Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Może małżoraczek :)

zdjęcia + film pod mikroskopem

Co kryje mikroświat akwarium...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Może małżoraczek :)

Post autor: zulix »

Małżoraczki to liczna rodzina skorupiaków występująca prawie w każdej naturalnej wodzie (słodka, słona, stała, płynąca). Posiadają zwykle skorupkę a'la małż (stąd nazwa). Skorupka jest zwykle "łaciata" tj. ma różne odcienie brązu, białego, czarnego. Stąd czasem już nieuzbrojonym okiem można łatwo tego zwierzaka zidentyfikować. Podobnie, można go zidentyfikować po sposobie pływania (nie skaczą tak jak rozwielitki). Na razie nie znalazłem dokładnego opisu pozwalającego na dokładną identyfikację tego gatunku, którym dysponuję.

Są to dosyć szybkie zwierzątka w porównaniu do np. rozwielitek, stąd często je widuję w leniwych rzeczkach, gdzie wioślarek praktycznie nie ma. Nie są zbyt chętnie zjadane przez ryby, same też zwykle im nie szkodzą. W starszych opracowaniach pisze, że mogą zniszczyć ikrę ryb. Pożywieniem ich są różne odpadki roślinne i gnijące odpadki zwierzęce stąd spełniają ważną rolę w naturalnych zbiorniczkach. Czasem możemy je przywlec do akwarium wraz z pokarmem dla ryb, nawet mrożonym. Gdy się za bardzo rozmnożą mogą powodować panikę wśród akwarystów, ale jest to panika niepotrzebna. Zwykle nic złego nie robią a wręcz przeciwnie, oczyszczają wodę. W oczkach wodnych też często występują i traktowane są tam jako pożądani mieszkańcy. Sprawny filtr nie pozwala przeżyć małżoraczkom w akwarium.

Zdjęcia w świetle przechodzącycm więc trudno jest zobaczyć kolory skorupki (a może i moje egzemplarze były po prostu czarne).
Obrazek

Obrazek

i filmik: http://www.youtube.com/watch?v=fGhblD2jn10
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Post autor: KuMaK »

pięknie :P
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Inny gatunek małżoraczka (pływający u kol. Zaku).
Obrazek

Obrazek
Jak widać skorupka jest tu bardziej przejrzysta i łatwiej zrobić zdjęcie, które coś pokazuje.

A teraz filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=4rDyS5GozUQ

Ponieważ pożyczyłem wreszcie sensowną pozycję literaturową (A. Stańczykowska, Zwierzęta bezkręgowe naszych wód, WSiP, 1986) to napiszę (nie przepiszę) jeszcze kilka słów o nich:

Jest ich około 2000 gatunków (w Polsce ponad 100) więc dla nas amatorów trudno aby je szczegółowo opracować i sklasyfikować. Wymiary od 0,3 mm do 3 mm. Są zbudowane z 2 częściowej skorupki a'la małże. Posiadają zwykle 7 par odnóży z czego dwie pary służą głównie do poruszania.
Występują w bardzo różnych zbiornikach, w tym i w wysychających kałużach (jaja odporne są na wysychanie i potrafią tak przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Podobnie odporne są na przemrożenie. Postacie dorosłe i larwy mogą zagrzebać się w muł i w takim stanie przeżyć kilkanaście miesięcy.
Są to zwierzęta rozdzielnopłciowe. Jaja są składane na piasku, roślinkach, w muszelkach bądź noszone w komorach lęgowych. Wylęgają się po kilku tygodniach w zależności od temperatury wody. Rozwój larwalny trwa od kilku tygodni do 3 lat podczas którego małżoraczki wielokrotnie linieją.
Pokarmem są: bakterie, sinice, glony, pierwotniaki, wrotki, drobne skorupiaki. Pływające przy powierzchni żywią się błonką bakteryjną. Niektóre odżywiają się pokarmem roślinnym, detrytusem. Przy niedostatku pożywienia mogą napadać na inne drobne zwierzęta: rozwielitki, skąposzczety, narybek.
Małżoraczki są traktowane ogólnie jako zwierzęta pożyteczne przyspieszające rozkład materii organicznej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „W powiększeniu (makro, mikro)”