Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

mętna woda ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

mętna woda ?

Post autor: ariks »

Witam ! Od dwóch dni mam lekko mętną wodę w moim 160 l akwarium wszystko było ok do czasu jak nieco odmulałem na drugi dzień dosadziłem zakupioną rotalę green i zaczął się problem ? Akwariu mam od końca marca i do tej pory tego nie miałem ? Mam filtr wewnętzy (ale juz idzie do mnie kaskadowy) Ph w granicy 6,8 - 7, bimbrownia 24/h twardosć nie wiem bo mi sie testy skończyły ale były O.K a podmianę robię odstaną kranówką plus woda z filtra RO do tego nawozy ale tylko przy podmianach. Wczoraj podmieniłem 35 L wody i nie ma poprawy ?
Nie wiem czy to od filtra ale wkłady zawsze płukam z wody akwariowej. Kondycja roslin i ryb jest ok tylko ta lekko mętna woda.

Macie na to jakiś pomysł co zrobić ? Czekać aż samo minie ?
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Być może masz zakwit pierwotniaków, które nie tylko w świeżych zbiornikach sie pojawiają .
Zależy jeszcze jak mętna , pierwotniaki to będzie taka mleczna woda .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja wpakowałbym obecnie waty perlonowej do filtra wewnętrznego na maxa i wyłączył światło na 2 dni. Nie karmiłbym ryb w tym czasie. Na 95% pomaga. Potem podmianka wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

Poczekam jeszcze ze dwa dni zobacze moze samo przejdzie jeśli nie zastosuję Wasze pomysły też tak myślałem że moze to pierwotniaki ale skąd ?
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

W takiej sytuacji pomaga też stopniowe podniesienie temperatury do ok. 30*C przez 2-3 dni.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

Na razie nie ma poprawy ale i woda tez nie pogarsza się zastanawiam sie nad tą temperaturą oraz nad wersją ''waty'' jaka to ma być i jak ja ''zainstalowac" aby nie pogorszyc jeszcze bardziej wody ? Cos podobnego było u mojego ojca w 54 L akwarium woda była nawet gorsza dolewał co dwa dni Crystal Water z Tetry i powoli po około tygodniu pomogło woda kryształ ja wczoraj dolałem w/w preprat. Jak macie inne propozycje lub jak zwalczyliście to świństwo to piszcie chętnie przeczytam myślę że inni też.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

ariks pisze:Na razie nie ma poprawy ale i woda tez nie pogarsza się zastanawiam sie nad tą temperaturą oraz nad wersją ''waty'' jaka to ma być i jak ja ''zainstalowac" aby nie pogorszyc jeszcze bardziej wody ?
Jeśli chodzi o watę , to jest to wata perlonowa , kupisz ja w zoologicznym .
Watę dajesz do filterka , lub okręcasz nią gąbkę , to zależy jaki masz filterek.
Ja miałem taka turbinkę z dużą gąbką , na tę gąbkę nakręcałem watę i za pomocą gumki recepturki " wiązałem " to razem.

Crystal Water na razie darowałbym sobie , pamiętaj musisz stosować jak najmniej chemii , gdyż szkodzi to obsadzie . To jest tak jak z lekarstwami , stosujesz je i pomagają a przy okazji niszczą Ci organy wewnętrzne , ale dość mędrkowania ;)


Kolega zulix proponował Ci tez zaciemnienie zbiornika , próbowałeś tego sposobu ?
U mnie pomogło :)

Tak więc do dzieła , będzie dobrze :)
Markiz

Post autor: Markiz »

Ja miałem identyczny problem z rozruchem 240 :P
Więc dałem jednocześnie 100% dawkę eskalarinu i 100% dawkę akryflawiny :P

I jak ręką odjął 8)
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

usunięty, cytowanie całego postu - tak nie robimy - zulix

Po niedzieli zakupię tą watę i zrobię zaciemnienie na dwie doby może coś to pomoże myślalem zrobic jeszcze jutro podmianę 50 % wody mam nieco odstanej z kranu oraz RO
Ostatnio zmieniony 09 mar 2010, 8:45 przez ariks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

Jutro minie tydzień jak zaczął się u mnie zakwit pierwotniaków tak jak radziliście wyłączyłem światło na 48 godzin nie karmiłem również w tym czasie ryb zrobiłem podmianę 40 % RO oraz kranówka 1:1. Brak światła niestety źle wpłynął na didiplis d. oraz rotala green daltego p otym czasie włączyłem światło podaję też stale Co2 z bimbrowni.

Po tych dwóch dniach zauważyłem na plus ze zmętnienie nie powiększa się i nie ma tez zielonkawego koloru nawet lekko sie poprawiło na plus. Między czasie dotarł do mnie filtr kaskadowy FZN 2 ktorego podlączylem aby na dwa filtry filtrować wodę. Tamten wewnętrzny wyłożylem jak pisaliście watą niestety zwykłą w moim miejsce sklep zoologiczny nie ma tej specjalnej waty :cry: watę co dzień wymieniam jest cała ciemna nie zielona. Jutro kolejna podmiana i nie wiem co dalej pewnie czekać i czekać ?

Wczoraj tak wyglądał mój banak sork iza chaos ale kilka roślin idzie do przycinki i trafia do znajomego.

http://www.fothost.pl/upload/10/01/cd4b9701.jpg
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Ta specjalna "wata perlonowa", to po prostu zwykła biała włóknina, która powinną być dostępna w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Może jak w slepie użyłeś określenia wata perlonowa, to sprzedawca zgłupiał?

Zwykłej waty bym nie wkładał, bo ona jak się zbije pod wpływem wody, to ci w ogóle moża zablokować przepływ w filtrze.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zwykła wata celulozowa gnije w wodzie co pogłębia syf.

Codzienna wymiana waty to błąd. Im więcej syfu wejdzie do waty tym staje się ona gęstsza i tym mniejsze drobinki potrafi odfiltrować. oczywiście to nie powód aby ją trzymać aż wszystko zgnije, ale czas można jednak trochę wydłużyć.

Ze zmętnieniem wody (o różnym odcieniu kolorystycznym), czasem są kłopoty i trywialne środki nie dają rady. Najlepiej byłoby zdiagnozować co to jest - przydałby się mikroskop.

Inaczej to jest niestety po omacku. Tutaj np. gość ma podobny problem i kilka miesięcy z nim walczył: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=27214
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

To wygląda że będzie duży problem bo opinie są różne i zastosowania walki nie wiadomo co własciwie wybrać, którą metodę ? Sprzedawca wie o jaką watę chodzi aktulanie nie mają tego ale będę w Rzeszowie w najbliższym czasie to się obkupię i przy okazji dopytam w sklepie zoologicznym na Okulickiego ?

Dzis na wieczór woda bardziej zmętniała nie wiem tylko czy mam cały czas swiecić czy ograniczać światło bo opinie też są różne ?
Awatar użytkownika
ariks
Posty: 341
Rejestracja: 10 lis 2009, 14:19
Imię: Arek
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: ariks »

Po dwóch tygodniach walki z zakwitem woda siewyklarowała i mam prawie dzis już krystaliczną. Codzienne podmiany po 20 L wody RO plus wywar z zielonej cherbaty, węgiel aktywny w filtrze napowietrzanie na ful z obu filtów. Zmniejszenie oświetlenia do 8 godzin nie podawałem nawozów do RO oraz karmiłem co 3 dni ryby.

Niestety coś za coś prawie mi padła całkiem nowo kupiona rotala green oraz inna roslinka zdechł też kirysek pstry :( powoli podaję do podmian RO nawozy Gainera Hydro mineral oraz macro ale z niewelkich dawkach oczywiście Co2 chodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”