Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaka ziemia?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

a nie wiesz czy są tam wieksze worki ? Bo 5l to mało do mojego a są pewnie drogie
mrvajpa
Posty: 46
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:38
Imię: hhh
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: mrvajpa »

myślę, że powinny być, ale szczerze to nie mam pojęcia. A ceny nie pamiętam, ale jakaś kosmiczna nie była.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Byłem dzisiaj w sklepie i coś takiego wpadło w oko Chyba ta najlepsza co sądzicie ?

// Usunięty martwy link - SDD
Ostatnio zmieniony 09 paź 2015, 6:14 przez Pumba, łącznie zmieniany 1 raz.
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

może być ;)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Kupiłem tą ostatnią co dzisiaj widziałem. Byłem w rcmb to są tylko 5l worki i kosztuja prawie 4 zł a tutaj za 20l worek dalem 3.60
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ziemia może pracować i 30 lat (wg Diany Walstad). Wspomniana autorka pisze o akwariach, które ma po 7 lat bez restartu. Dotyczy to akwariów prowadzonych jako LT. gdy akwarium prowadzimy jako HT to ziemia nie wydoli i trzeba dodatkowo nawozić. A jak nawozić to i się nie wyeksploatuje. Dodawanie koreczków osmocote pomoże przy skąpym nawożeniu wody przy dużym świetle.

Co do ziemi i brudzeniu wody to ziemia pod wodą zbryla się i zmienia formę. Robi się "mniej brudząca" a jak nawet pójdzie w wodę to bardzo szybko się klaruje. Gdy wydzierałem rośliny w LT to woda była czarna ale po kilku godzinach już była kryształ. Wtedy odessało się widoczny brud, podmieniło wodę i było spoko. Dawanie siatki zawsze uważałem za szarlatanerię, chociaż teoretycznie czasem może pomóc. Siatka bawełniana jak jest częściowo w firankach szybko jednak przegnije.
Pumba pisze:// Usunięto martwy link - SDD
Stosowałem dowolne gatunki ziemi tj. bez wybierania - również i ten gatunek - i nie było zwykle problemów przy akwarium HT. Przy LT warto aby nie była ekstremalnie obfita.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2015, 6:15 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Ziema zasypana wyparzona w piekarniku jutro jadę po nowy żwirek do Kwarc Systemu i wlewam wodę. Mam tylko nadzieje że nic nie stanie się rybom :( kiryski i skalary są w 20L akwarium a reszta siedzi w wiaderku z filtrem i grzałką. Mieczyk już mi wyskoczył z wiadra ale przykryłem deską do placków-może nic się nie stanie przez 2 dni
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Obawiam się, że kwestii gnicia nie da się przy ziemi uniknąć. Poprzednie akwarium ok 70L miałem postawione na ziemi ogrodowej w maju 2008 roku. Z powodu remontu musiałem je zlikwidować w lipcu 2009 roku a więc ponad rok później. No i okazało się, że ziemia pod żwirkiem prawdopodobnie zgniła, bo kiedy go zdjąłem, moim oczom ukazała się bagnista, niesamowicie śmierdząca breja. Niemniej jednak kiedy akwarium stało nic nie było ani czuć, ani widać.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

akwa_mielec pisze:okazało się, że ziemia pod żwirkiem prawdopodobnie zgniła
W sumie tak to wygląda. Gnicie ziemi powoduje powstawanie substancji przyswajalnych przez rośliny. Jest to więc zasada działania akwariów LT. Większość przemian w głębi ziemi zalanej wodą jest beztlenowych - stąd zapach. Przy dużej ilości roślin dostarczają one korzeniami tlen co powoduje utlenianie śmierdzielstwa i to, że rośliny nie giną od stref beztlenowych bo ich nie ma. Wspomniałem że miałem biohumus (przemielone przez dżdżownice gówna końskie) pod żwirem i przy prowadzeniu akwarium HT przez chyba 13 miesięcy nie miałem większych kłopotów ze smrodem podczas restartu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Akwa zalane zasadzone tym co miałem. Starej wody udało mi się zachowac około 100 litrów ktore już jest wlane i reszte kranówka(filtruje się) i zostało mi jeszcze około 40L wody z rybami. Po ilu dniach bede mogł je wpuscić już ? Wlałem dzisiaj jeszzcze Bactozym
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Pumba, skorzystałbym z preparatów firmy PRODIBIO ( wśród nich wydajne szczepy bakterii wraz z pożywkami, preparaty usuwające amoniak, przyspieszacze startu akwarium) i nie ociągałbym się z przeprowadzką ryb do nowego domku. Ampułki PRODIBIO w Rzeszowie
są do nabycia także w pojedynczych sztukach - kasa Cię nie powali ;) W końcu co się dla komfortu i bezpieczeństwa ryb nie zrobi :D Stosowałem te preparaty skutecznie już w kilku nowo "stawianych" akwariach, w tym szkolnych, do których ryby były wpuszczane natychmiast po zalaniu akwarium (częściowo "starą wodą") - bez strat.
Polecam PRODIBIO.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

rybki wpuszczone w wiaderku jak się okazało była dziwnym trafem woda o temperaturze 22 stopni(grzałka na 26 ustawiona) zdechły 3 neonki i mala molinezja
mrvajpa
Posty: 46
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:38
Imię: hhh
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: mrvajpa »

raczej z powodu 22 stopni nie powinny zdechnąć neony, być może amoniak?
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

nie wiem bo w wiaderku były może mało miejsca miały albo je pogryzły inne ryby (mieczyki,bocje,molinezje,guramiki,glonajady) woda była z akwarium wiec to chyba nie to. Tydzien temu robilem testy i wszystko ok było. No nic tak czy tak ryby sa juz w duzym akwarium i tylko modlić się by wszystkie przezyły
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Pumba ampulka prodibio kosztuje chyba ze 6zl a potrzebna Ci jest 1 sztuka. :)
carpe diem ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”