Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomysły co obfotografować pod mikroskopem

Co kryje mikroświat akwarium...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Pomysły co obfotografować pod mikroskopem

Post autor: comatose »

A moglibyśmy prosić powiększenie rosliny o jakimś czerwonym kolorze?
Ostatnio zmieniony 14 lip 2010, 20:52 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Powolutku będę zamieszczał co mi się pod nóż nawinie. Na razie się bawię po godzinkę dziennie bo więcej nie ma czasu :P Materiału do badań jest tak dużo że nie wiadomo za co się zabrać najpierw więc robię wszystkiego po trochę. No i muszę się nauczyć pracy z mikroskopem, aby polepszyć jakość eksponatów :)
Jak już duży chłopczyk pobawi się trochę swoją nową zabaweczką to potem trochę się dokształcę i może poziom wątków będzie lepszy :D
W sierpniu będę miał urlop więc wtedy może nawet będę przyjmował gości z jakimś ciekawym eksponatem :P

Byłem dzisiaj na działeczce i z bajora przywiozłem litr wody. Pływa w niej plankton. Jak dożyją do jutra to pierwsze idą na stolik :lupa: Mam też jakieś próbki innych glonów. Postaram się jutro je zeskanować. Jak nie zapomnę to może i jakieś czerwonki się rzuci :D ale jak na razie w świetle odbitym mi najgorzej idzie :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A czy nietaktem byłaby prośba o powiększenie jakiejś małej rybki tudzież krewetki i pokazanie co ma inside? 8)
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

comatose pisze:pokazanie co ma inside?
albo same łuski też mogą być ciekawe ;)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Myślę, że jak obczaję sprzęt to będzie można zrobić zdjęcia padniętych u kogoś stworzeń aby znaleźć bakterie czy pasożyty. I dowiemy się co było przyczyną śmierci a może dołożymy zdjęcia do kategorii "Choroby". Tu jednak najlepszy byłby Pan Tomasz bo ja na chorobach się nie znam i literaturę mam rozproszoną (coś tam ze zdjęciami mikro jest na temat chorób w gazetach, które mam, ale trzeba by było tego poszukać).

Co do żywych a poruszających się to nie wiem, czy by się udało. Obiektyw mam 4X, kamera ma 10X a więc minimalne powiększenie to 40X. Nie wiem, czy to nie jest za duże powiększenie, aby zobaczyć całą krewetkę. No, ale minuta-dwie by jej nie zaszkodziła w kropli wody, chyba żeby odskoczyła. Przy mikroskopie mam nawet zestaw do hodowli artemi i instrukcję jak należy obserwować wzrost tych krewetek więc nie musi to być połączone z ich zabiciem. Pożyjemy zobaczymy, czy da się to zrobić.

Edit: Czasem padnie jakaś rybka, to łuski można byłoby pooglądać :)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2010, 20:54 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

comatose pisze:A czy nietaktem byłaby prośba o powiększenie jakiejś małej rybki tudzież krewetki i pokazanie co ma inside? 8)
Wiem, że rybka czy krewetka będą cierpieć, ale nauka jest dobrem wyższym i jestem gotów na to poświęcenie :uczeń:

zulix, a dał byś radę zrobić coś w maksymalnym powiększeniu. Bo z tego co wiem, Twój mikro potrafi powiększyć 400x a dajesz tylko powiększenie 40x
zulix pisze:Jak nie zapomnę to może i jakieś czerwonki się rzuci :D
czuję się w obowiązku dostarczyć coś z "czerwonki" bo o ile pamiętam, jestem Ci winny trochę macrandry. A właśnie po prawie trzech miesiącach chudych, zaczęła mi całkiem dobrze rosnąć ;)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2010, 20:35 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Na 400X to na razie wychodziła mi tylko kaszana. Tu już nieco wyższa szkoła jazdy co do oświetlenia i grubości preparatów. W świetle odbitym w ogóle nic nie widziałem bo obiektyw zasłaniał próbkę. Myślałem nawet aby doświetlać latareczką taką jak np. laser itp. ale to w przyszłości pokombinujemy. Na razie 40X i 100X wychodzi całkiem znośnie.
Niestety mikroskop ma powiększenie 20-1260X, ale dotyczy to tylko optyki. Jak się podłączy kamerę to są tylko te 3 powiększenia. A samą optyką się nie będę bawił bo musiałbym pisać: "jak tego nie widzicie, eksponat składa się z .... " ;)
No i zapraszam do wspólnej zabawy jak będę miał urlop w sierpniu. Pewnie i więcej będę wtedy umiał.

P.S. Temat pomysłów oczywiście wydzielamy do nowego wątku :) My ślę, że i kol. leszcz w miarę wolnego czasu coś dorzuci. Ja nie mam np. mchów do klasyfikacji :(, podłoży o których pisał i wielu innych rzeczy... Na pewno się nie pobijemy :krzesłem:
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Aliace »

A mnie by bardzo interesowała ikra i staduim rozwoju rybki dzień po dniu :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

to musiałbym ci podrzucić mikroskop na dłuższy czas :P bo ja nie mam ikry (rybnej oczywiście, a własnej też nie za dużo :P)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Ogólnie ze światłem jest pewna zasada - preparaty przeźroczyste - światło dolne , preparaty nieprzeźroczyste - światło górne - czasem trzeba doświetlić. Przy niektórych preparatach można bawić się używając obu "świateł". Mam wiele pytań dot. tego modelu - nie ukrywam niesamowitą chęć zakupu :) A jak dołączona do zestawu kamerka ??? Czy mógłbym prosić o zdjęcie z zestawowej kamerki i zdjęcie z tego cuda które dokupiłeś ??? Czekam z niecierpliwością na opinię nt. sprzętu pod każdy względem...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Tomasz pisze:A jak dołączona do zestawu kamerka ??? Czy mógłbym prosić o zdjęcie z zestawowej kamerki i zdjęcie z tego cuda które dokupiłeś ???
Ja nie mam oryginalnej kamerki z tego zestawu. Jak wspomniałem w innym wątku dzięki pewnemu zbiegowi korzystnych okoliczności (w tym i otwartości sprzedawcy do pertraktacji) byłem w stanie dokonać zamiany kamerki na lepszy model już na etapie zakupu.
Zdjęcia z oryginalnej kamerki jest tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5316
Zdjęcia z mojej kamerki w pełnej rozdzielczości zamieszczę jak będę miał coś ładnego :) Na razie nieco zmniejszam aby wygodnie się przeglądało na forum. Poza tym miałem kłopot z odpaleniem programu do zbierania zdjęć i musiałem korzystać w pierwszych próbach z wbudowanego w Windę badziewia. A to dawało okienko chyba na 300x300 więc trudno było ustawić ostrość itd. Wczoraj udało mi się odpalić właściwy program więc może dzisiaj coś więcej zrobię.

Co do światła to nie jest to aż tak proste. Ogólna zasada oczywiście działa, ale jest możliwość regulacji światła przechodzącego (skupione, rozproszone, barwione itp.) a więc jeszcze chwilkę zabawy nad właściwym oświetlaniem konkretnego preparatu mi zostaje. Jak wspomniałem światło odbite praktycznie przestaje być użyteczne przy większych powiększeniach bo obiektyw zasłania źródło światła. Mam filtr polaryzacyjny do aparatu foto i później też popróbuję go gdzieś wcisnąć. Czasem światło spolaryzowane się przydaje.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Post autor: KuMaK »

małżoraczka poproszę :D
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

KuMaK pisze:małżoraczka poproszę :D
prześlij mailem :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Post autor: KuMaK »

Wycofaj sie z nazwy babaulti w jednym z tematów :P
To jest niepoprawna nazwa.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

KuMaK pisze:To jest niepoprawna nazwa.
Wiem, pisałeś kiedyś o kundlach :) i wiem, że to nie są prawdziwe babaulti. Dołożę cudzysłowy i będzie wiadomo o co chodzi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „W powiększeniu (makro, mikro)”