Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: comatose »

W sprzedaży mamy kilka gotowych uzdatniaczy wody RO, przeważnie do tanich nie należą ;] Możemy zaopatrzyć się też w samoróbkę uzdatniacza ze sklepu http://www.akwanawozy.republika.pl/ Pomyślałem sobie, że skoro robimy nawozy na własne potrzeby można też zrobić sobie taki uzdatniacz. W tym momencie używam tego proszku, ale chciałbym pobawić się sam w robienie tego.

Pytanie pierwsze - jakich związków użyć ?
Pytanie drugie - które odpowiadają za twardość węglanową a które za twardość ogólną?
Pytanie trzecie - ile czego trzeba użyć żeby otrzymać parametry takie jak tutaj http://www.akwanawozy.republika.pl/MineralROzolty.html ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

A ja bym dał:
- CaCl2 - na wapń,
- NaHCO3 na sód i KH
- MgSO4 wiadomo.
Jakoś CaCO3, który jest nierozpuszczany w wodzie bez CO2 do mnie nie przemawia. Albo podmienić troszkę aby zbilansować wapń i sód.
A policzyć to wszystko można w moim kalku (zakładając, że nie ma tam błędów :P).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Popatrzyłem w kalkulator, wychodzi na to, że za odpowiednie twardości odpowiadają:

gH
CaCl2 x 6H2O
MgSO4 x 7H2O

kH
NaHCO3

W kalkulatorze ustawiłem:
ilość wody do podmiany - 1l
ilość sporządzanego roztworu - 500ml
jednorazowa dawka nawozu - 1ml

Ilość związków:
MgSO4 x 7H2O - 100g
CaCl2 x 6H2O - 70g
NaHCO3 - 90g

Takie coś powinno nam dać twardości na poziomie:
gH - 8,1 niemca
kH - 6 niemców

Pytanie pierwsze - po czymś takim potrzebne jest nawożenie magnezem?
Pytanie drugie - czy stosunek MgSO4 x 7H2O do CaCl2 x 6H2O jest tutaj dobry? może powinno być więcej któregoś ze związków?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Sory za offtop, ale to tu to brzmi jak Balling do morszczaka ;)

co do gH to sprawdź czystość wody po RO. Bo to z kalkulatora + to co w RO może dać Ci wyższe wyniki.

Co do GH to jak najbardziej - z MgSO4 będziesz miał pobierany magnez, ale jak nie chcesz by Ci GH skakało to podawaj prócz tego jeszcze magnez.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mi wychodzi:
GH = 8,1, KH = 5. Wapń - 180, Mg - 140. Wydaje się, że lepiej dodać więcej wapnia (klasyczny stosunek Ca:Mg = 4:1). Stąd dałbym 100 g CaCl2 i 50 g MgSO4. Zawartość Mg 70, Ca 256.
Jak widać przy tak dużych ilościach Mg nawożenie nim jest bezcelowe. No chyba, że nie będziesz robił podmianek. Rośliny nie skonsumują więcej niż kilka(naście) mg/l Mg tygodniowo więc i tak zwykle będzie powyżej 50 (skoki GH niemierzalne).
Być może po skomponowaniu całości lekko zmętnieje, ale oczywiście nie ma to większego znaczenia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Dzięki za pomoc ;)
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
MichalD
Posty: 27
Rejestracja: 19 lis 2010, 17:48
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Płeć:

Post autor: MichalD »

podepnę się pod ten temat.
Chcę zrobić własny uzdatniacz wody RO.
Mam problem z dobraniem odpowiednich proporcji. Podmieniam zawsze wodą z wiaderka 10l. Ile gramów jakiego związku musiałbym dać by uzyskać roztwór 500ml a po dodaniu odpowiedniej ilości roztworu do wiaderka otrzymać parametry Mg 10ppm, Ca 30ppm, GH 4, KH 3 (chyba, że radzicie inne ilości/proporcje)?

Próbowałem z kalkulatorem zulixa, ale nie potrafię tam znaleźć kolumn do obliczania tych wartości.
Bardzo bym prosił o pomoc :>
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

MichalD pisze:Próbowałem z kalkulatorem zulixa, ale nie potrafię tam znaleźć kolumn do obliczania tych wartości
Mój kalkulator ma kilka modułów, zrobionych w różnych zakładkach. Jak nie znalazłeś to szukałeś w złym miejscu :lupa:.
Proszę bardzo:
Obrazek

Na czerwono wklepałem ilości soli, które użyłem (MgCl2, CaCl2, NaHCO3. Na liliowo generowane są wyniki. Oczywiście nie jest sprawdzone, czy stężenia soli nie przekraczają rozpuszczalności. Być może, jak się wszystko nie rozpuści trzeba będzie dolać więcej wody i więcej dozować.

Jak widać nie da się uzyskać GH = 5 przy 10 mg/l Mg i 30 mg/l Ca. Tym niemniej podana mieszanka jest japońska (jako taka).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
MichalD
Posty: 27
Rejestracja: 19 lis 2010, 17:48
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Płeć:

Post autor: MichalD »

dzięki za odpowiedz.
dając 35g MgSO4 (7), 5g NaHCO3, 10g CaCl2, 25g CaCO3 wychodzi KH 3 i GH 5, Mg 7, Ca 24, Na 3, chlorki 6,5, siarczany 27.
To są dobre proporcje?
Jedni piszą, że Cl i Na są potrzebne w niewielkich ilościach więc wolałbym je podawać.

Jeszcze pytanie, czy Mg trzeba jakoś uzupełniać po podmianach (w ciągu tygodnia)?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wszystkie pierwiastki są potrzebne dla roślin i zwierząt (połowa tablicy Mendelejewa). Część z nich jest obecna w każdej wodzie w wystarczającej ilości więc się o nich nawet nie pisze. Przy niskim GH zapewne trzeba uzupełniać Mg i Ca, ale robiąc podmianki co tydzień może nie będzie potrzeba specjalnych dodatków. W roślinnym jednak bym je dawał. Wszystko zależy jak rośliny będą zbierać nawozy. Raczej bym obserwował co się dzieje. Nigdy nie działałem na dłuższą metę z tak niską twardością.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
MichalD
Posty: 27
Rejestracja: 19 lis 2010, 17:48
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Płeć:

Post autor: MichalD »

czyli rośliny w tygodniu pobierając Ca i Mg będą obniżały wartości KH i GH? Postaram się zrobić uzdatniacz i będę kombinował z tymi parametrami.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Tak, będą, ale raczej nie więcej niż 1-2 stopnie i tyle powinniśmy dodawać przy podmiankach. Być może właśnie tak będzie. Zobaczymy w praniu jak nam powiesz jakie będą parametry w czasie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
MichalD
Posty: 27
Rejestracja: 19 lis 2010, 17:48
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Płeć:

Post autor: MichalD »

postaram się podzielić wynikami w marcu, do lutego chcę baniak doprowadzić do dobrego stanu. Niestety napotkał mnie problem popalonych stożków (około 20% wszystkich pędów rotali) i stąd wnioskuję że jest coś nie tak na linii Ca: Mg i K.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Z tymi stożkami wzrostu to w ogóle dziwna sprawa, brak lub nadmiar boru, cynku, i innych. Dajesz coś w ogóle do wody, jakieś mikro?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
MichalD
Posty: 27
Rejestracja: 19 lis 2010, 17:48
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Płeć:

Post autor: MichalD »

baniak 2 tygodnie, woda z RO+ hydromineral, mikro 100% TPN, potas 2ppm dziennie (20 w podmienianej wodzie), żelazo z ferro+ 200% dawki, co2 w nadmiarze.

Też myślałem o borze ale wątpię żeby takie pierwiastki powodowały takie problemy. Stożki popalone były przed zaczęciem podawania mikro. Wcześniej lałem 5ppm potasu dziennie (do podmiany 0) więc może wtedy popaliło. Dawkowanie potasu zmieniłem 2 dni temu i na razie nowych popalonych stożków nie ma. Zobaczę co się stanie gdy będę kontrolował magnez i wapń.

Poprawiony błąd ortograficzny - Dżoena
Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 20:51 przez MichalD, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”