Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

RO - ile wody dodać aby otrzymać odpowienie pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

RO - ile wody dodać aby otrzymać odpowienie pH

Post autor: krzysiekb4 »

W moim przypadku mam pH 7.2 i chciałbym go zbić tak do 6.8. Jeżeli podmieniam tygodniowo około 15 litrów wody to ile muszę dodać wody RO a ile normalnej do takiej podmianki aby do takiego poziomu zbić ?
To się liczy na zasadzie proporcji tzn mam tyle i tyle wody o takim pH i dodaje tyle i tyle wody RO o pH (no właśnie ile RO ma pH ) ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tak, można to liczyć na zasadzie proporcji, tylko kH. Zależność pH już nie jest liniowa. Poza tym pH czystej wody to 7 więc do 6,8 nie zejdziesz bez CO2. Proponuję popatrzyć na tabelkę zależności kH, pH, CO2 odczytać swoje parametry przed rozcieńczeniem i żądane po rozcieńczeniu (tj. kH, pH, i CO2 - to bez zmian) wtedy już jest "liniowa zależność", którą możesz policzyć np. z proporcji.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

hej ile mam dolać wody RO jak mam twarda wodę pH 8
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A co chcesz uzyskać? Skąd mamy wiedzieć?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

chce zbić pH do 7,5 bo mam wodę bardzo twardą.
Markiz

Post autor: Markiz »

Panowie-RO to przede wszystkim jałowa woda i zależna od 1szej i 3ciej części składu-membrana tylko wyłapuje składniki a to właśnie węgiel aktywny (1sza sekcja) i różny wkład 3 sekcji dają efekt ph na granicy 5 czy 0 twardości....

Chcecie korygować-polecam destylowaną wode z CPN....

Tak na prawdę chcąc korygować parametry wody najpierw należało by wlać właśnie destylowaną czy RO na początku zalewania akwa a potem dodawać żądane składniki :roll:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

pH wynika z kH. Otwórz sobie tabelkę zależności pH, kH i CO2.
Zwykle (bez nasycania wody CO2) zawartość CO2 wynosi ok. 3 ppm. Patrząc na tabelkę wynika, że takie pH odpowiada twardości 10. Jeżeli jest inaczej (bo woda nie musi być nasycona CO2 do oporu) to trzeba sobie policzyć.
Szukamy teraz przecięcia pH = 7,5 z tą zawartością CO2. U mnie jest to na poziomie 4 stopni niemieckich.

A więc należy lać 6 objętości RO na 4 objętości kranówki. Jest to tylko szacunkowo. Być może trzeba będzie dać więcej RO - musisz to sprawdzić eksperymentalnie dolewając wodę z RO do małej ilości kranówki i mierząc pH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

a jak by dodać kationit na zbicie pH
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kationit obniża pH łącznie z kH więc nadaje się tylko kationit kwaśny (wodorowy), np. Zoolek Filtrax KH. Wtedy sam sobie eksperymentalnie dobierzesz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

jak dodawać Kationit i wodę RO to będzie dobrze
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Albo rybki albo akwarium. Albo bierzesz wodę z RO, albo bierzesz kationit i zmiękczasz wodę z kranu lub wprost w akwarium. Oba na raz mają mniejszy sens.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

oki to narazie z RO spróbuje a totem z Kationit
Markiz

Post autor: Markiz »

zulix, wszystko cacy co do twoich wyliczeń-a teraz pytanie:

Gdzie wpływ wydalania rybek, podłoża, parowania, filtracji i karmienia??

Sorki ale nie jesteśmy w laboratorium :roll:

No i jeszcze zużycie filtra...

Zaczyna mnie śmieszyć sterylność porad i brak realnego spojrzenia na rzeczywiste warunki-nie czytam innych fór tylko dla tego iż porady to to co każdy ładuje na własnej podstawie i badań a nie bazując na literaturze i ogólnej ocenie sytuacji -bo podpieranie się kalkulatorem to wskazówka a nie guru czy zasada której należy się trzymać.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Markiz pisze:Gdzie wpływ wydalania rybek, podłoża, parowania, filtracji i karmienia??
Jeśli potrafisz to uwzględnić to z miłą chęcią poczytam twoje obliczenia 8)

W postach Zulixa jest mowa o eksperymentowaniu, więc to żaden problem pominąć pozostałe czynniki mierząc tylko końcową wartość PH w akwarium przed i po podmiankach.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Markiz pisze:Gdzie wpływ wydalania rybek, podłoża, parowania, filtracji i karmienia??
Sorki ale nie jesteśmy w laboratorium :roll:
Polecam czytać "ze zrozumieniem" a szczególnie fragment "jest to tylko szacunkowe...musisz to sprawdzić eksperymentalnie..." i właśnie tam jest info, że nie ma jeszcze możliwości dokonania dokładnych obliczeń korzystając jedynie z wzorów matematycznych.

Eksperyment jest zawsze lepszy od obliczeń, ale niestety czasem musimy poznać "gdzie mniej więcej jest wynik" co zdecydowanie przyspieszy nam wszelkie operacje, a czasem zaoszczędzi kasy. I do tego stosuje się albo doświadczenia innych albo obliczenia matematyczne.
Jeszcze raz powiem, że nigdy nie uważałem, że są one lepsze od doświadczenia. Po prostu pozwalają oszacować pewne rzeczy. Przykładowo, pozwalają stwierdzić, czy kupić 20, czy 100 g K2SO4, czy kupować demineralkę w sklepie, czy zainwestować w RO itd. Negowanie przydatności obliczeń jest więc ignoranctwem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”