybko się obniża. Twarda woda wodociągowa przeważnie ma wysoką zdolność buforowania. Im większe KH, tym trudniej zmienić odczyn PH. Jeżeli wartość KH spadnie poniżej 4,5dH należy zwrócić szczególną uwagę na wartość PH.

Czyli możliwe że przy tak niskim KH mogą być duże skoki tej wartości pH (mała stabilność) i przy kolejnym pomiarze będzie inna wartość.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Pomijając wyniki testów... nie wydaje mi się aby podmiany samą wodą RO były dobrym pomysłem. Prędzej w ten sposób padnie obsada niż przez zagazowanie :P
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Spróbuję jutro trochę podkręcić CO2. Jeżeli przy tak niskim KH PH jest niestabilne to włączając CO2 rano po południu PH powinno widocznie spaść :)
Zobaczymy, co na to wszystko nasz alchemik powie
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Joanna pisze:Spróbuję jutro trochę podkręcić CO2.
Tylko niezbyt dużo żeby nie było gwałtownego spadku bo to będzie bardzo szkodliwe dla obsady. Lepiej poczekać na naszego nadwornego chomika :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Zaku, Podmiany robię wodą z RO od ponad 3-ch miesięcy- jakoś nie było problemów z zagazowaniem obsady. I nie neguję tu Twojej wypowiedzi- śmiem nawet twierdzić, że zastanawiam się nad zmianą swojego postępowania :P

[ Dodano: 2010-08-23, 23:47 ]
Rybki idą spać, CO2 również :)
krzysiekb4, zaczekam na komentarze naszego Guru :D
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Mirro, późno i stąd tyle pomyłek chodziło mi o to że stosunek kh do gh jaki ma Joanna u mnie jest normalką.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Z pewnością podmiany samym RO nie są wskazane absolutnie.

Co do stabilności wody przy kH=3, to mam takie zdanie, że jest to optymalna wartość. Takie kH nie powoduje nagłych i niebezpiecznych skoków pH, a niska wartość sprawia, że nie marnujemy CO2. Sam staram się utrzymywać takie kH u siebie i jest ok.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak wszyscy piszą kH i gH są w normie a ich stosunek wartości do niczego nie służy. Zastanawiające jest wysokie pH przy dozowaniu CO2. Rzeczywiście warto sprawdzić kilka razy, bo przy niskim kH zmiany dobowe pH mogą być wyraźne, szczególnie że wyłączasz CO2 na noc. Ponowne, właściwe nasycenie wody przy CO2 może potrwać kilka godzin. W twoim przypadku sprawdziłbym stałość pH w ciągu dnia i jeżeli rano masz wysokie pH a wieczorem w porządku to spróbowałbym dozować CO2 całą dobę.

Co do lania RO to przy niektórych rybach, a Joasia ma takowe, niska twardość i pH jest zalążkiem sukcesu. Nie widzę więc większego problemów. Co innego przy "zwykłych rybach" - wtedy spadek poniżej pH = 6 może być kłopotliwy. Pamiętajmy, że akwarium jest na ziemi ogrodowej więc praktycznie nie ma możliwości aby podmianami zejść do kH=0 bo zawsze coś jest emitowane z podłoża. Nawożenie Mg potrafi też zwiększyć gH o 1, czy 2 kreski. RO zwykle też nie czyści wody do 0.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

polecam lekturę http://www.discusforum.pl/viewtopic.php?t=2805
Mirro pisze:Z pewnością podmiany samym RO nie są wskazane absolutnie.
uważam, że się mylisz.

Filtr RO nie tylko powoduje że spadają do 0 twardości wody, usuwa z niej także związki metali, chloru i innych substancji szkodliwych. Dodając do RO wody z kranu dodajesz także te szkodliwe substancję. Mój kolega leje do akwarium od samego początku czyste RO, nic się nie dzieje ani z neonami, ani z bocjami, ani z paletkami. Można przepuścić wodę z filtra RO przez mineralizator i wzbogacać wodę, można też dodawać sole mineralne do wody.

Co do Joanny, RO kupiła by zejść z parametrami wody, no i zeszła, teraz tylko ph obniżyć do 6,8 i masz idealne parametry dla dysków, Stosunek tych parametrów jest bardzo dobry, samo PH możesz obniżyć kwasem solnym spadnie wtedy też KH. Teraz bym dolewał wody która będzie mieć identyczne parametry jak ta która masz w akwarium, tyle że z niższym PH, Wydaje mi się że to wyjdzie 80-90% wody z filtra RO i 10-20% wody prosto z kranu.

Pozdrawiam
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”