Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oczlik, czyli "cyklop" pod mikroskopem

Co kryje mikroświat akwarium...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Oczlik, czyli "cyklop" pod mikroskopem

Post autor: zulix »

Już kilka dni temu pstryknąłem, ale były pilniejsze sprawy....

A więc gościem zdjęć jest oczlik należący do widłonogów. Jest to bardzo popularny skorupiak wodny który zwykle nie przekracza 2 mm (z ogonkiem) chociaż można znaleźć też osobniki około 3 mm. jest to bardzo szybko pływający skorupiaczek wobec np. rozwielitki - na pewno pomaga mu tu jego torpedowa budowa ciała. Jest to cenny pokarm dla ryb. Mniejsze ryby mogą być karmione larwami oczlików, ale jest to dosyć trudne zajęcie z uwagi, że dorosłe oczliki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla narybku. Oczliki występują w zamkniętych i otwartych wodach, czasem wręcz masowo.
Mój oczlik należał do większych egzemplarzy i był "bez jaja", tj. nie był na etapie rozmnażania. Jak znajdę mamuśkę to dołożę.
Niestety tak szybko się ruszał, że trudno było o precyzyjne zdjęcia.
40X
Obrazek
100X
główka:
Obrazek
(widać pojedyncze "oko" - stąd jego potoczna nazwa - "cyklop".
Sam ogonek:
Obrazek

Próbowałem go nieco uspokoić bo strasznie rozrabiał i miałem kłopoty z ustawieniem ostrości i tego, aby był w centrum uwagi więc dałem mu kropelkę alkoholu. Niestety oczlik miał bardzo "słabą głowę" i nie posunęło to nauki dalej :P
Tutaj widać jak wyciągnął kopyta...
Obrazek

Próbowałem też coś nakręcić: http://www.youtube.com/watch?v=fDQfk64xGJQ
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „W powiększeniu (makro, mikro)”