Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zagadkowe pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Zagadkowe pH

Post autor: macek.g »

Witam mam nadzieje ze mi pomozecie rozwiazac pewna zagadke :>
Wiec w kranie mam pH 6.8 twardosci moze 1ppm
RO-wiadomo pH takie samo,reszta zerowa
W glownym zbiorniku mam pH okolo 5.9-6.2 i jest w porzadku natomiast i tutaj mam problem: mam drugi zbiornik nazwijmy kwarantanna wyposazony w filtr gabkowy,grzalka i napowietrzacz i pH mam 7.6-7.8,niewazne czy podmienie w nim wode z RO czy kranowke takie jest i basta :evil:
Natomiast kiedy wyciagne kamien napowietrzajacy i sprawdzam po 24godzinach pH oscyluje w granicach 6.90-7.10.
Myslalem ze moze sam kamien podnosi mi pH ale zakupilem nowy i jest to samo.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Temat do Archiwum X :P

Prawdopodobne, choć nie na 1000% to, że gdy masz obsadę zwierzęcą to wydzielając CO2 następuje zakwaszenie wody. Podobnie jak bierzesz wodę z kranu czy z RO jest ona nasycona gazami ponad miarę. Stąd i pH niskie. Po wydmuchaniu CO2 za pomocą powietrza pH rośnie.
Jedyne co mi się nie zgadza to sugerowana twardość wody. Jednak jakaś powinna być aby można było tak wytłumaczyć i mieć pewność.

P.S. Zakładam, że w kwarantannie nie masz podłoża.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Mialem nadzieje ze sie odezwiesz :lol: tak wiec jest to dla mnie zagadka.
Wlasnie podlaczylem sobie sonde pH do tego zbiornka ktorego w tej chwili nie napowietrzam i pH wynosi 7.10,ba wiedzialem ze twardosci beda niskie ale je oczywiscie zmierzylem i kH wynosi 2,wiec sie pytam z kad takie pH.

Akwarium istnieje okolo miesiaca z filtrem gabkowym grzalka i temperatura okolo 30 stopni wiecej procz oczywiscie paletek nie ma,odrazu wyprzedze pytanie Amoniak wynosi 0-0.1 woda podmieniana co dwa dni.
Co do wody w kranie czy RO to nie ma obaw po odstaniu nie wzrosnie ona mimo wygazowania do 7ppm nie w tym rejonie.
U mnie po 24godzinach oscyluje w granicach 6.8
Znam rejony powiedzmy okolo 20km odemnie gdzie pH jest w granicach 6ppm.

Tylko dlaczego u mnie akurat w tym akwa jest to pH powyzej 7ppm :lol:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rozumiem, że w akwarium nie ma obsady ani podłoża - taki sterylniak. Czy są rośliny?

Co do kostki to nie byłbym na 100% pewny bo ceramika często powstaje z wapna i jak jest źle wypalone to może powoli się coś wypłukiwać.
macek.g pisze:dlaczego u mnie akurat w tym akwa jest to pH powyzej 7ppm
Oczywiście pH miałeś na myśli. Co do 7,1 to nie jest to dziwne przy KH = 2. Gorzej jak mówisz z tym 7,6-7,8. To już jest na prawdę dziwne.

Czy poprawnie wyskalowałeś pH-metr? Nie daje on wskazań liniowo więc trzeba go kalibrować jak najbliżej zakresu w którym pracujemy. Może się bowiem zdarzyć, że wyskalowany na pH 6 i 9 dobrze pokazuje blisko 6 i blisko 9 a w środku ma znaczne odchylenia od prawdziwych. Dobrze jest też czasem u kogoś sprawdzić bufory, czy nie uległy zniszczeniu. Taki bufor o pH 7, 8 i wyżej to zwykle bufor fosforanowy - może być rozłożony przez bakterie i glony.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Wlasnie dzisiaj kalibrowalem sonde ERH-AQ1,bufory maja moze miesiac i na odczycie widnieje 7.10

Co do tego pH 7.6-7.8 to takowe bylo kiedy uzywalem napowietrzania ale zaznaczam praktycznie przy tych samych twardosciach.

Wtej chwili nie napowietrzam i pH utrzymuje sie na poziomie 7.10.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś liczyłem równowagowe stężenie CO2 w czystej wodzie i wynosiło 4 ppm. I takie jest dla pH 7,2 i KH około 2. Przy pH 7,6 ilość CO2 wg zależności to 1,5 mg/l. Dosyć mało prawdopodobne aby udało się usunąć tak CO2. Chyba, że wchodzą w grę rośliny.

Przy obecności zwierzątek bym to prędzej zrozumiał. Dodatek pokarmu, przemiana materii i może powstać bufor fosforanowy zamiast węglanowego. A pH fosforanów to powyżej 7 i wydmuchanie pewnej ilości CO2 mogłoby powodować powrót do wyższego pH.

Pewności nie mam co się może dziać. Również i z tego powodu że nieco skąpisz wiadomości. Przykładowo sporo ludzi kalibruje pH-metr za pomocą roztworów p pH = 5 i 7. Wtedy każda wartość powyżej 7 jest poza zakresem i pH-metr próbuje to ekstrapolować po swojemu, nie zawsze słusznie.

Na razie się poddaję a jak coś wymyślę po przespaniu się z tematem to napiszę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Bylbym wdzieczny :D Sonda kalibrowana w buforach 4 i 7.

Co do samego akwarium to powtorze :
Akwa 90l
w akwarium znajduje sie 6 paletek,filtr gabkowy,grzalka.
Woda podmieniana co dwa dni 50-60%
karmienie:suchy pokarm,mix z serca
pH-7.10
kH-2
gH-2-3

Zadnych roslin,podloza.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wydało się, że są paletki. Tzn. pisałeś wcześniej:
macek.g pisze:procz oczywiscie paletek nie ma
ale jakoś mi to uciekło i pobieżnie przeczytałem, że "oczywiście paletek nie ma" :(.

Są 2 możliwości:
- pracujesz poza zakresem kalibracji pH-metru a więc pH-metr źle rozciąga pomiary na wartości powyżej 7. Może być więc tak, że pH jest 7,2 a pH-metr pokazuje 7,6.
- paletki karmi się mięsem (ty, sercem). Powoduje to wzbogacenie wody w fosforany. Te zaś tworzą bufor podobny jak bufor węglanowy, ale o wyższym pH.
Przykładowo jon PO4 daje pH w granicach 13,6, HPO4 w granicach 9,6, H2PO4 około 4,6 (mowa o r-rach 1 molowych). Dla porównania bufor węglanowy: CO3 - pH = 11,5, HCO3 - 8,6.
W roztworach bardziej rozcieńczonych oczywiście pH jest mniejsze, ale widać wyraźnie, że bufor fosforanowy bardziej wpływa na pH przy tym samym stężeniu.
Podczas miareczkowania (oznaczania KH) przez reakcję z kwasem otrzymujemy te same wartości KH dla cieczy o różnym pH gdy mamy różne bufory do dyspozycji.

Skoki pH w związku z napowietrzaniem są na pewno związane z usuwaniem CO2. To CO2 jest oczywiście produkowane przez rybki i bakterie rozkładające produkty przemiany materii a bufor fosforanowy wobec braku kwasu (H2CO3 powstającego z H2O i CO2) podwyższa bardziej pH niż miałoby to miejsce w przypadku bufora węglanowego. Stąd rzeczywiście przy tak małym KH wartość pH może być sporo wyższa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Wiesz to mnie bardzo zaciekawilo z ta buforowoscia fosforu,otoz z ciekawosci zmierzylem fosfor i...0.8 testem JBL sensitive czyli dosc duzo,fakt ze testy testami,ale mimowszystko cos jest na rzeczy.
Zastanawiam sie w jaki sposob rozwiazac problem :lol:

Nastepna rzecz odbiegajaca troche od tematu przewodniego,ale skoro sobie tak we dwoje dyskutujemy :lol: to zapytam sie Twoj kalkulator mikro,otoz rozrobilem tak:


Dział dozowania nawozu do wody
ilość nawozu ogrodniczego 25 ml
rozcieńczenie wodą do 100 ml
Dodatek dzienny rozcieńczonego nawozu:
ile rozcieńczonego nawozu 3 ml
wielkość akwarium (podmiany) 320 l

Zawartość w wodzie: dawka, mg/l zalecane dawki tygodniowe
dzienna tygodniowa (akwaria roślinne)
jony amonowe, NH4 0,0000 0,0000 1 – 5 przy sprawnej filtracji biologicznej
jony amonowe, NH4 (uwalniane) 0,0000 0,0000 1 – 8 przy sprawnej filtracji biologicznej
jony azotanowe, NO3 0,0000 0,0000 5 – 20 (często i więcej)
- cały azot przeliczony na NO3 0,0000 0,0000 5 – 20 (wszystkie formy razem)
Fosfor, w formie PO4 0,0000 0,0000 0,5 – 2 (zwykle według NO3)
Potas, K 0,0000 0,0000 5 – 30
magnez, Mg 0,0000 0,0000 5 – 20
wapń, Ca 0,0000 0,0000 (4 x Mg, zwykle obecny w wodzie)
żelazo, Fe 0,0574 0,4020 0,1 – 0,8 (zwykle 0,4)
mangan, Mn 0,0237 0,1657 Zwykle < 0,05
cynk, Zn 0,0082 0,0574 Zwykle < 0,05
miedź, Cu 0,0035 0,0246 Zwykle < 0,02
molibden, Mo 0,0014 0,0098 Zwykle < 0,05
bor, B 0,0066 0,0459 Zwykle < 0,02
siarczany, SO4 0,0000 0,0000
Inny 1 0,0005 0,0036 dowolny inny pierwiastek, np. chlor (Cl)
Inny 2 0,0000 0,0000
Inny 3 0,0000 0,0000

Wiec sprawdzalem sobie testem na Fe,gdzie jak wiemy testy na Fe sa do Doopy,no ale oczywiscie pokazuje 0.
Natomiast po dodaniu na noc 3ml zauwazylem przyrost krotkich nitek,szczegolnie na mchach.

Czyli nie wiem czy dobrze mam rozrobine to mikro intermagu plus no ale dodalem 25ml mikro do 75ml RO i dawkuje 3xw tygodniu.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rozcieńczenie nawozu Mikro jest w zasadzie dowolne. Koleżanka ma 540 l i u niej nawet nie rozcieńczamy tylko leje prosto z butelki. Inni mają 1:1 a większość z nas ma mniejsze baniaki to daje 1:9 lub jeszcze bardziej rozcieńcza.

Co do Mikro Plus to ilość żelaza z samego Mikro jest na poziomie 0,03 mg/l po jednorazowym podaniu. Obawiam się, że żaden test nie ma takiej dokładności aby wykazać takie stężenie. Dawka tygodniowa to 0,2 mg/l tygodniowo z tego co podajesz. Dawka tygodniowa żelaza w akwariach HT to 0,4 - 1,2 mg/l gdy jest dodatkowe nawożenie makro i CO2. W LT robiłem próby i 0,2 mg/l to już za dużo. Być może właśnie tak jest u ciebie. Trudno mi wyrokować nie znając szczegółów baniaka w którym zrobiłeś test.

Dodatkowo, zasada działania testów na Fe jest taka, że powinny dobrze wskazywać żelazo nieschelatowane (wolne). Z tym jak wiemy jest kłopot. Im silniej związane żelazo za pomocą chelatora tym trudniej go oderwać aby utworzyć znowu kompleks barwny, który jest wykorzystywany w teście Fe. Jeżeli jest dobry chelator to test na Fe w ogóle nic nie pokaże.
Stąd praktycznie wszystkie testy Fe są do bani bo ich wskazania zależą od rodzaju chelatu żelaza. Osobiście nie używam tych testów bo uważam, że nie nadają się do niczego a dozowanie na ilość jest wystarczające.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

A czy zielona herbata może zwiekszać ph wody??
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Raczej zmniejszać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

To dziwne bo mam zwiekszone ph. Było 6,5 jest 8.
Z akwarium wyleciał granit. Podłoze Ada Amazonia, korzen manganowca, filtr z weglem aktywnym,
Chyba ze wegiel Aktywny podnosi ph.
Nawozenie cytrynian potasu, EC 5ml, fosfor 3ml tygodniowo,
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

witja18 pisze:Chyba ze wegiel Aktywny podnosi ph.
Węgiel aktywny wyłapuje garbnikii kwasy humusowe (które obniżają pH) stąd pH się podnosi.
witja18 pisze:Nawozenie cytrynian potasu
Sprawdź dla pewności pH cytrynianu. Jest to nawóz eksperymentalny, robiłem go aby był "kwaśny", ale może się zmienił w czasie. Jeżeli tak to trzeba dosypać nieco kwasku cytrynowego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
witja18
Posty: 194
Rejestracja: 05 maja 2010, 21:17
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Przecław
Akwarium: OGOLNE 180L
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: witja18 »

OK,
Było 70L pozniej 180L teraz 240l

Pokaż jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”