Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kationity obniżające KH i GH - stosowanie razem?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

kationity obniżające KH i GH - stosowanie razem?

Post autor: Artur___ »

Czy jest możliwość stosowania wymieszanych razem kationitów (jeden zregenerowany kwasem solnym, a drugi solą). Czy będą działały i obniżą KH i GH na raz, lub czy jest możliwość zastosowania ich w jednej kolumnie do zmiękczania oddzielonych od siebie tylko gąbką lub watą?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kationit kwaśny (regenerowany sodą) usunie znaczną część kH i całość gH. Jeżeli tylko nie chodzi o kwestie finansowe to wspomniany patent nie ma większego sensu.
Co ciekawe kationit sodowy może być też regenerowany kwasem i wtedy jest kationitem kwaśnym. Nieznacznie obniża to jego trwałość i zdolność jonowymienną, ale i tak się opłaca.
Wymieszanie jest oczywiście jednorazowe bo potem musiałbyś regenerować albo jednym albo drugim.
Stosowanie obu kationitów jest jednak bez sensu ponieważ:
kationit sodowy wymienia wszystkie jony metali na sód,
kationit kwaśny wymieni ten sód na wodór.
Lepiej więc od razu zrobić na kationicie kwaśnym aby wymienił jony wszystkich metali na wodór.
Obniżka kH jest produktem ubocznym.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2009, 17:52 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

czyli regenerując kwasem zbijam GH do zera i pozostaje mi część KH...

...które mogę zbić dodając do wody kwas solny?
Ostatnio zmieniony 23 gru 2009, 18:26 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tak. Oczywiście ta szczątkowa ilość kH, która zostaje jest zwykle potrzebna bo nie schodzi się najczęściej prawie do zera w kH. Czasem 9jak masz świeży kationit to da się zejść z kH nawet do zera.
Albo lecisz kationitem sodowym i zbijasz potem kH kwasem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zulix pisze:Kationit kwaśny (regenerowany sodą) usunie znaczną część kH i całość gH.

Co ciekawe kationit sodowy może być też regenerowany kwasem i wtedy jest kationitem kwaśnym.

Lepiej więc od razu zrobić na kationicie kwaśnym aby wymienił jony wszystkich metali na wodór.
Obniżka kH jest produktem ubocznym.
chyba sie trochę zamieszałem :)
czyli obydwa kationity stają sie kwaśnymi ?
zulix pisze: Albo lecisz kationitem sodowym i zbijasz potem kH kwasem.
wydawało mi się, że regeneracja kationitu kwasem pozwoli na pozbycie się GH (z wody przepuszczonej przez kationit) i ograniczenie KH, a kwas dodany do takiej wody spowoduje dalsze obniżenie KH, co da nam w rezultacie wodę o obu twardościach =0
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kationit kwaśny i sodowy niewiele się różni pod względem chemicznym. jeżeli masz np. kationit kwaśny to możesz go zregenerować solą i wtedy przejdzie on w kationit sodowy (i odwrotnie). Nieco obniży się trwałość bo jednak drobne różnice są.
Twardość kH możesz zbić kwasem nawet bez kationitów i o to mi chodziło. Bo twardość węglanowa to tzw. zasadowość wody i z twardością czasem nie ma nic wspólnego. Pisałem o tym w obszernym artykule. Niestety z powodów nomenklaturowych dochodzi często do pomieszania pojęci i nie jesteś absolutnie wyjątkiem. Po prostu w akwarystyce "twardość węglanowa" jest pojęciem mylącym.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

zulix pisze:Pisałem o tym w obszernym artykule.
...i na pewno go czytałem ... bo czytałem wszystkie Twoje artykuły :D
Pod względem procesów chemicznych w akwa jesteś moim guru ... ba, na pewno naszym :)

dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”