Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

RO - ile wody dodać aby otrzymać odpowienie pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

A jeszcze mi przyszło takie pytanie do głowy jakie parametry posiada woda wypływająca z RO jako ścieki. Czy jej parametry są jakoś zmienione w stosunku do wody wpływającej do filtra RO ? Bo tak myślałem że jeżeli się robi podmianki to nie dajemy czystego RO tylko mieszanka kranowitu z RO. Więc czy można np. do tego wykorzystać "ścieki" z RO.
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 122
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Moim zdaniem niema to sensu.
W wodzie odpadowej jest wszystkiego więcej niż w kranie, bo to, jest odpad nagromadzony z dziesiątków litrów przelanej wody i stężenie związków trujących i reszty syfu jest większe niż w tej samej ilości wody z kranu.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

to pewnie nie do końca wszystkie syfy trafiaja do wody odpadowej, przecież coś zostaje w filtrach (skoro trzeba je wymieniać)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Można korzystać z wody z odcieku, tylko trzeba byłoby wyznaczyć ile jest tego odcieku, tj. np. naciągnąć 5 l RO i zmierzyć ile powstanie wtedy odcieku. Wtedy jesteśmy w stanie znaleźć proporcje. Można też zrobić test twardości i też nam wyjdzie jak bardzo odciek jest wzbogacony.
Ze świństwami to mam zdanie takie jak Artur - odciek jest czystszy od kranówki (w sensie świństw) tylko bardziej stężony :D w sensie soli mineralnych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
blackmessiah
Posty: 55
Rejestracja: 15 sty 2010, 11:08
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112L + 25L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: blackmessiah »

Zulix to czy opłaca się mieszać wode z odcieku i przefiltrowaną czy kranówa i przefiltrowana?
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

oczyszczona do odcieku to średnio 1:4
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Jeśli będziecie mieszać RO z wodą z odcieku to otrzymacie mniej wody o paramertach takich jak RO z kranówka 1:1. Zakładając że mieszacie 5L RO z 5L kranówki to z wodą odcieku wyjdzie jakies 6L RO + 4 L odcieku (nie liczyłem stosunki sa przedstawione obrazowo - no ale jest sobota wieczorem :P). Według mnie nie opłaca sie to nijak 8) , bo trzeba spuścić więcej RO i na każdy litr, według informacji od blackmessiah stracić 4 L kranówki, więc lepiej zmieszać mniej RO z kranówką.
Awatar użytkownika
blackmessiah
Posty: 55
Rejestracja: 15 sty 2010, 11:08
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112L + 25L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: blackmessiah »

Zaku chodzi mi głównie o to czy wogóle opłaca się mieszać RO z odciekiem jeśli chodzi o wartości mineralne (rozumiem że kranówka jakieś posiada w przeciwieństwie do RO). Jeśli to co napisałeś tyczy się właśnie tego to powiem ci że narazie mieszam RO i kranówkę w stosunku 1:4 czyli 1L RO i 4L kranówki.
Dochodząc do puenty czy zamiast 4L kranówki dam 4L odcieku to czy dużo zmieni mi to parametry wody?(odciek jest chyba bardziej czysty niż kranówka). Wydaje mi się że już po przejściu wody przez węglowy filtr w filtrze RO wyłapywane jest dużo minerałów.
Przy podmianach nawoże PG CLASSIC wg zaleceń producenta.

Sam nie wiem czy to się opłaca bo w kwestii ekonomicznej to mogę odciek wykożystać np do kwiatków itp
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Woda z RO jest pozbawiona NO3 ??
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

RO nie oczyszcza praktycznie z niczego w takim systemie gdy mieszamy ją z odciekiem. Tu jest tylko kwestia co wyłapują prefiltry. Wkład mechaniczny wiadomo. Co do filtra węglowego to usuwa on chlor i substancje organiczne (cukier, substancje pochodzenia gnilnego, np. związki humusowe itd.). W procesie chlorowania te związki organiczne ulegają chlorowaniu i powstają związki chloroorganiczne będące patogenami i nadają one ten "świński zapach i smaczek" wody z kranu. Stąd usunięcie tego świństwa zdecydowanie poprawia jakość wody. Nie podniecajmy się, że nasza woda jest ozonowana bo jest ona również chlorowana, tylko w dużo mniejszym stopniu niż w procesie uzdatniania wody bez ozonowania.

Co do jonów (K, Na, Mg, Fe, CO3, NO3, PO4 itd.) to 90% pozostaje w odcieku (reszta w wodzie po RO) bo nie są one łapane przez prefiltry. Dotyczy to związków nieschelatowanych bo nawozy żelazowe schelatowane są usuwane przez węgiel i dlatego filtracja w akwarium roślinnym za pomocą węgla jest szkodliwa. Mechanizm jest taki, że węgiel wyłapuje chelatory z przyczepionymi do nich jonami metali :P

Co do NO3 to większość membran najgorzej sobie radzi właśnie z nim. Mało która usuwa więcej niż 90% NO3.

Puentując najtaniej jest wykorzystać wodę z filtra RO i wodę kranówkę po przepuszczeniu przez oddzielny filtr węglowy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
blackmessiah
Posty: 55
Rejestracja: 15 sty 2010, 11:08
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112L + 25L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: blackmessiah »

Puentując najtaniej jest wykorzystać wodę z filtra RO i wodę kranówkę po przepuszczeniu przez oddzielny filtr węglowy.
Zulix ale właśnie kranówka przepuszczana przez filtr węglowy to odciek. Odciek powstaje przecież wyłącznie dlatego że membrana nie radzi sobie z całą wodą wpuszczaną do niej i jest ona odprowadzana przez 2 wylot ale jest już po przejściu przez wkład węglowy.
Więc po co dokładać osobny wkład węglowy?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

blackmessiah pisze:Więc po co dokładać osobny wkład węglowy?
Wyłącznie dla oszczędności na wodzie (jeżeli ktoś wylewa do kanału. Pisałem, że bierzemy czystą wodę z RO (nie odciek) i mieszamy z wodą z kranu przepuszczoną przez filtr węglowy. Przez to wody do mieszania jest tak jak pisał zaku najmniej, czyli zużycie ogólne wody najbardziej ekonomiczne. To była tylko dygresja, bo jeżeli ktoś może mieszać wodę z RO z odciekiem z RO to oczywiście kolejnego filtra węglowego nie ma sensu dawać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
blackmessiah
Posty: 55
Rejestracja: 15 sty 2010, 11:08
Imię: Szymon
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112L + 25L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: blackmessiah »

No to już wiem wszytko:D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”