Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaka ziemia?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Jaka ziemia?

Post autor: Pumba »

Myślę nad restart baniaczka i każdy mi pisze żebym wsadził ziemie pod żwir.
Czytałem wiele tematów i jedni to chwalą inni mają pozniej problemy z woda.
Gdzie mogę kupić ziemie i jaką dokładnie kupić (nazwa) ?
Po jakim okresie trzeba wymieniać tą ziemie a także jakie są plusy i minusy stosowania ziemi ?

Mam trochę obawy jak bede coś robil w srodku że strasznie zabrudzę wodę. A i najwazniejsze czy taka ziemia nie jest szkodliwa dla ryb ?

Akwarium chce przerobić na biotop Ameryki Południowej
Ostatnio zmieniony 19 lip 2012, 9:28 przez Pumba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

W jakimkolwiek ogrodniczym i najzwyklejszą, najtańszą.
Jeśli dasz odpowiednio grubą warstwę podłoża, to nie zabrudzisz wody.
Loach buff
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

na jaki czas wystarczy taka ziemia ? czytałem że po roku jest szkodliwa - to prawda ?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nieprawda, po prostu może po roku się wyczerpać.
Ja dałem tradycyjnie ziemie z ogródka z kretowiska.
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

No chyba nawet profesjonalne substraty nie są nieskończenie skuteczne i po jakimś czasie trzeba robić restart albo inaczej je użyźnić. ;)
Loach buff
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

A co gdybym wsypał ta ziemie i dajmy na to po roku czasu ona się zużyła to czy może zostać w akwarium czy ją wymienic ?
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

Można wcisnąć np. kulki gliniano-torfowe, jeśli nie chcesz robić restartu.
Loach buff
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

a czy przy zwykłej ziemi muszę dodatkowo nawozić ? Czy samo carbo wystarczy ?

[ Dodano: 2012-07-19, 16:05 ]
a i jeszcze o jakim PH kupić ? bo obecnie mam 7.6 u siebie
blue_betta
Posty: 46
Rejestracja: 18 lip 2012, 11:58
Imię: Michał
Lokalizacja: z Krakowa :)
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: blue_betta »

Na ziemię zawsze możesz nałożyć np. siatkę ogrodniczą, albo starą firankę. Ziemia nie wyjałowieje po roku, ale jeżeli kiedyś tak się stanie i nie będziesz chciał robić restartu to oczywiście możesz dawać kulki.
Ja bym nawoził najwyżej samym carbo, inaczej (jeżeli nie jesteś wprawiony) mogą być problemy.
Jeżeli masz możliwość, to ja bym szukał ziemi o pH 6,5-7.
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Powiem ci tak ja stosuje zwykłą ziemię do kwiatów (uniwersalna) mam jej w akwarium warstwę około 1 cm i jest ok. Co do wyczerpania się zapasów nawozów w ziemi kiedyś na pewno się skończą ale nie będzie to powodem do restartu zbiornika. Można zastosować kulki gliniano - torfowe kupne lub robione własnoręcznie. Jeżeli chodzi o bałagan w trakcie jakichkolwiek prac związanych z przesadzaniem roślin to tak:
- jeśli dasz siatkę albo coś w tym stylu pomiędzy ziemię a żwirek to siatka zatrzyma ziemię owszem ale raczej mało możliwe będzie przesadzanie roślin ponieważ jak się już zakorzenią to siatka będzie wplątana w korzenie i zostaje ci albo podrywać roślinkę i podcinać korzenie lub wyciągać ją ryzykując wyciągnięcie całej siatki z korzeniami
- jeżeli nie dasz nic pomiędzy ziemię a żwirek ryzykujesz tylko to że przy delikatnym wyciąganiu rośli z podłożą ( musi mieć odpowiednią warstwę żwirku) wyciągniesz trochę ziemi którą będziesz mógł usunąć np. odmulaczem.

To są moje sugestie oparte na własnym przykładzie nie musisz ich stosować :mrgreen: .

Ja osobiście na chwilę obecną nie stosuję żadnych przekładek mam po prostu ziemię , żwirek i tyle ;)
Ostatnio zmieniony 19 lip 2012, 17:42 przez Agent 007 sumek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Jeszcze takie pytanie bo mam w akwarium ponad 30 ryb i czy przy restarcie jak je wrzuce do małego akwarium 20L wytrzymają tak z 1-2 dni bez wiekszych szkod ? I jeszcze jedno czy po wsypaniu ziemi i wlania wody ktora odlalem z akwarium bede mogl odrazu wpuscic ryby czy muszę odczekać pare dni ? Dajmy na to wsypie ziemie wleje wodę i odrazu moge wpuscic ryby ?
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Proponował bym chwilkę odczekać z tym wpuszczeniem rybek niech świeża woda się wymiesza z tą ze zbiornika spuszczoną a jeśli chodzi o rybki i ich przechowanie to wszystko zależy od tego jak duże są w stosunku do tego akwarium w którym chcesz je trzymać
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

skalary są troszke wieksze no i te sumiki od Ciebie :D reszta to taka srednia cos jak w zoologicznych sprzedaja no może ciut wieksze. Ile tak mniej wiecej pasuje odczekać ? 1 dzień wystarczy ? Chyba rybom się nic nie stanie ... Ewentualnie moge rozlozyc na 2 akwaria. Jedno to 20L drugie ma jakies 15. Chyba że zostawić je w wiaderku ?
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

takie coś mogłoby być?

//Usunięto martwe linki - SDD
Ostatnio zmieniony 09 paź 2015, 6:19 przez Pumba, łącznie zmieniany 1 raz.
mrvajpa
Posty: 46
Rejestracja: 14 cze 2012, 22:38
Imię: hhh
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: mrvajpa »

chyba może. Ja mam uniwersalną ziemię pod żwirem z rcmb (gdzieś blisko kasy w tym zoo-ogrodowym leży):
Obrazek
Obrazek
I tą o to ziemię sobie chwalę, bo rośliny przez miesiąc bardzo dobrze się ukorzeniły.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2012, 19:36 przez mrvajpa, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”