Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

macro zdjecia z mojego zbiornika

Co kryje mikroświat akwarium...

Moderator: Administracja

napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

macro zdjecia z mojego zbiornika

Post autor: napolleon »

Mam nadzieje ze nie tylko micro zdjecia was interesuja


Obrazek
napolleon
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

jak najbardziej nas takie interesują, ale jest podobny temat, może warto by tam wszystko tego typu umieszczać ;)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7391
Tylko żywe zioło :D
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

oki dzieki mogli byscie mnie tam przeniesc




Obrazek

[ Dodano: 2011-01-26, 12:06 ]
Obrazek

[ Dodano: 2011-01-26, 12:12 ]
Obrazek
napolleon
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

justfilied233 pisze:...jest podobny temat...
Raczej nie ten, co go cytujesz....
Mikro - to zdjęcia mikroskopowe
Makro - to zdjęcia w większym powiększeniu, ale jeszcze bez mikroskopu.
Zdjęcia ryb nie kwalifikują się do tego działu stąd przenoszę wątek bo oczywiście:
napolleon pisze:...nie tylko micro zdjecia was interesuja
Was, czyli wszystkich nas.

P.S. Chyba musimy zrobić forum do galerii zdjęć naszych podopiecznych...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

No widzisz i w tej kwestji niestety nie masz racji. Zdjecia macro to wlasnie takie ktore wystawilem, jesli obiekt fotografowany ma 1 cm a robisz zdjecie macro wyglada wlasnie tak jak moj neon czy krewetka. Aby zrobic zdjecie makro potrzebny jest specjalny obiektyw lob mozna sobie pomagac soczewkami lub mieszkiem . Wystarczy wejsc na strone www.obiektywni.pl czy innej podobnej i ta kwestja szybko sie wyklaruje. Sprobuj zrobic zdjecie zwyklym obiektywem np. zmiennogniskowym 18-105 a sam sie przekonasz.



Przepraszam za bledy dyslekcja :)

[ Dodano: 2011-01-26, 13:49 ]
sa to 100% zdjecia macro a w tej kwestji zwykle wiem co mowie:)

[ Komentarz dodany przez: kwadratos: 2011-01-26, 14:50 ]
Jeżeli faktycznie masz dysleksję to polecam przeglądarkę która sprawdza błędy np. Mozilla FireFox.
Obrazek
Pozdrawiam - kwadratos
napolleon
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

zulix pisze:Dzięki. Piękne zdjęcia. Nie pasuje do działu więc albo zmienimy nazwę działu albo gdzieś przeniesiemy - zastanowimy się :)
to tak gwoli ścisłości ;) cytat z tematu Alai który podałem wyżej
Tylko żywe zioło :D
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

moze osobno dział macro i micro
napolleon
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

napolleon pisze:No widzisz i w tej kwestji niestety nie masz racji....jesli obiekt fotografowany ma 1 cm a robisz zdjecie macro wyglada wlasnie tak jak moj neon czy krewetka
We wszystkich podręcznikach o makrofotografii, które mam (nie opisy z netu, jednak w większości pisanych przez amatorów) zdjęcia makro dotyczą obiektów, których odwzorowanie na klatce jest raczej większe niż 1:1 (dla potrzeb "amatorów" kiedyś zmniejszono tę granicę do 1:4, ale w poważnych książkach o tej dziedzinie, raczej zaczyna się od 1:1).

Kwestia sprzętu ma znaczenie drugorzędne. Miałem "zwykły" obiektyw 18-135 (podobny jak piszesz) który umożliwiał robienie zdjęć makro. Nawet korzystając z soczewki nie zawsze zrobimy zdjęcie makro.

Innymi słowy krewetka zajmując większą część klatki prezentuje obraz makro. Trudno (przynajmniej na pierwszy rzut oka) powiedzieć o prezentowanych zdjęciach ryb, niezależnie do jakich wielkich rozmiarów je powiększysz.

Zapewne masz jednak rację w tej kwestii. Stąd wątek wraca tam gdzie był i prosimy o kolejne perełki :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Zapewne masz jednak rację w tej kwestii. Stąd wątek wraca tam gdzie był i prosimy o kolejne perełki :D
to w takim razie można by je połączyć i było by ok
Tylko żywe zioło :D
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

Obrazek
napolleon
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

zulix pisze:Kwestia sprzętu ma znaczenie drugorzędne. Miałem "zwykły" obiektyw 18-135 (podobny jak piszesz) który umożliwiał robienie zdjęć makro. Nawet korzystając z soczewki nie zawsze zrobimy zdjęcie makro.
Jeśli chodzi o kwestie sprzętu ma to znaczenie pierwszorzędne, najlepiej stosować obiektyw stało ogniskowy 105 mm który daje nam obraz 1-1 pod warunkiem ze nasz aparat ma pełną klatkę np. Nikon D700 lub D3 jeśli używamy np. Nikon d300,D90,D80,D70 lub z seri D40 to ogniskową mnożymy razy 1.5 z powodu wielkości matrycy, ja osobiście używam d300 z obiektywem stało ogniskową 50 razy 1,5 co w rzeczywistości nam daje 75 mm . Do tego używam soczewkę x10 która nam daje efekty takie jak widzicie powyżej, plus oczywiście oświetlenie, najlepsze sa lampy specjalne do macro, bezcieniowe, montowane na obiektywie, ja doświetlam z boku dodatkowa lampą d900.
zulix pisze:Innymi słowy krewetka zajmując większą część klatki prezentuje obraz makro. Trudno (przynajmniej na pierwszy rzut oka) powiedzieć o prezentowanych zdjęciach ryb, niezależnie do jakich wielkich rozmiarów je powiększysz.
Sorki ale ta część wypowiedzi jest dla mnie niezrozumiała, bez odpowiedniego sprzętu powiększenie zdjęcia daje nam tylko i wyłącznie pixeloze, a nie macro, a kadrowanie zdjecia to osobny temat.
zulix pisze: Nawet korzystając z soczewki nie zawsze zrobimy zdjęcie makro.
Jeśli używając soczewek nie zrobimy zdjęcia macro to jak nazwiemy takie zdjęcie?

Nie chce się wymądrzać ponieważ w kwestii akwarystyki jestem zielony i dopiero się uczę lecz w kwestii fotografii myślę ze cos już się nauczyłem i z chęcią przekaże tą wiedze dalej .
Pozdrawiam napolleon
napolleon
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przyznałem ci rację już poprzednio, bo nie zwróciłem uwagi, że rybki były odpowiednio małe. Stąd też twoje niezrozumienie mojego tekstu o rybkach - myślałem, że to dorosłe egzemplarze mające po kilka cm i wtedy to nie byłoby makro. Sprostowałem to w 2 poście.
Jedynie co podkreślałem, zdjęcia makro powinny być zgodne z definicją "makro" tj. skalą odwzorowania obiektu. Moja pierwsza opinia dot. twoich zdjęć wynikała z błędnej oceny wielkości rybek.

Mamy zapewne prawie takie samo zdanie na temat makrofotografii. Moje doświadczenia i książki pochodzą z wieku analogów. W swoim czasie sporo bawiłem się makrofotografią, najpierw mieszkiem, potem specjalnym obiektywem, właśnie 105 mm bo był najlepszy co nie znaczy, że innym sprzętem nie można zrobić. Stąd chodziło mi, że napis na sprzęcie "makro" nie załatwi tego, że zdjęcie będzie makro i odwrotnie sprzętem nie do makro też można takowe zdjęcia zrobić. Nie mówiąc nawet o klasyce, tj. odwrotnym montowaniem obiektywu.

Tym niemniej pozwolę jeszcze podyskutować (skoro jest ktoś chętny do dyskusji :D):
napolleon pisze:...bez odpowiedniego sprzętu powiększenie zdjęcia daje nam tylko i wyłącznie pixeloze, a nie macro, a kadrowanie zdjecia to osobny temat
Mając bardzo dobry obiektyw nie makro sporo osób kadruje fragmenty zdjęcia udając, że uzyskany obraz jest obrazem makro. Czasem robią i tak niektórzy przy zdjęciach z oddali mając zbyt "krótki" teleobiektyw. Przy olbrzymich rozdzielczościach niektórych aparatów wycięcie np. 1/4 obrazu daje i tak dużo lepszy obraz i rozdzielczość niż niejeden kompakt.
Twoje zdjęcie mchów ma przykładowo rozmiar około 1500x1000 co może być zrobione albo poprzez zmniejszenie zdjęcia, albo poprzez jego skadrowanie. Załóżmy, że takie zdjęcie mogło powstać przez kadrowanie. W tym przykładzie o pixelozie chyba nie możemy mówić a efekt makro byłby uzyskany nie specjalistycznym sprzętem do makro.
napolleon pisze:...w kwestii akwarystyki jestem zielony i dopiero się uczę lecz w kwestii fotografii myślę ze cos już się nauczyłem i z chęcią przekaże tą wiedze dalej
Mam nadzieję, że kiedyś napiszesz jakiś większy artykulik na ten temat w odniesieniu właśnie do makrofotografii obiektów akwarystycznych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

A ja Wam powiem tylko jedno - zdjęcia robi fotograf a nie aparat...nawet najlepszy aparatem niedoświadczony fotograf nie zrobi dobrego zdjęcia, natomiast dobry fotograf nawet kompaktem potrafi uchwycić taki moment, któego pozazdrości mu nie jeden...
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
napolleon
Posty: 25
Rejestracja: 28 gru 2010, 14:58
Imię: Arek
Lokalizacja: stalowa wola
Akwarium: 400
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: napolleon »

Obrazek

[ Dodano: 2011-04-26, 22:55 ]
Obrazek
napolleon
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

:super: fotki cudo, zwłaszcza pierwsza ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „W powiększeniu (makro, mikro)”