Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Coś do identyfikacji... (już zidentyfikowano)

Larwa chruścika bezdomkowego pod mikroskopem

Co kryje mikroświat akwarium...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Coś do identyfikacji... (już zidentyfikowano)

Post autor: zulix »

Dostałem od znajomego, który złapał to w akwarium podczas czyszczenia. Trzymałem w butelce z wodą więc jest to na pewno larwa żyjąca w wodzie.
Kiedyś sporo takich zwierzątek było w książkach akwarystycznych, ale nie mogę ich znaleźć.
Na pewno nie jest to najgroźniejszy szkodnik: larwa pływaka żółtobrzeżka. Nie jest to też larwa ważki ani jętki, chociaż jest tego sporo gatunków więc może jednak. Długość może około 2 cm (nie mierzyłem).

Kto da radę niech pomoże. Ja też będę dalej szukał.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 15:20 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Trochę to podobne do larwy pływaka żółtobrzeżka - rozdwojony ogon i 3 pary odnóży, tylko ten łepek jakiś taki nie stąd.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Łeb ma rzeczywiście nie z tej bajki. Myślałem nawet, że to jakaś larwa wpadła koledze do akwarium ze zwierząt domowych, ale siedzi już 2 dni w butelce z wodą i dalej żyje co byłoby dziwne przy jakichś larwach moli i innych gamoni :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Karm go i zobaczymy co wyrośnie :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dokładnie tak jak pisze Zaku. Jeżeli gdzieś wyjeżdżasz i nie będziesz miał jak obserwować to chętnie przejmę go (razem z mikroskopem ;P) na czas obserwacji :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

cherry_ukasz pisze:Dokładnie tak jak pisze Zaku. Jeżeli gdzieś wyjeżdżasz i nie będziesz miał jak obserwować to chętnie przejmę go (razem z mikroskopem ;P) na czas obserwacji
trzeba korzystać
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Odgrzebałem starą książkę i są w niej namalowane ryciny różnych larw. Prezentowana tu lawa wygląda jak larwa żółtobrzeżka, z tym, że brak jej szczypczyków na łebku.
Larwa ważki jest wyraźnie inna. no i ma na ogonie trzy takie jakby "pióra". A to to wyraźnie ma ogon rozdzielony na dwa, jak żółtobrzeżek.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślałem, że to larwa chruścika, ale przed 18-tką dużo łowiłem ryb. często na chruścika. I jednak wyglądały one nieco inaczej :(
Chyba, że to jakiś bardzo młodociany egzemplarz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Może odkryłeś nowy gatunek... co roku znajdują kilka tysięcy nowych owadów, więc szansa jest dość realna :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Larwa była i zdechła. Wygląda więc na 99%, że był to przypadkowy gość akwarium - nie wodny :D Inne zwierzątka żyją: małżoraczki, rozwielitki i inne więc pewnie nie jest to kwestia parametrów wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Okaz zidentyfikowany. Jednak jest to larwa wodna a zdechła pewnie z powodu temperatury lub "widzi mi się".
Jest to larwa chruścika bezdomkowego (stąd mnie wcześniej zmyliło bo poprzednio miałem tylko "domkowe") o wdzięcznej nazwie: Polycentropus Flavomaculatus.

Jest to drapieżna larwa żyjąca głównie w wodach płynących. Buduje sieci łowne (co również zaobserwowałem u siebie zanim eksponat zdechł). Przed przepoczwarzeniem buduje domek z którego wychodzi później przepoczwarzony taki mały, niepozorny "motyl". Pytanie skąd się mógł wziąć w akwarium pewnie pozostanie nieznane. Można było jednak przywlec jaja na korzeniu, roślinach, kamieniu itp. elementach wystroju wnętrza.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Widziałem coś identycznego (w stawie przy szkole Agro... na ul. Miłocińskiej) tylko że miało około 4cm :o złapałem za aparat patrze a tu już tej larwy nie było, kawałek dalej znalazłem wylinkę tego czegoś.

ps. aktualnie staw ten "wylał" więc sporo robactwa się tam kręci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „W powiększeniu (makro, mikro)”